لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۴۹

ولسی جرگه مسئولان نهادهای امنیتی را به مجلس فرا خواند


نیروهای امنیتی در جریان عملیات و مهارسازی حمله مهاجمان بر پوهنتون کابل

ولسی جرگۀ افغانستان در واکنش به بدتر شدن وضعیت امنیتی کشور به ویژه حملۀ اخیر بر پوهنتون کابل، مسئولان نهادهای امنیتی را به نشست عمومی روز شنبه این مجلس فرا خواند.

اعضای ولسی جرگۀ افغانستان در نشست عمومی روز چهارشنبۀ این مجلس با اشاره به حملات اخیر در ولایت‌ها به ویژه حمله بر پوهنتون کابل از نهادهای امنیتی سخت انتقاد کردند.

با ادامۀ این انتقادها میررحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه مسئولان ۳ نهاد امنیتی و حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی را به نشست عمومی روز شنبه ولسی جرگه فراخواند.

آقای رحمانی تأکید کرد که حکومت باید موضوع حمله بر پوهنتون کابل را بررسی همه‌جانبه کند و عاملان آن را به پنجۀ قانون بسپارد.

میررحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه
میررحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه

آقای رحمانی افزود: "با ابراز همدردی با خانواده‌های جوانان شهید این عمل را محکوم می‌کنم، از حکومت افغانستان به ویژه نهادهای دفاعی و امنیتی می‌خواهم که طراحان این حمله را شناسایی و به جزای اعمال‌شان برسانند."

در حملۀ ۳ مهاجم انتحاری بر پوهنتون کابل به روز دوشنبه ۲۲ محصل کشته و ۲۷ تن دیگرشان زخمی شدند.

حمله مهاجمان مسلح بر پوهنتون کابل با واکنش تند اعضای ولسی جرگه مواجه شد.

نظیفه یوسفی بیک، عضو ولسی جرگه با اشاره به حملات اخیر در کشور به ویژه حمله بر مرکز آموزشی کوثر و پوهنتون کابل می‌گوید که باید جلو این گونه حملات گرفته شود.

بانو یوسفی بیک می‌افزاید: "و حادثه‌یی که در مرکز آموزشی کوثر و پوهنتون کابل رخ داد، مردم ما به خاک و خون کشانیده شد و وضعیت در افغانستان روز به روز در حال بدتر شدن است. برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح و رهایی بی‌قید و شرط ۵ هزار زندانی طالب سبب شد که هر روز از مردم ما قربانی بگیرد."

تصویر پس از رویداد حمله بر پوهنتون کابل
تصویر پس از رویداد حمله بر پوهنتون کابل

در این نشست عمومی ولسی جرگه امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری هم مورد انتقاد برخی اعضای این جرگه قرار گرفت.

آنان گفتند که در حال حاضر مسئولیت امنیت کابل را آقای صالح به عهده دارد و باید در بارۀ حمله بر پوهنتون کابل وضاحت دهد.

اما دفتر مطبوعاتی معاون نخست ریاست جمهوری می‌گوید که به هدف بهبود امنیت شهر کابل آقای صالح مسئولیت حمایتی نهادهای امنیتی را دارد و به این کارش ادامه می‌دهد.

در همین حال وزارت داخله افغانستان می‌گوید، ۱۳ تن از منسوبین پولیس حوزه سوم امنیتی را در پویند به حمله بر پوهنتون کابل به دلیل غفلت وظیفوی بازداشت و به سارنوالی معرفی کرده است.

فردوس فرامرز سخنگوی فرماندهی پولیس کابل به رادیوآزادی گفت که درمیان افراد بازداشت شده آمر حوزه سوم امنیتی، مدیرجنایی این حوزه و فرمانده تولی پوهنتون کابل نیز شامل اند.

XS
SM
MD
LG