لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۴

تاسک اِند پرپوز: نظامیان امریکایی به پرسش در مورد حمله طالبان پاسخ نداده اند


شماری از روزنامه جهان

تاسک اِند پرپوز

نشریه تاسک اِند پرپوز می‌نویسد، مقام‌های نظامی امریکا در افغانستان، از پاسخ به هفت پرسش ابتدایی در بارهٔ مداخلهٔ امریکا در افغانستان خودداری کرده اند.

به باور نویسنده، نیرو‌های نظامی امریکا در افغانستان نمی‌خواهند بگویند که جنگجویان طالبان به کدام قرارگاه ایالات متحده در این کشور، حمله کرده اند.

بر بنیاد توافق‌نامهٔ ۲۹ماه فبروری میان طالبان و امریکا، طالبان تعهد سپرده اند که به نیروهای امریکایی حمله نمی‌کنند.

بر اساس توافق، امریکا در بدل آن، سربازانش را از افغانستان بیرون می‌کند. طالبا هم گفته اند که به گروه‌های تروریستی مانند شبکهٔ القاعده اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان بر ایالات متحده حمله کنند.

در نشریه تاسک اِند پرپوز آمده که با وجود این توافق جنگجویان طالبان در ماه‌های جولای و اگست بر کمپ‌های باستن و دویر راکت پرتاب کردند.

به نوشتۀ نشریه، از این حمله برای نخستین بار روزنامه نیویارک تایمز خبر داد.

اما زمانیکه سرمفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در بارهٔ حملهٔ طالبان بر پایگاه‌های نظامی امریکا پرسید، نظامیان ایالات متحده از پاسخ به آن خودداری کردند.

به دنبال آن، نشریه نیرو‌های امریکایی را متهم کرده که گویا معلومات ابتدایی را از مردم پنهان نگهمیدارند.

ستارز اند سترایپس

روزنامهٔ ستارز اِند سترایپس در مطلبش عکس میدان هوایی کندهار بنام احمدشاه بابا را منتشر کرده و نوشته است که ممکن این میدان هوایی پس از خروج نیروهای امریکایی با چالش‌های رو به رو شود. زیرا افغان‌ها به مسایل تخنیکی آن آشنایی ندارند.

در ادامه آمده که مسعود پشتون رئیس شرکت هوایی ملکی میدان هوایی احمدشاه بابا گفته که به کارمندان میدان هوایی کندهار حتی گفته نشده که چگونه برج و رادار این میدان هوایی را کنترل کنند و امور مهم آنرا بدست گیرند.

پشتون این را هم گفته که آنها به کارکنان میدان هوایی کندهار، مسایل مربوط به اطفائیه میدان هوایی را هم آموزش نداده اند.

به باور او، پس از خروج نیرو‌های امریکایی و ناتو ، این میدان هوایی با چالش‌های بزرگ روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG