لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۸

هشت صبح: حکومت افغانستان باید برای روزهای سختی آمادگی بگیرد


بیشترین روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر انتخابات ریاست جمهوری امریکا، هشدار جناح‌های سیاسی به گروه طالبان و حمایت ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان را بررسی کرده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود تأکید کرده که حکومت افغانستان باید برای روزهای سختی آمادگی بگیرد. روزنامه با اشاره به انتخابات امریکا افزوده که اگر سرنوشت انتخابات امریکا با بحران مواجه شود، بر روند صلح و امنیت در افغانستان تأثیر ناگواری برجای خواهد گذاشت.

انتخابات امریکا در روز سوم نوامبر برگزار شد و نتایج آن تا حال مشخص نشده است. اگرچه جو بایدن نامزد حزب دموکرات پیشتاز است، ولی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی امریکا خواستار توقف شمارش آرا در چند ایالت شده است.

به باور هشت صبح، دولت افغانستان نباید منتظر نتایج نهایی انتخابات امریکا باشد و برای کنترول اوضاع در این روزها تلاش کند. سرمقاله‌نویس روزنامه تأکید کرده که حکومت افغانستان باید تلاش کند تجربه تلخ دهه ۹۰ میلادی تلخ بار دیگر تکرار نشود.

نویسنده هشت صبح افزوده که در آن زمان افغانستان و پاکستان بربنیاد موافقتنامه ژنو، که زمینه خروج نیروهای شوروی از افغانستان را فراهم کرد، موضوع افغانستان را به فراموشی برد و این امر باعث شد که جنگ خونین داخلی در این کشور برای سالها ادامه داشته باشد.

به باور نویسنده، شاید ختم بحران انتخابات امریکا برای مدتی مذکرات صلح افغانستان از نظر امریکا بیندازد و طالبان با نشان دادن قدرت نظامی خود، فعالیت‌های خود را تشدید ببخشند، اما نیاز است که دولت افغانستان برای حفاظت از ارزش‌های خود و جمهوریت اقدام کند.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله خود هشدار جناح‌های سیاسی به گروه طالبان را بررسی کرده و با اشاره به نشست میان چهره‌های سیاسی به‌مناسبت سیزدهمین سالگرد یاد بود مصطفی کاظمی، عضو پیشین مجلس، نوشته که وضعیت جاری نشان می‌دهد که بعد از این جنگ میان افغان‌ها وارد مرحله جدیدی می‌شود.

سرمقاله‌نویس دنیا افزوده که هشدار عطامحمد نور والی پیشین بلخ نگران کننده دانسته است. به نوشته روزنامه، آقای نور در این مرسم گفته است اگر گروه طالبان به روند صلح نپیوندند، جنگ را علیه این گروه آغاز می‌کند.

نویسنده تاکید کرده حالا که افغانستان با وضعیت بد سیاسی اقتصادی و امنیتی روبه‌رو است، لازم است که همه طرف‌ها حکومت افغانستان، طالبان و جناح‌های سیاسی متحد شوند و وضعیت کنونی را کنترول کنند.

  • انیس

و روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود حمایت پیمان ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان را بررسی کرده و نوشته است در شرایط بحرانی افغانستان آموزش نیروهای این نیروها مهم است که باید حامیان جهانی تشویق شوند که به نیروهای مسلح افغانستان به صورت درازمدت کمک کنند.

نویسنده دنیال به نقل از روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع نوشته است که ماموریت حمایت قاطع در افغانستان در راستای حمایت خود از افغانستان و نیروهای امنیتی صد‌ها نفربر زرهی هاموی، ۱۰ هلیکوپتر و ۴ جنگنده ای-۲۹ و مقداری تجهیزات جنگی دیگر کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG