لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۰۹

امرالله صالح و حمدالله محب به ولسی جرگه نرفتند


امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان

امرالله صالح معاون اول و حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان فراخوان ولسی جرگه را رد کردند.

مجلس به دنبال وقوع حملات مرگبار در کابل، آقایان صالح و محب و مقام‌های ارشد امنیتی را فرخواند.

شماری از نمایندگان مردم در ولسی جرگه می‌گویند که مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله، اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع و احمدضیا سراج سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به مجلس حضور یافتند، اما آقای صالح و آقای محب به مجلس نیامدند.

دفتر امرالله صالح می‌گوید که احضار او بنیاد قانونی ندارد و ولسی جرگه باید توضیح دهد که بر اساس چه او را به این جرگه فراخوانده ‌است.

رضوان مراد
رضوان مراد

رضوان مراد مسئول مطبوعاتی دفتر آقای صالح به رادیو آزادی گفت که کسی حق احضار و استیضاح رئیس جمهور و معاون نخست او را ندارد: "هر وقتی که ولسی جرگه محترم برای ما وضاحت دهد که به کدام بخش و کدام اساس می‌خواهند که معاون صاحب [به مجلس] برود، بعد می‌شود که معاون صاحب برود. آن‌هم در جلسه استماعیه؛ چون براساس قانون افغانستان ولسی جرگه حق احضار یا استیضاح معاون اول را ندارد."

از سوی دیگر، برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان می‌گویند آقای صالح باید در جلسه حضور می‌یافت.

بسم‌الله محمدی، عضو ولسی جرگه افغانستان گفت: "باید آنان به مجلس می‌آمدند؛ این حق ما است که از آنان وضاحت بخواهیم. این همه جنرالان و مقام‌های بلند پایه برای چه‌ هستند که همه مسئولیت را [امرالله صلح] به دوش گرفته است؟ اما حکومت توان تامین امنیت را ندارد."

این در حالی است که شهر کابل در روزهای اخیر گواه رویداد‌های امنیتی زیادی است. در تازه‌ترین رویداد صبح امروز شنبه (۱۷ عقرب) در انفجار ماین بر موتر یما سیاوش گوینده پیشین تلویزیون طلوع‌نیوز و دو تن دیگر جان باختند.

گزارش: مهناز نوری

XS
SM
MD
LG