لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۷

پیروزی بایدن و واکنش شماری از رهبران جهان


جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا و معاونش کاملا هاریس

رسانه‌های ایالات متحدۀ امریکا، جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را برندۀ ایالت پنسیلوانیا اعلام کرده اند. به این ترتیب آقای بایدن آرای بیش از ۲۷۰ الکترال کالج (کالج انتخاباتی) مورد نیاز را برای انتخابش به حیث رئیس جمهور بعدی ایالات متحده، بدست آورده.

این اعلام رسانه‌های مهم خبری ایالات متحدۀ امریکا، شادی و هلهلۀ هواداران جو بایدن را در اطراف پایتخت و سایر شهرهای امریکا، برانگیخت.

جو بایدن ۷۷ ساله معاون سابق رئیس جمهور امریکا و سناتور ایالت دلاور که با ۷۴.۵ میلیون رای، رکورد بی‌سابقه را به دست آورده، بعد از اعلام رسانه‌ها در مورد برنده شدنش در انتخابات ۳ نومبر، در یک اعلامیه گفت: "من از اعتمادی كه مردم امریكا به من و معاون رئیس جمهور منتخب هریس قائل شده اند، مفتخر و سپاسگزار هستم."

جو بایدن در پنسیلوانیا ۴۹.۶ درصد آرا و دونالد ترمپ ۴۹.۱ درصد آن را بدست آورده اند.

جو بایدن در واشنگتن پایتخت ایالات متحده حدود ۹۰ درصد آرا را بدست آورده.

به نوشتۀ مرکز خبر رادیو آزادی، جو بایدن ۷ نوامبر سال ۱۹۷۲ میلادی اولین کرسی‌اش را در مجلس سنای امریکا به دست آورد و هفتم نوامبر امسال ثابت شد که بخت در این روز در کنار وی بوده است. وی در پنسیلوانیا مهمترین میدان مبارزات انتخاباتی و ایالت زادگاهش، برنده اعلام شد.

متحدان امریكا بلافاصله از انتخاب جو بایدن به حیث رئیس جمهور بعدی امریكا استقبال كرده اند.

جرمنی آن را "فصل جدید و هیجان انگیز" در روابط بین دو طرف اقیانوس اطلس خوانده است.

انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی
انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی

انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی و رهبر یکی از متحدان کلیدی پیمان ناتو گفته، که چشم براه همکاری آینده با رئیس جمهور بایدن است و اگر بخواهند که بر آزمون‌های بزرگ زمان مسلط شوند، دوستی ترانس اتلانتیک، غیر قابل تعویض است.

جاستن ترودو صدراعظم کانادا
جاستن ترودو صدراعظم کانادا

جاستن ترودو صدراعظم کانادا با ابراز تبریکی از انتخاب جو بایدن و معاون وی کاملا هریس گفته "کانادا و ایالات متحده از روابط خارق العاده‌ای برخوردارند – رابطه‌ای که در صحنه جهانی بی‌نظیر است."

بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا که بسیاری او را یک متحد و حامی نزدیک دونالد ترمپ می‌دانند"پیروزی تاریخی" جو بایدن و کاملا هریس را تبریک گفته است.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه

امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه با ابراز تبریکی به جوبایدن و کاملا هریس از طریق تویتر نوشته که امریکایی‌ها رئیس جمهور خود را انتخاب کردند و برای غلبه بر آزمون‌های امروز کارهای زیاد وجود دارد و بیاییدبا هم کار کنیم!"

چارلز میشل و اورزولا فن در لاین رهبران اتحادیه اروپا نیز از انتخاب جو بایدن استقبال کرده، خواستار روابط مستحکم تر بین دو سوی اقیانوس اطلس شده اند.

XS
SM
MD
LG