لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۶

کماله هاریس معاون رئیس جمهور آمریکا کیست؟


کماله هاریس معاون رئیس جمهور آمریکا

ریاست جمهوری بایدن از این لحاظ هم تاریخی خواهد بود که معاون وی برای نخستین بار یک زن و گندمی رنگ است. کماله هاریس اولین زن آسیایی- افریقایی‌تبار است که به چنین یک مقام عالی در ایالات متحده می‌رسد. قبل از وی بارک اوباما اولین رئیس جمهور امریکایی- افریقایی‌تبار میان سالهای ۲۰۰۸-۲۰۱۶ بود که جوبایدن سمت معاونت وی را به عهده داشت.

اما کماله هاریس کیست؟

کماله هاریس ۵۶ ساله سابق سارنوال ارشد ایالت کالیفرنیا بود. مادر وی شیامالا گوپالان بیولوژیست متولد هند برتانوی، که برای ادامه تحصیلات به امریکا رفته بود آموزش خود را در پوهنتون بیرکلی تکمیل کرد. دونالد هاریس پدر کماله نیز درسال ۱۹۶۱ از جامایکا به کالیفرنیا رفته و درعین پوهنتون محصل اقتصاد بود که سپس استاد پوهنتون ستانفورد شد.

کماله هاریس درسالهای اخیر درجمع سیاستمداران پیشتاز حزب دموکرات قرار گرفت. در انتخابات درون حزبی سال ۲۰۲۰ برای ریاست جمهوری خود را نامزد ساخت ولی چون حمایت کافی کسب نکرد از رقابت دست کشید.

جوبایدن و کماله هاریس
جوبایدن و کماله هاریس

کماله در زبان سنسکریت گل نیلوفر آبی را گویند. ناریندر مودی صدراعظم هند که آشکار از دونالد ترمپ ستایش می‌کرد بی‌درنگ به کماله تبریک گفته درتویت خود نوشت: "پیروزی وی برای همۀ امریکایان هندی تبار مایۀ افتخار بزرگ است."

آقای مودی در خطاب به کماله افزود: "من اطمینان دارم که روابط نیرومند امریکا و هند با رهبری و حمایت شما نیرومندتر خواهد شد."

صدراعظم جامایکا هم گفت که انتخاب کماله هاریس برای مردم این کشور منطقۀ کارآییب افتخارآفرین است.

صدراعظم اندریو هولنیس افزود که کماله هاریس اولین زنی است که معاون رئیس جمهور درایالات متحده برگزیده می شود وریشه‌های وی درجامایکا برای مردم این کشور مایۀ افتخار است.

رهبران دیگر جهان نیز به ماهیت جنسیتی انتخاب کماله هاریس اشاره کرده اند.

انگیلا میرکل که خود اولین زنی است که به مقام صدارت جرمنی می‌رسد در تویت خود گفت: "من از ته دل آرزومند خوشبختی و موفقیت بایدن می‌باشم و به کماله هاریس، اولین زنی که به مقام معاون رئیس جمهور درکشور خود می‌رسد هم تبریک می‌گویم."

بوریس جانسن صدراعظم بریتانیا که از نزدیکان ترمپ پنداشته می‌شد نیز پیروزی بایدن وهاریس را "تاریخی" عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG