لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۸ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۴۸

رئیس جمهور غنی پیروزی جو بایدن در انتخابات امریکا را تبریک گفته است


جو بایدن

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان پیروزی جو بایدن در انتخابات امریکا را تبریک گفته و بر تعمیق روابط استراتژیک هر دو کشور تأکید کرده است.

محمداشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی برای جوبایدن، رئیس جمهور منتخب امریکا پیام تبریکی فرستادند.

آقای غنی در توییتر خود نوشته که با امریکا برای مبارزه با تروریزم و تامین صلح یکجا کار خواهد کرد و روابط استراتژیک دو کشور را بیش تقویت خواهد کرد.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رییس جمهور درباره پیام تبریکی آقای غنی گفت: "رئیس جمهور افغانستان برای رئیس جمهور منتخب امریکا و معاونش تبریکی داد. رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که روابط میان هر دو کشور در روشنایی پیمان استراتژیک و همکاری هر دو طرف تقویت شود و باهم در راستای صلح و مبارزه با تروریزم کار مشترک کنند."

دوا خان مینه پال
دوا خان مینه پال

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور در توییترش نوشته که امیدوار است رویکرد جو بایدن در مورد افغانستان متمرکز بر تامین صلح در این کشور باشد.

این در حالی است که دو ماه می‌شود گفتگوهای صلح میان هیئت دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر آغاز شده و تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، امیدواری‌هایی را در میان شهروندان افغانستان برانگیخته است.

"جوبایدن یک استراتژی دیگری در روند صلح افغانستان خواهد داشت و تا حد زیادی در روند صلح تغییر خواهد آمد."

"ما خوشبین هستیم که بایدن نظریات متفاوت‌تر از ترامپ داشته باشد، چون ترامپ افراطی بود."

از سوی دیگر برخی اعضای هیئت گفتگوکننده صلح افغانستان در قطر از آقای بایدن خواسته‌اند که برای تسریع روند گفتگوهای صلح در افغانستان توجه بیشتری داشته باشد.

شریفه زرمتی عضو هیئت گفتگوکننده صلح حکومت می‌گوید: "امیدواریم که رهبری جدید ایالات متحده امریکا هم برای حل بحران کنونی افغانستان با مردم افغانستان، دولت و طالبان یک‌جا در این مسئه توجه جدی کند و پیش از همه آنان هم به آتش‌بس اولویت دهد."

جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا پیشینه ۴۷ ساله فعالیت سیاسی دارد. او در دوره معاون بارک اوباما رئیس جمهوری پیشین امریکا بود.

XS
SM
MD
LG