لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۴

میل آنلاین به پیروزی بایدن در انتخابات و واکنش افغان‌ها پرداخته است


برخی روزنامه‌های جهان
  • میل آنلاین

روزنامۀ میل آنلاین با توجه به پیام تبریکی رئیس جمهور غنی به مناسبت انتخاب جوبایدن دموکرات به‌حیث رئیس جمهور امریکا و آیندۀ روابط دو کشور می‌نویسد که اشرف غنی در تویت روز یک‌شنبه (۸ نوامبر) خود برای نیرومندی هرچه بیشتر روابط کابل و واشنگتن جهت مبارزه با تروریزم و برقراری صلح ابراز امیدواری کرد.

آقای غنی گفت انتظار دارد که شراکت همه جانبۀ استراتژیک با امریکا، شریک اساسی افغانستان نیرومندتر شود.

روزنامه نظر شماری از افغان‌ها در ارتباط به پیروزی بایدن در انتخابات را نیز در این مطلب خود گنجانیده است. اکثریت گفته اند که بایدن از خروج سریع نیروهای امریکایی از افغانستان جلوگیری خواهد کرد و این نیروها به تدریج خارج خواهند شد.

محمد داوود که در کابل لباس فروشی دارد گفته است که جوبایدن جنگ را نه طوری که ترمپ می‌خواست، بلکه مسئولانه خاتمه خواهد بخشید.

تیمور شاران استاد پوهنتون امریکایی در کابل گفته است که توافق‌نامۀ ترمپ با طالبان که هیچ امتیازی در آن به حکومت افغانستان داده نشده، به‌گفتۀ وی یک معاملۀ "وحشتناک" است، ولی حکومت بایدن یک روش با "مداراتر" در مذاکرات صلح اختیار خواهد کرد.

احمد جاوید محصل به روزنامه گفته است که انتخاب جوبایدن یک خبر خوشایند است و به نظر وی بایدن اشتباه‌های ترمپ را تکرار نخواهد کرد.

او گفته است که امکان دارد بایدن در بارۀ توافق‌نامه امریکا و طالبان تجدید نظر کند و شماری از سربازان امریکایی را در افغانستان نگه دارد.

به اساس توافق‌نامۀ ۲۹ فبروری میان امریکا و طالبان همۀ نیروهای امریکایی در بدل ضمانت‌های امنیتی باید تا می سال آینده افغانستان را ترک گویند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به مناسبت انتخاب جوبایدن دیروز به رادیو آزادی گفت که آرزومند است این تحول کدام اثر منفی روی توافق‌نامه صلح نداشته باشد، بلکه در عملی شدن آن ممد واقع شود.

  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز به ناامنی‌های اخیر در کابل اشاره کرده می‌نویسد که مردم انگشت انتقاد به سوی حکومت می‌گیرند.

روزنامه می‌نویسد که افزایش حمله‌ها در کابل نه‌تنها این‌که نشان می‌دهد پایتخت درگیر خشونت قرار گرفته، بلکه ناتوانی حکومت در جلوگیری از حمله‌ها را هم برملا می‌کند که مردم را ناراض کرده‌است.

روزنامه به کشته شدن خبرنگار معروف یما سیاووش، پدر ظریفه غفاری شاروال میدان شهر که خود زیر تهدید پیهم بسر می‌برد و کشته شدن ۲۲ تن دیگر اکثریت محصلان در کابل اشاره می‌کند.

نیویارک تایمز می‌نویسد که این افراد در جریان یک هفته در پایتخت قربانیان ترورهای هدفمند و یک حمله به پوهنتون کابل شدند.

XS
SM
MD
LG