لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۷

سرور دانش: ما مسئولیتی نداریم، امریکا روند صلح را بازنگری کند


سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از رئیس جمهوری منتخب امریکا می‌خواهد که روند جاری صلح را ارزیابی و آن را بازنگری کند.

پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح افغانستان میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، حکومت افغانستان با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا مسایل جدیدی را مطرح کرده است.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان امروز دوشنبه (۱۹عقرب) در نشستی در کابل از رهبری جدید حکومت امریکا خواست که روند صلح افغانستان را بازنگری کند و این روند را ارزیابی همه جانبه کند تا مشکلات موجود در روند گفت‌وگوهای صلح حل شود.

آقای دانش گفت که طالبان برای آغاز مذاکرات صلح توافقنامۀ دوحه را اساس قرار می‌دهند و این موضوعی است که نمایندگان دولت افغانستان آن را نمی‌پذیرند.

آقای دانش افزود: "ما به عنوان حکومت افغانستان نه این توافقنامه را امضا کرده‌ایم، نه طرف آن هستیم، نه این توافقنامه را تأیید کرده‌ایم. از لحاظ حقوقی در قبال جزئیاتی که در محتوای این توافقنامه وجود دارد، ما هیچ‌گونه مسئولیتی نداریم."

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان طالبان را به نقض توافقنامۀ این گروه با امریکا، افزایش خشونت و ادامۀ روابطش با گروه‌های تروریستی متهم می‌کند؛ موضوعی که به قول او خلاف توافقنامۀ دوحه است.

نشست مذاکرات صلح در دوحه
نشست مذاکرات صلح در دوحه

این اظهارات آقای دانش در حالی بیان می‌شود که طالبان از رئیس جمهور آیندۀ امریکا می‌خواهد که به این توافقنامه احترام بگذارد که بر اساس آن زمینۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان فراهم می‌شود.

شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

یکی از سخنگویان گروه طالبان به خبرگزاری فرانس پرس گفته که رهبران این گروه با یک فرد نه بلکه با حکومت امریکا توافقنامه امضا کرده است.

در همین حال سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح افغانستان طالبان را متهم کرده که گفتگوهای صلح را به بن‌بست مواجه کرده‌اند.

آقای نادری گفت: "پیشنهاداتی که برای ما قابل قبول نبود، مسألۀ فقه حنفی و جعفری بود و دیگرش این بود که اساس مذاکرات صلح باید توافقنامۀ دوحه باشد."

اما طالبان می‌گویند که توافقنامۀ دوحه برای روند جاری صلح یک اصل است.

نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی که رادیوی آزادی فرستاده، نوشته است: "در این مورد بحث‌ها صورت گرفته و این به سود همه است، عملی کردن توافقنامه و التزام داشتن به آن به سود همه است."

موضع آقای بایدن تا اکنون درباره خواستهای دولت افغانستان و گروه طالبان درباره صلح این کشور مشخص نیست، اما او در جریان کارزارهای انتخاباتی‌اش در مقاله‌یی برای فارین پالیسی نوشت که بیشتر سربازهای امریکایی را از جنگ افغانستان و خاور میانه بیرون خواهد کرد و القاعده و داعش را شکست می‌دهد.

آقای بایدن در این مقاله افزوده بود که بر مبارزه با گروه‌های تروریستی در نقاط مختلف جهان تمرکز خواهد کرد و به جای اعزام سربازان زیاد به ماموریت‌های ویژه و استخباراتی اکتفا خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG