لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۵۷

عرب نیوز بر خواست غنی مبنی بر همکاری بایدن در صلح افغانستان تمرکز کرده‌است


روزنامه‌های جهان
  • عرب نیوز

روزنامۀ عرب نیوز می‌نویسد، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان از جوبایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده خواسته است که افغانستان را در مبارزه علیه هراس‌افگنی طالبان یاری رساند.

به نوشتۀ روزنامه، آقای غنی یک‌شنبه از آقای بایدن خواست که با اطمینان دادن از تداوم کمک به کابل، از پروسۀ شکنندۀ صلح افغانستان پشتیبانی کند.

روزنامه می‌نویسد، این درخواست پس از آن است که اعضای پارلمان افغانستان از رئیس جمهور منتخب ایالات متحده خواستند که کارزار به رهبری ترمپ برای خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان را بازنگری کند.

روزنامه با اشاره به عدم توافق مذاکره کننده‌های دولت افغانستان و طالبان روی چهارچوب مذاکرات رسمی صلح، نوشته است، بیم آن می‌رود که گفت‌وگو‌ها در قطر به زودی از هم بپاشد.

آرش یقین، تحلیلگر مسایل مرتبط به امنیت ملی در انستتیوت سیاست جهانی امنیت ملی در واشنگتن می‌گوید، در کابل و واشنگتن دو دیدگاه متفاوت در بارۀ جنگ افغانستان وجود دارد.

آقای یقین به رادیو آزادی گفت، حکومت افغانستان از ایالات متحده انتظار دارد که در صورت عدم جورآمد با طالبان، در جنگ روان در کنار افغانستان بایستد، چون که به گفته‌اش تداوم حضور القاعده در افغانستان هنوز هم منافع ایالات متحده را تهدید می‌کند.

  • رلیف وب

نشریۀ رلیف وب به مشکل نبود امنیت غذایی در افغانستان توجه کرده‌است.

به نوشتۀ نشریه، تأثیرات 'کووید-۱۹' نرخ بالای مواد خوراکی، کاهش درآمد و جنگ، عوامل کلیدی نبود امنیتی غذایی است.

نشریه می‌نویسد، بر اساس مرورِ بین اگست و اکتوبر امسال، بیش از ۱۱ میلیون تن با سطوح بلند عدم امنیت غذایی روبه‌رو شده‌اند.

به نوشتۀ نشریه، این افراد به اقدام فوری بشردوستانه نیاز دارند.

اما رلیف وب می‌نویسد، احتمال می‌رود بیش از ۱۳ میلیون تن در بین ماه نوامبر ۲۰۲۰ و مارچ ۲۰۲۱ دچار مشکل جدی نبود امنیت غذایی شوند.

پیش از این برنامۀ غذایی جهان به‌خاطر وضعیت افراد نیازمند به مواد خوراکی افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است.

وحیدالله امانی، سخنگوى این نهاد جهانی در کابل به رادیو آزادی گفته است، احتمال می‌رود شمار این افراد تا آخر سال ٢٠٢٠ به بيش از ١٥ میلیون نفر برسد.

XS
SM
MD
LG