لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۸

هیواد به انتظارهای حکومت افغانستان از رهبری جدید امریکا پرداخته است


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل سه‌شنبه (۲۰ عقرب) بیشتر در مورد اظهارات اخیر حکومت در بارۀ صلح افغانستان مطالبی را به نشر سپرده‌اند.

  • مسیر

روزنامۀ مسیر در سرمقاله‌اش در مورد صلح افغانستان و موقف رهبری تازۀ امریکا چنین نوشته است: "شاید جوبایدن، رئیس جمهور تازۀ امریکا بخشی از نیروهایش را بگذارد تا با هراس‌افگنی در افغانستان مبارزه کنند."

در ادامه آمده است اگر برخی افراد به این نظر هستند که ممکن طالبان این مسئله را خلاف موافقت‌نامه صلح بدانند و از آن سرپیچی کنند.

به باور نویسنده، توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان همین اکنون نیز به امریکا سود رسانیده است؛ هزینه‌های آنان کاهش یافته، تلفات سربازان‌شان صفر شده و از افغانستان کدام خطری هم متوجه آن کشور نیست.

سرمقاله‌نویس نوشته است، این مسئله‌ی است که ممکن به‌خاطر آن جوبایدن راهکار رئیس جمهور ترمپ را دنبال کند، زیرا از یک‌سو در این راهکار و توافق نظر نهادهای مهم امریکا شامل اند و از سوی دیگر این توافق‌نامه منافع امریکا را تأمین کرده‌است.

اما روزنامه در مورد یک سلسله تغییرات احتمالی در راهکار ترمپ اشاره کرده و نوشته است، در این راهکار و توافق‌نامه مسایل بزرگ باقی خواهند ماند.

  • هیواد

روزنامۀ هیواد هم سرمقاله‌اش را به انتظارهای حکومت افغانستان و جهان از رهبری تازۀ امریکا اختصاص داده‌است.

در آغاز از آن سیاست‌های رئیس جمهور ترمپ انتقاد کرده که به باور نویسنده درست نبوده‌اند و نه‌تنها که متحدان امریکا را ناراض، بلکه کشورهای حامی هراس‌افگنی را نیز منسجم کرده‌است، نویسنده این کشورها را نام نگرفته است.

روزنامه نوشته است، حالا امیدواری‌ها از ادارۀ تازۀ امریکا بیشتر اند. این انتظارها شامل تأمین روابط دوباره و بهتر با اتحادیۀ اروپا، متحدان امریکا در سراسر جهان و همچنان از بین بردن خطرهای هراس‌افگنی می‌باشد.

روزنامۀ هیواد در مورد امیدهای افغانان از جوبایدن نوشته است، افغانان از ادارۀ جدید امریکا خواهان ایجاد راهبردی اند که بر بنیاد آن نیروهای امریکایی مسئولانه از افغانستان بیرون شوند و جنگ جاری هم پایان یابد.

  • هشت صبح

روزنامۀ هشت صبح با عنوان «مردم امید خود را از دست داده‌اند» می‌نویسد که آن امیدهایی که در آغاز مذاکرات صلح به وجود آمده بودند حالا بر اثر شدت جنگ و ناامنی‌ها از بین رفته اند.

روزنامه می‌نویسد در این روزها نگرانی مردم در مورد آیندۀ‌شان بیشتر شده و به همین دلیل تغییر وضعیت یک مسئولیت بزرگ دولت است که نباید از آن چشم‌پوشی کند.

نویسنده نوشته است، همزمان با بن بست در مذاکرات دوحه، طالبان حمله‌های‌شان را افزایش داده‌اند و بیشتر به گذاشتن ماین‌ها و مواد انفجاری رو آورده‌اند.

بر بنیاد ادعای نویسنده، قتل‌های هدفمند یکی از فعالیت‌های‌ست که این گروه در این اواخر به آن اقدام کرده‌اند.

هشت صبح از دولت افغانستان خواسته است که موقف خود را در مورد صلح و جنگ روشن کند.

روزنامه در پایان این را مسئولیت دولت می‌داند که در یک چهارچوب واضح مردم را به زندگی امیدوار کند، زیرا به باور روزنامه مرگ امیدها و آرزوها، مرگ حکومت پنداشته می‌شود.

XS
SM
MD
LG