لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۴۴

غنی: ۷۵ درصد افغان‌ها از جمهوریت و ۴ تا ۸ درصد از طالبان حمایت می‌کنند


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین صحبت در نشست کشورهای عضو شانگهای که به میزبانی روسیه به گونه آنلاین برگزار شده بود. ۱۰ نومبر ۲۰۲۰

بیستمین نشست سالانۀ سران سازمان همکاری‌های شانگهای امروز سه‌شنبه (۲۰ عقرب) با میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به گونۀ آنلاین برگزار شد.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در این نشست روی همکاری کشورهای عضو این سازمان در تأمین ثبات در منطقه، مبارزه با تروریزم، قاچاق مواد مخدر و تهدیدهای امنیتی تأکید کرد.

آقای غنی گفت که حمایت کشورهای عضو این سازمان از نظم مبتنی بر قانون اساسی فعلی کشورش به تأمین امنیت در منطقه کمک می‌کند.

به گفته او، بررسی‌ها بیانگر آن است که بیش از ۷۵ درصد مردم افغانستان از نظام جمهوری و تنها چهار تا هشت درصد دیگر از گروه طالبان حمایت می‌کنند.

اما آقای غنی در پیوند به منبع این بررسی‌ها توضیحی ارائه نکرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه و صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در جریان نشست شانگهای که بگونه آنلاین برگزار شده بود
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه و صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در جریان نشست شانگهای که بگونه آنلاین برگزار شده بود

رئیس جمهور افغانستان از این گروه به عنوان «اقلیت» در کشور یاد کرد و هشدار داد که تحمیل خواست این گروه بر اکثریت مردم افغانستان باعث ادامه جنگ خواهد شد: "ما در حکومت افغانستان اگر غلبه بر گذشته را انتخاب کرده‌ایم، اجماع شما رهبران محترم از خواست مردم افغانستان برای برقراری صلح و آرامش در چهارجوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی، پیامدهای مثبتی برای نه تنها ما بلکه برای یوراسیا هم خواهد داشت."

او افزود که مختل کردن نظم مبتنی بر قانون اساسی پیامدهای منفی در منطقه خواهد داشت و زمینه گسترش تروریزم را فراهم خواهد کرد.

آقای غنی گفت که تصمیم‌گیری برای مذاکره با طالبان دشوار بود، اما این گروه نه تنها خشونت را کاهش نداد، بلکه خشونت‌ها را افزایش داد.

آقای غنی حمله به مراکز آموزشی را نشانه‌ای خشونت‌طلبی طالبان عنوان کرد.

رهبران کشورهای عضو شانگهای
رهبران کشورهای عضو شانگهای

اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای در این نشست بر تقویت روابط و همکاری‌های منطقه‌ای و مبارزۀ مشترک با تهدیدهای مشترک از جمله ویروس کرونا تأکید کردند.

این سازمان در حال حاضر ۸ عضو اصلی و ۴ عضو ناظر دارد.

روسیه، چین، تاجیکستان، قزاقستان، قرغیزستان، ازبیکستان، هند و پاکستان اعضای اصلی و افغانستان، ایران، مغلستان و بلاروس اعضای ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای هستند.

بیستمین اجلاس سران این سازمان امروز سه‌شنبه (۲۰ عقرب) به میزبانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برگزار شد و قرار است که دور بعدی این نشست به میزبانی رئیس جمهور تاجیکستان برگزار شود.

XS
SM
MD
LG