لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۱۴

هشت صبح: حدود ۵ هزار زندانی طالبان با چه ضمانتی رها شدند؟


شماری از روزنامه های چاپ کابل.

روزنامه های چاپ امروز چهارشنبه(۲۱ عقرب) کابل بیشتر در مورد فرصت‌های صلح، برگشت دوباره زندانیان رها شدۀ طالبان به میدان‌های نبرد و تخریب سینما پارک مطالبی را به نشر سپرده اند.

هشت صبح

در سرمقاله روزنامۀ هشت صبح آمده است که حکومت افغانستان باید از امریکا و افغانان از حکومت این کشور بپرسند که ضمانت رهایی زندانیان رها شدۀ طالبان چه است.

سرمقاله نویس این پرسش را در حالی مطرح می‌کند که حکومت افغانستان بارها گفته است زندانیان رها شده دوباره به میدان های نبرد برگشته اند و عملاًَ در جنگ با نیروهای امنیتی و دفاعی هستند.

نویسنده نوشته است امریکا روی توافق‌نامۀ که با طالبان صورت گرفت پافشاری کرد و بر حکومت افغانستان فشار آورد تا حدود ۵ هزار زندانی طالبان را رها کند.

به باور نویسنده حالا امریکا باید به دولت افغانستان و حکومت این کشور به مردم عام پاسخ بدهد.

در سرمقاله تاکید شده است که حکومت افغانستان نه تنها از شمار زندانیان رها شده طالبان در میدان‌های جنگ خبر بدهد، بلکه در این بخش موقف روشن خود را بیان کند تا طالبان به تعهدات شان پابند باشند.

سرمقاله نویس نوشته است بعد از توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در دوحه حکومت افغانستان در حدود ۵ هزار زندانی را به شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی رها کرد.

آن زمان از طرف حکومت افغانستان گفته شده بود که رهایی زندانیان طالبان به آتش‌بس خواهد انجامید و این زندانیان به میدان‌های نبرد بر نمی‌گردند، مسئله‌یی که حالا طالبان به نقض آن متهم هستند.

گزارش‌های تازه حکومت نشان می‌دهد که ۵۸۰ زندانی رها شده به میدان‌های جنگ برگشته اند و تعداد زیادی از این شمار در جنگ‌های جاری کشته شده اند.

هیواد

روزنامۀ هیواد نوشته است باید از فرصت به میان آمده صلح استفاده موثر شود.

در سرمقاله آمده است اینکه جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا گفته است روابطش را با جهان دوباره بازنگری می‌کند؛ حکومت افغانستان هم خواسته است که توافق‌نامه میان امریکا و طالبان لغو شود.

نویسنده عامل این خواست حکومت افغانستان از امریکا را موجودیت تفاهمنامه های دفاعی، امنیتی و استراتژیک با امریکا دانسته است.

به باور نویسنده، طالبان تاکنون در بخش صلح هیچ یک از تعهدات شان را عملی نکرده اند و بر علاوه حکومت افغانستان جامعه جهانی هم از آنها می‌خواهد که بدون جمهوریت کدام نظام دیگر در افغانستان حاکم بوده نمی‌تواند پس برای طالبان لازم است تا بسیار زود با حکومت افغانستان آتش‌بس و بعد از آن روی موارد باقیمانده به توافق برسند.

دنیا

در سرمقاله روزنامۀ دنیا در مورد تخریب سینما پارک و عوامل آن بحث شده است.

سرمقاله نویس نوشته است این‌که سینما پارک خلاف خواست‌های فرهنگیان، سینماگران و مردم عام ویران شد، پس روشن است که این ساختمان شکار تحرکات مافیایی شده است و این‌که زمین آن در یک منطقه تجارتی است ممکن روی آن معامله صورت گیرد.

به باور نویسنده اگر اینجا بازی مافیایی نمی‌بود کم از کم تخریب سینما برای مدتی به تاخیر می‌افتید تا میان افغان فلم، هنرمندان و تاریخ دانان بحث صورت می‌گرفت.

در سرمقاله تاکید شده است اگر جلو چنین خودسری های حکومت گرفته نشود ممکن است که در آینده ساختمان‌های تاریخی دیگر همه تخریب شوند و بروی زمین آن‌ها معامله صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG