لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۱۵

ملل متحد: ویروس کرونا افغانستان را با رکود اقتصادی روبرو کرده است


شهر کابل

حکومت افغانستان و جامعۀ جهانی باید برنامه‌هایی را برای درآمد بیشتر و رفع کسر مالی برخاسته از گسترش ویروس کرونا در افغانستان روی دست گیرد.

برنامه‌ انکشافی ملل متحد امروز در رونمایی از چهارمین یادداشت‌اش زیر نام "گزینه‌های مالی در پاسخ به بحران ویروس کرونا" در کابل نوشته که ویروس کرونا افغانستان را با رکود اقتصادی روبرو کرده است.

رامزالاکبرو دست‌یار نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان در این نشست گفت که ویروس کرونا سال ۲۰۲۰ را با چالش روبرو کرده و تاثیر زیادی به مردم و جامعه داشته‌است.

او افزود:"ما از گزارش دریافتیم که حد اقل ۳۰۰ میلیون دالر برای رفع زودتر فاصله و رسیدن به هدف‌های خود و پیش‌رفت پایدار ضرورت داریم. ۲۵۰ میلیون دالر برای بهبود رژیم غذايی ضرورت است و مهمتر از همه حدود ۲.۵ بیلیون دالر برای اقدام‌ها در پیوند به حفاظت از اجتماع نیاز است."

در گزارش این نهاد تأکید شده است که بدون سیاست‌های بهبود محور؛ زیان‌های انباشته در تولید ناخالص ملی تا سال ۲۰۲۴ دوازده اعشاریه پنج درصد خواهد بود.

در همین حال عبدالله الدرداری نماینده مقیم برنامه انکشافی ملل متحد در افغانستان نیز گفت که در ۵ سال آینده به ۳۰ درصد کمک‌های دگر در افغانستان نیاز است تا به چالش‌های ناشی از ویروس کرونا پاسخ‌گو باشد.

به گفته او باید همه تمویل کننده‌ها در این‌ راستا گام بگذارند تا افغانستان از این چالش بگذرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد
مجمع عمومی سازمان ملل متحد

او افزود: "افغانستان به یک رویکرد و هماهنگی خوب؛ با کمک کننده‌های مالی، دولت و سازمان ملل متحد و با پشتیبانی تصمیم‌گیرنده‌های در پالیسی و قدرت نیاز دارد. برنامه توسعه ملل متحد با همکاری به دولت، مردم افغانستان و شریک‌ها متعهد است."

از سویی هم محمد نبی سروش معین وزارت اقتصاد در این نشست گفت که حکومت با راه‌اندازی برنامه‌های همچون دسترخوان ملی تلاش کرده تا به مشکل‌های ناشی ازویروس کرونا مبارزه کند و پس از این نیز در تلاش بهبود درآمدهای ملی خواهد بود.

در چهارمین یادداشت برنامه توسعه‌یی سازمان ملل متحد از دولت افغانستان خواسته شده تا برنامه‌هایی را برای عواید بیش‌تر و رفع کسر مالی انتخاب کند.

در این یادداشت آمده که با توجه به روند کند اقتصادی؛ موج دوم ویروس کرونا و تداوم درگیری ‌ها نیاز است تا جامعه بین‌المللی برای رسیدگی به کسر مالی؛ افغانستان را حمایت مالی کند.

نگرانی‌ها از رکود اقتصادی در کشور در حالی‌ است که همه روزه مبتلایان تازه ویروس کرونا شناساسی می‌شود.

بربنیاد آمارتازه وزارت صحت در یک شبانه روز گذشته ار آزمایش ۵۵۵ مورد مشکوک ویروس کرونا ۱۴۶ تن آن مثبت بوده؛ همچنین ۴ تن در اثر این ویروس جان باخته و ۱۳ تن دگر بهبود یافته‌اند.

با ثبت این ارقام شمار مجموعی ویروس کرونا در کشور به ۴۲ هزار ۶۰۹ تن رسید.

گزارش: مهناز نوری

XS
SM
MD
LG