لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۰

دفنس پُست: محمد حنیف عضو ارشد شبکۀ القاعده در فراه کشته شده است


شماری از روزنامه‌های جهان
  • دفنس پُست

کشته شدن یکی از اعضای پاکستانی شبکۀ القاعده در افغانستان، مورد توجۀ روزنامه امریکایی دفنس پُست قرار گرفته.

به نوشتۀ روزنامه، ریاست امنیت ملی افغانستان(NDS) در اعلامیه ای گفته، محمد حنیف عضو ارشد شبکۀ القاعده که ارتباط نزدیک با طالبان داشت، در ولایت فراه کشته شده است.

تاج محمد جاهد والی فراه، ناوقت سه شنبه به رادیو آزادی گفت، محمد حنیف پاکستانی الاصل، رهبر شبکۀ القاعده در نیم قاره ای هند بود و در خارج از ولایت فراه هم "فعالیت‌های تخریبی" را انجام می‌داد.

روزنامۀ دفنس پُست از قول ریاست امنیت ملی افغانستان می‌نویسد که اعضای شبکۀ القاعده در زمینۀ آموزش جنگجویان، ساختن بمب‌های کنار سرک و سایر مواد منفجره با طالبان، همکاری می‌کنند.

به اساس این مقاله، محمد حنیف عضو سابق گروه طالبان بود و در سال ۲۰۱۰ میلادی به شبکۀ القاعده پیوست.

  • ملیتری تایمز

روزنامه نظامی ملیتری تایمز امریکا در شماره ای اخیر خود تحت عنوان"جنگ در افغانستان برای سرپرست وزیر دفاع جدید ایالات متحده امریکا چه معنی دارد؟" مقاله ای را به نشر رسانیده که در آغاز آن می‌نویسد: "رئیس جمهور دونالد ترمپ، وزیر دفاع سابق مارک سپر را روز دوشنبه از وظیفه اش برکنار و یک شخص خارج از وزارت دفاع یا پنتاگون را جایگزین وی ساخت."

به نوشتۀ روزنامه، کریس میلر یک افسر متقاعد نیروهای خاص امریکا بود که به حیث رئیس مرکز ملی مبارزه با تروریزم نیز خدمت کرده و در آغاز جنگ افغانستان، رهبری یک گروهی از نیروهای خاص را بر عهده داشت. این گروه نیروهای خاص امریکایی، در جنگ با طالبان نقش داشتند.

به نوشتۀ نویسنده مقالۀ ملیتری تایمز، اولویت ادارۀ رئیس جمهور ترمپ، بطور خاص مبارزات انتخاباتی وی، خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان و ختم جنگ حدود ۱۹ ساله در این کشور بوده است.

کریس میلر در مورد جنگ طولانی در افغانستان به سناتورهای امریکایی گفته که وی فکر می‌کند، بسیار غیرمسئولانه است که اگر فرزندان این کشور برای جنگیدن در این جنگ گذاشته شوند.

جنگ طولانی در افغانستان از یک سو و عدم نتایج چشمگیر در گفتگوهای صلح از جانب دیگر، باعث ناامیدی مقامات افغان و امریکایی شده است.

گفتگوهای صلح بین مذاکره‌کنندگان حکومت افغانستان و نمایندگان سیاسی طالبان که از دو ماه قبل در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد، تا هنوز پیشرفت محسوس در قبال نداشته و تا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

XS
SM
MD
LG