لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۵

تعیین سارنوالی ویژه برای بررسی "ادعاهای" سربازان استرالیایی در افغانستان


آرشیف، سربازان استرالیایی در افغانستان

استرالیا سارنوالی ویژه‌ای را برای تحقیق در مورد ادعاهای جنایات جنگی نیروهای خاص آن کشور در افغانستان، تعیین خواهد کرد.

اسکات موریسون صدراعظم استرالیا امروز (۱۲ نومبر) به شهروندان کشورش هشدار داد که با تعیین سارنوال ویژه برای تحقیقات در مورد ادعاهای مبنی بر بدرفتار نیروهای استرالیایی در افغانستان، انتظار اتهام‌های جدی و به گفتۀ او احتمال ارتکاب جنایت جنگی را داشته باشند.

اسکات موریسون، صدراعظم استرالیا
اسکات موریسون، صدراعظم استرالیا

نیروهای دفاعی استرالیا در ۲۰۱۶ میلادی ارزیابی‌شان را در مورد ادعای برخورد نادرست و کشتار غیرقانونی از سوی چند تن از نیروهای استرالیا در افغانستان آغاز کرد.

گفته می‌شود که این بدرفتاری‌ها بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ از سوی نیروهای آسترالیایی انجام شده است.

این ادعاها مشمول کشتن یک زندانی افغان از سوی یک نیروی خاص استرالیا در داخل هلیکوپتر، و همچنان کشتن یک کودک شش ساله در یک حمله از سوی این نیروهاست.

برعلاوه این سارنوال استرالیا در اوایل سال جاری میلادی، ۵۵ حادثه احتمالی را شناسایی کرد که بیشتر آن مربوط به قتل‌های غیرقانونی افراد غیر مسلح یا افرادی که دیگر مبارزه نمی‌کردند، می‌شود.

صدراعظم استرالیا اطمینان داده که گزارش ویرایش شده سارنوال استرالیایی در ظرف چند روز آینده نشر خواهد شد.

او تاکید کرد که در صورت اثبات ادعاها، عاملان جنایات جنگی در محکمه تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

به گفتۀ موریسون، در صورت اثبات ادعاها، با سربازان آسترالیایی طبق سیستم عدلی آسترالیا برخورد خواهد شد.

پس از حملات یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ میلادی، حدود ۴۰ هزار سرباز آسترالیایی در کنار ایالات متحده امریکا در افغانستان خدمت کردند.

صدراعظم استرالیا گفته که کشورش احترام زیاد به نیروهای دفاعی خود دارد اما او افزوده که احترام زیاد به عدالت هم دارند که باید در هر صورت تامین شود.

آرشیف، نیروهای استرالیایی در افغانستان
آرشیف، نیروهای استرالیایی در افغانستان

نخستین ادعای جنایت جنگی از سوی نیروهای ویژه آسترالیا در افغانستان در ۲۰۱۷ میلادی زمانی صورت گرفت که شبکه خبری ای بی سی اسناد محرمانه عملیات ویژه در افغانستان را منتشر کرد که در آن کشتار مردان غیرمسلح و کودکان از سوی نیروهای این کشور ذکر شده بود.

در واکنش به این ادعاها، پولیس استرالیا تحقیقی را در مورد اسناد منتشر شده از سوی ای بی سی آغاز کرد اما دانیل اوکز و سام کلارک دو خبرنگاری که این گزارش را تهیه کرده بودند تحت پیگرد قانونی قرار نگرفتند.

XS
SM
MD
LG