لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۷

روزنامه‌های جهان به کشته شدن الیاس داعی پرداخته اند


روزنامه‌های جهان

بیشتر روزنامه‌های بین‌المللی گزارش‌های را در مورد کشته شدن الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند نشر کرده‌اند.

  • میل آنلاین

میل آنلاین هم یکی از این روزنامه هاست که گزارش فرانس پرس را در مورد نشر کرده که می‌گوید: داعی ۳۳ ساله راهی پرس کلپ بود که موتر حاملش در انفجار یک ماین مقناطیسی هدف قرار گرفت و در نتیجه داعی جان باخت.

در این رویداد برادر داعی و دو غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در ادامه می‌خوانیم که قتل‌های هدفمند شخصیت‌های برجسته از جمله خبرنگاران، روحانیان، سیاستمداران و فعالان حقوق بشر در ماه‌های اخیر با افزایش خشونت‌ها در افغانستان شدت گرفته و این قتل‌ها در حالی انجام می‌شود که نماینده‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در مورد چهارچوب آغاز رسمی مذاکرات سرگرم گفتگو اند.

لشکرگاه مرکز هلمند در هفته‌های اخیر شاهد نبردهای شدید بین نیروهای امنیتی و طالبان بوده است.

کشته شدن الیاس داعی در حالی صورت گرفته که یما سیاووش یک گوینده پیشین تلویزیونی هم در آغاز هفته در انفجار مشابه در کابل جانش را از دست داد.

در ادامه می‌خوانیم که راس ویلسن شارژدافیر امریکا در کابل گفته که قتل الیاس داعی حمله دیگری بر آزادی رسانه‌ها در افغانستان است.

  • لاس انجلس تایمز

روزنامۀ لاس انجلس تایمز هم به کشته شدن الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در ولایت هلمند پرداخته است.

الیاس داعی در ۲۰۰۶ کار با رسانه‌ها را آغاز کرد، او در ۲۰۰۸ با رادیو آزادی پیوست و به عنوان خبرنگار در ولایت هلمند کارش را ادامه داد.

روزنامه نوشته که خشونت و ناامنی در ماه‌های اخیر در افغانستان افزایش یافته و این در حالیست که مذاکره کننده‌های دولت افغانستان و طالبان از دوازده سپتمبر به این‌سو برای پایان دادن به جنگ این کشور در قطر دیدار می‌کنند.

اما به نوشته لاس انجلس تایمز با گذشت دو ماه از آغاز رسمی مذاکرات دو طرف پیشرفت اندکی داشته اند.

در ادامه می‌خوانیم که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان خواهان برقراری آتش‌بس یا حداقل کاهش خشونت‌ها در افغانستان است اما طالبان این خواست را رد کرده گفته اند که برقراری آتش‌بس دایمی بخشی از مذاکرات با نماینده‌های دولت افغانستان است.

کشته شدن الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند واکنش‌های تند کشورهای مختلف را به همراه شد و سفارت خانه‌های مختلف در کابل آن را به شدت نکوهش کردند.

XS
SM
MD
LG