لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۹

داگلاس مکگریگر مشاور ارشد وزارت دفاع امریکا تعیین می‌شود


آرشیف، نیروهای امریکایی در افغانستان

سرپرست وزارت دفاع امریکا، فرد طرفدار خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و سوریه را به عنوان مشاور ارشدش تعیین خواهد کرد.

او داگلاس مکگریگر نام دارد و دگروال متقاعد اردوی امریکا است.

مکگریگر به خاطر آنچه گفتار تندش در بارۀ مسلمانان خوانده می‌شود، مورد انتقاد قرار گرفته است.

چند روز پس از تعیین کریستوفر میلر به عنوان سرپرست وزارت دفاع امریکا گزارش‌ها حاکی‌ست که او در نظر دارد تا داگلاس مکگریگر دگروال متقاعد اردوی آن کشور را به حیث مشاور ارشد خود بگمارد.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، تصمیم میلر در این باره نشان می‌دهد که حکومت فعلی امریکا که دورۀ کارش در ماه جنوری به پایان می‌رسد، می‌خواهد که نیروهای امریکایی را از شرق میانه و افغانستان به زودی بیرون کند.

سخنگوی پنتاگون گفته است که از تجارب نظامی مکگریگر در زمینۀ تطبیق اولویت‌های امنیت ملی رئیس جمهور دونالد ترمپ استفاده خواهد شد.

مکگریگر در گفتگو با فاکس نیوز در سال ۲۰۱۹ گفته بود، به آقای ترمپ پیشنهاد می‌کند که نظامیان امریکایی را هر چی زودتر از افغانستان بیرون کند.

او همچنان گفته بود که نیازی به گفتگو با طالبان نیست.

دگروال پیشین اردوی امریکا نیز گفته بود: "کشورهای منطقه به افغانستان علاقه دارند " آن‌ها می‌خواهند با این مسئله کنار بیایند، بگذارید کنار بیایند."

او روِش مشابه در مورد سوریه هم پیشنهاد کرده و گفته بود که امریکا هیچ منفعت ملی در سوریه ندارد.

نشریۀ نشنل ریویو گزارش داده که مکگریگر به خاطر آنچه گفتار تندش در بارۀ مسلمانان و مهاجران فاقد اسناد خوانده می‌شود مورد انتقاد قرار داشته است.

آرشیف، نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف، نیروهای امریکایی در افغانستان

ترمپ در ماه اکتوبر گفت که می‌خواهد همه نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان تا جشن کرسمس به امریکا بازگردند.

او مارک اسپر وزیر دفاع امریکا را به روز دوشنبه از مقامش برکنار کرد و کریستوفر میلر را به حیث سرپرست وزارت دفاع معرفی کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان، مخالفت اسپر با خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان نیز در برکناریش نقش داشته است.

XS
SM
MD
LG