لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۸

هشت صبح: طرف‌های گفتگوهای صلح باید در مذاکرات انعطاف‌پذیر باشند


بیشترین روزنامه‌های چاپ کابل

رونامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی روند جاری صلح، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و سفر نخست‌وزیر پاکستان به افغانستان پرداخته‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌ خود تأکید کرده که دو جانب گفتگوهای صلح باید در مذاکرات انعطاف‌پذیر باشند. روزنامه افزوده که از دوماه بدین سو گروه‌های تماس در دوحه برای آغاز مذاکرات صلح نشست‌هایی داشته‌اند، اما هیچ پیشرفت روشنی در آن دیده نمی‌شود.

نویسنده هشت صبح از گروه انتقاد کرده که نمایندگان این گروه در گفتگوهایی جاری صلح در قطر "انعطاف‌پذیری ندارند" و بر سر موضع خود محکم ایستاده‌اند.

روزنامه پیشنهاد کرده که قبل از این که حکومت جدید امریکا موضع خودش را در مورد افغانستان اعلام کند، لازم است که هر دو طرف در دوحه در مذاکرات انعطاف‌پذیری نشان دهند تا روند صلح به سوی موفقیت پیش برود.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله خود هشدار داده که خروج عجولانه نیروهای خارجی از افغانستان موج خونینی از ناامنی را به میان آورده است.

روزنامه افزوده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا در این مورد به تعهدش عملی می‌کند؛ به همین دلیل، تمام مقامهای مخالف خرج نظامیان امریکا از افغانستان از وزارت دفاع امریکا برکنار شده‌اند و بجای آن کسانی تعیین شده‌اند که طرفدار خروج سریع این نیروها از افغانستان هستند.

نویسنده مسیر اظهار نگرانی کرده که نیروهای امریکایی در اوضاعی افغانستان را ترک می‌کنند که در مذاکرات صلح دوحه هیچ پیشرفت دیده نمی‌شود و جنگ شدت گرفته است. به نظر روزنامه، این وضعیت می‌تواند بحران را در افغانستان تشدید کند.

  • صبح کابل

و روزنامه صبح کابل در سرمقاله خود به بررسی سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به افغانستان پرداخته است. قرار است آقای خان پنجشنبه آینده وارد کابل شود.

نویسنده صبح کابل معتقد است که حکومت افغانستان تلاش می‌کند که برای فشار آوردن بر طالبان و پیشرفت در مذاکرات صلح، از پاکستان کمک بخواهد. به نظر روزنامه، به همین دلیل، نخست‌وزیر پاکستان را به کابل دعوت کرده است.

به باور نویسنده، حالا که در مسایل افغانستان پاکستان پیش قدم است، پس ممکن است که عمران خان یکبار دیگر به خاطر منافع کشورش در صلح افغانستان تاکید کند. صبح کابل افزوده که هر چند عمران خان به دعوت افغانستان به کابل می‌آید، اما آمدنش به پروسه صلح کمکی نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG