لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۹

امرالله صالح: ۷۰۰ تن از افراد زیر پیگرد بازداشت شده‌اند


آرشيف

معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان از بازداشت ۷۰۰ تن از سه هزار و ۶۰۰ فرد تحت پیگرد خبر داده‌است.

با افزایش رویداد‌های امنیتی در شهر کابل، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری از بازداشت ۷۰۰ فرد مخل امنیت در پایتخت خبر داده است.

آقای صالح به شبکه‌های عامل ناامنی در پایتخت‌ هشدار داده که اگر تسلیم نشوند، با آنان برخورد جدی خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان امروز یکشنبه (۲۵ عقرب) در صفحه‌ فیسبو‌کش از آماده‌سازی فهرست افراد تحت پیگرد در تمام ولایت‌ها خبر داده‌است.

اگرچه آقای صالح از نوعیت جرم آنان چیزی نگفته،‌ اما بیان کرده که از سه هزار و ۶۰۰ فرد تحت پیگرد ۷۰۰ تن بازداشت شده‌اند و عملیات برای بازداشت افراد دیگر ادامه دارد.

آقای صالح با اشاره به کسانی که به گفته او "مجرم" هستند و پنهان شده اند و جلسه "شش و نیم" صبح را موقتی فکر کرده و انتظار می‌کشند تا دوباره قلم‌رو خود را تسخیر کنند؛ هشدار داده که آنان اشتباه می‌کنند و باید تسلیم شوند.

به گفته‌ معاون نخست آنان باید اظهار "ندامت" کنند و اگر دعوای "حق‌العبد" بر آنان نبود شاید عفو شوند.

حدود یک ماه پیش به دنبال افزایش ناامنی در کابل، محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان رهبری عملیات تأمین امنیت پایتخت را برعهده امرالله صالح، معاون اول خود گذاشت.

آقای صالح پس از آن هر روز۶:۳۰ بامداد با مسئولان امنیتی کابل که شمار آنان به ده‌‌ها تن می‌رسد؛ نشست برگزار می‌کند.

با این همه، طارق آرین سخنگوی وزارت داخله می‌گوید ۵۰ تن افراد بازداشت شده در ترور‌های هدفمند دست داشتند. آقای آرین امروز به رادیو آزادی گفت که تلاش می‌شود بقیه افراد تحت پیگرد نیز بازداشت شوند.

طارق ارين
طارق ارين

آقای آرین افزود: "ماین‌های مقناطیسی یک خطر بزرگ است. تروریستان می‌خواهند با نشانه‌ گرفتن فعالان مدنی میان مردم و دولت فاصله ایجاد کنند. در این بخش نیز اقدام شده‌است. در راستای ترورهای هدفمند و رویداد‌های تروریستی در دو هفته ۵۰ تن بازداشت شده‌اند که در کابل و ولایت‌ها فعالیت‌های تروریستی انجام می‌دادند."

این در حالی است که در هفته‌های اخیر ترورهای هدفمند در کابل افزایش یافته‌است.

روز پنجشنبه هفته گذشته (۲۲ عقرب) محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در شهر لشکرگاه مرکز ولایت‌هلمند در انفجار ماین مقناطیسی جاسازی شده در موترش جان باخت و ۳ تن دگر به شمول مجتبی برادر آقای داعی زخمی شدند.

تصویر پس از انفجار موتر حامل الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی در هلمند.
تصویر پس از انفجار موتر حامل الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی در هلمند.

وزارت امور داخله می‌گوید که گروه‌های تروریستی با حملات به شخصیت‌های نامدار، خبرنگاران و فعالان مدنی، به دنبال ایجاد فاصله میان دولت و مردم هستند.

مهناز نوری

XS
SM
MD
LG