لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۳۵

جیو نیوز به سفر مشاور امور تجارتی عمران خان به کابل پرداخته است


روزنامه‌های جهان

رسانه‌های پاکستانی روز یک‌شنبه (۱۵ نومبر) گزارش دادند که عبدالرزاق داوود مشاور امور تجارتی صدراعظم عمران خان امروز در راس یک هیئت وارد کابل می‌شود.

  • جیو نیوز

گزارش جیو نیوز می‌افزاید که سکرتر امور تجارت، یک عضو از ادارۀ گمرکات پاکستان و یک مقام ارشد وزارت تجارت شامل این هیئت اند.

عبدالرزاق داوود هم در تویت خود گفت: "آغاز مباحثات دربارۀ یک مرحلۀ جدید از همکاری تجارتی و سرمایه‌گذاری بخاطر نزدیک شدن هرچه بیشتر اقتصادهای دو کشور و افزایش صادرات پاکستان به افغانستان و فراتر از آن هدف این بازدید است."

عمران خان صدراعظم پاکستان هم قرار است تا پایان هفتۀ جاری به کابل سفر کند.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان روز شنبه گفت که در جریان این سفر روی مذاکرات صلح و توسعۀ همکاری‌های سیاسی، امنیتی، تجارتی و اقتصادی بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور افغانستان در ۲۵ سپتمبر امسال درمورد برقراری آتش‌بس با صدراعظم پاکستان صبحت و از او دعوت کرده بود که به کابل سفر کند.

  • واشنگتن پُست

از سوی دیگر روزنامه واشنگتن پُست ازقول کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا می‌نویسد که گفته است، در زمان کوتاه که در راس این وزارت قرار دارد می‌خواهد با تطبیق نظر رئیس جمهور ترمپ دربارۀ خاتمه بخشیدن به جنگ‌های بی‌پایان، سربازان امریکایی را به‌کشور برگرداند.

او گفته است، وقت آن فرا رسیده تا به یک ماموریت حمایتی در کشورهای چون عراق و افغانستان انتقال یابیم.

کریستوفر میلر که خود یک نظامی کار شته است در نخستین پیام کتبی خود بعد از تقرر در این سمت در هفته گذشته تاکید کرد که امریکا به مبارزه علیه شبکۀ القاعده و دیگر گروه‌های دهشت‌افگن ادامه خواهد داد.

ولی تصریح کرد که ماموریت امریکا باید تغییر یابد و اردوی امریکا باید بیشتر یک نقش حمایتی در خارج اختیار کند.

این اظهارات از سوی سرپرست وزارت دفاع امریکا درحالی صورت می‌گیرد که گفتگوهای صلح در قطر میان طالبان و حکومت افغانستان هنوز کدام نتیجۀ ملموس نداشته و طرفین هنوز موفق نشده‌اند که طرزالعمل مذاکرات را نهایی کنند.

طبق توافقنامه ۲۹ فبروری میان امریکا و طالبان در قطر همه سربازان امریکایی در بدل ضمانت‌های امنیتی تا می‌سال آینده باید افغانستان را ترک گویند.

همچنین تعهد قطع روابط با گروه‌های تروریستی چون شبکۀ القاعده از سوی طالبان یکی از مواد اساسی این توافقنامه است.

  • کرکت تایمز

درحالی که رسانه‌های پاکستانی به سفر مقام‌های این کشور به افغانستان و واشنگتن پست به اظهارات اخیر سرپرست وزارت دفاع امریکا دربارۀ افغانستان و منطقه پرداخته است، نشریه آنلاین کرکت تایمز که خبرهای این ورزش را نشر می‌کند از محفل عروسی مجیب‌الرحمن بازیکن معروف کریکت افغانستان نوشته است.

نشریه یک ویدیوی این محفل را هم نشر کرده که در آن برخی از ستاره‌های مشهور کریکت افغانستان چون محمد نبی،گلبدین نایب، سمیع‌الله شینواری و دیگران دیده می‌شوند که می‌رقصند و آتن می‌کنند.

نشریه می‌نویسد که مجیب‌الرحمن بعد از اشتراک در لیگ برتر هند در امارات متحدۀ عربی تصمیم گرفت که یک مرحلۀ جدید در زندگی خود آغاز کند.

XS
SM
MD
LG