لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۱۹

مسیر: پاکستان از گروه طالبان و هند از حکومت افغانستان حمایت می‌کند


بیشترین روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی رقابت هند و پاکستان در میدان جنگ افغانستان و وضعیت امنیتی کابل پرداخته‌اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر ادعاهای نظامیان پاکستانی را بررسی کرده که گفته‌اند هند گروه‌هایی را حمایت می‌کند که در پاکستان حملات تروریستی می‌کنند. به نظر سرمقاله‌نویس روزنامه، افغانستان در رقابت میان هند و پاکستان به صورت مستقیم دخیل است.

نویسنده مسیر معتقد است که پاکستان از گروه طالبان حمایت و هند از حکومت و گروه‌های دیگر حمایت می‌کند. روزنامه مدعی است که هر دو جناح بخشی از بربادی افغانستان هستند. مسیر افزوده که پاکستان با امریکا بر سر صلح افغانستان معامله کرده، اما هند با تمام توان با روند صلح مخالفت می‌کند.

از نظر مسیر، واقعیت این است که نه پاکستان خیر افغانستان را می‌خواهد و نه هند. به باور نویسنده، پاکستان بخاطر منافعش جنگ را گرم نگه‌میدارد و هند تلاش می‌کند که در این جنگ پاکستان همچنان دخیل باشد تا ناتوان شود و زمینه ناامنی در پاکستان مساعد شود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد با اشاره به اظهارات جنرال بابر افتخار، سخنگوی نظامی پاکستان نوشته است که او در حالی این سخنان را بیان کرده که نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با گروه طالبان شبه‌نظامی‌های پاکستانی را هم از بین برده‌اند.

روزنامه تاکید کرده که افغانها شواهدی به دست دارند که پاکستان در جنگ افغانستان به صورت مستقیم دخیل است و در روند صلح مانع ایجاد می‌کند. به نوشته روزنامه، این وضعیت قابل نگرانی است و افغانها تلاش می‌کنند که در مورد این «تجاوز» و جنگ مستقیم پاکستان به سطح بین‌المللی شکایت کنند.

هیواد این ادعای پاکستان را رد می‌کند که ممکن است از خاک افغانستان علیه آن کشور استفاده شود. نویسنده تاکید می‌کند که از خاک افغانستان برضد هیچ کشور همسایه استفاده نمی‌شود و نه به کسی اجازه داده می‌شود که از این خاک بر ضد دیگران استفاده کنند.

  • صبح کابل

و روزنامه صبح کابل با اشاره به اظهارات اخیر امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نوشته اگرچه در وضعیت امنیتی کابل تغییر مثبتی به میان نیامده، اما هنوز هم چشم مردم به جلسات شش ونیم به ریاست آقای صالح است که وضعیت این شهر بهتر شود.

اما روزنامه برخی اظهارات آقای صالح را «غیرواقعی و ساختگی» می‌داند. به نوشته روزنامه، آقای صالح در فیسبوکش نام‌های افرادی را نوشته که هیچ وجود خارجی ندارند. روزنامه تاکید می‌کند که آقای صالح باید از «عوام‌فریبی» دست بردارد و به معنای حقیقی کار کند.

XS
SM
MD
LG