لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۲

دونالد ترمپ یک مقام ارشد امنیت سایبری امریکا را برکنار کرد


كريستوفر كربس

دونالد ترمپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده دیروز (۱۷ نوامبر) از طریق تویتر اعلام كرد كه كريستوفر كربس مقام ارشد ادارۀ امنیت سایبری فدرال امریکا را از وظیفه‌اش سبک‌دوش کرده است.

به گفته ترمپ اظهارات اخير كربس در مورد دفاع از امنيت انتخابات "بسيار نادرست" بوده است.

در این تویت دونالد ترمپ ادعا شده که در انتخابات ریاست جمهوری" تقلب گسترده" صورت گرفته و همچنان ادعاهای بی اساس در مورد استفاد از رأی افراد مرده، ممانعت ناظران در محل‌های رای‌گیری و اشتباهات دستگاه‌های رای‌گیری مطرح شده است.

شبکۀ اجتماعی تویتر فوراً این تویت دونالد ترمپ را با این شرح که" ادعا در مورد تقلب در انتخابات بحث انگیز است" علامت گذاری کرد.

كريستوفر كربس در حالی از وظیفه‌اش سبک‌دوش می‌شود که دونالد ترمپ از به رسمیت شناختن پیروزی جو بایدن رئیس جمهور منتخب از حزب دموکرات امتناع کرده و ادعاهای غیر واقعی در مورد "تقلب" در انتخابات را ادامه می‌دهد.

وکلای آقای ترمپ دوسیه‌های حقوقی را در چندین ایالت امریکا تشکیل داده و با نتایج انتخابات مبارزه کرده‌اند. اما بیشتر این دوسیه‌ها به دلیل فقدان شواهد رد شده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری امریکا
انتخابات ریاست جمهوری امریکا

كريستوفر كربس بعد از مداخلۀ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی که ادارۀ امنیت سایبری امریکا ایجاد شد، تا انتخابات ۳ نوامبر این اداره را مدیریت می‌كرد.

در هفته گذشته ادارۀ امنیت سایبری ایالات متحده اعلام کرد که انتخابات ۲۰۲۰ میلادی "امن‌ترین انتخابات در تاریخ امریکا" بوده است.

این اداره همچنین از رای‌دهی از طریق پست به حیث شیوه‌ای رأی مطمئن برخلاف اظهارات دونالد ترمپ مبنی بر آسیب‌پذیر بودن آن در برابر تقلب، دفاع کرده است.

كريستوفر كربس از طریق تویتر، ادعاهای رئیس جمهور ترمپ را در مورد تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری رد کرده، آن را بی اساس خوانده است. كربس نوشته، افتخار خدمت را داشته و درست کار کرده.

او افزوده که" امروز دفاع کنید، فردا امن باشید".

شماری از قانونگذاران امریکایی از برکناری كربس انتقاد کردند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان امریکا، کربس را یک متخصص محترم امنیت سایبری خوانده که برای حفاظت از انتخابات سخت تلاش می‌کند.

خبرگزاری رویترز، از قول یک مقام ادارۀ امنیت سایبری امریکا که از افشای نامش خودداری کرده نوشته، احتمال دارد که براندون ولز مدیر اجرایی این اداره به جای كربس به حیث سرپرست ادارۀ امنیت سایبری امریکا مقرر شود.

XS
SM
MD
LG