لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۴

نتیجۀ شمارش دوبارۀ آرا درایالت جورجیا امروز اعلام می‌شود


شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری امریکا

مسئولان امور انتخابات درامریکا می‌گویند نتیجۀ شمارش دوبارۀ آرا درایالت جورجیا اواخر امروز اعلام خواهد شد.

براد رافینس پرگر، منشی ایالت جورجیا به تلویزیون سی‌ان‌ان گفت گمان نمی‌کند که شمارش دوبارۀ آرا نتیجه را تغییر دهد.

همچنین گابرییل ستیرلینگ، مدیرامور انتخابات دراین ایالت دیروز به خبرنگاران گفت شمارش دوبارۀ آرا برای ادعای بی‌اساس ترمپ مبنی بر تقلب وسیع کدام دلیلی فراهم نخواهد کرد.

او گفت که به رئیس جمهورترمپ درمورد معلومات نادرست داده شده است.

آقای ستیرلنگ افزود شمارش دوبارۀ آرا که تا اوایل صبح دیروزصورت گرفت نشان داد که تفاوت آرای جوبایدن از ترمپ ۱۴۰۰ رای کاهش یافت وبه ۱۲۷۸۱رای نازل شد. بایدن قبلا با ۱۴۱۵۶ رای از ترمپ جلوتر بود.

جورجیا یکی از چندایالتی است که ستاد انتخابات ترمپ نتایج آنرا به چالش کشیده است.

ازسوی دیگر مسئولان انتخابات درایالت ویسکانسن دیروز گفتند که بنا به درخواست ترمپ، شمارش دوبارۀ جزئی آرای این ایالت فردا بیستم نوامبر آغاز می‌شود ولی پیش‌بینی نمی‌شود که نتیجه را تغییر دهد.

شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری امریکا
شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری امریکا

کمیسیون انتخابات دراین ایالت گفت آرای دو حوزۀ انتخاباتی را که دموکراتان درآن اکثریت وسیع دارند، بعد ازآن دوباره می‌شمارد که تیم مبارزات انتخاباتی رئیس جمهور، سه میلیون دالر هزینۀ این کار را پرداخت.

شمارش دوبارۀ آرا در ویسکانسن چندین روز را دربرخواهد گرفت. بایدن دراین ایالت با تفاوت بیش از بیست هزار رای برنده شده است.

رئیس جمهور ترمپ که اشتراک درکدام مناسبت عمومی درجدول کار خود دراین هفته ندارد با ابراز خشم و انزجار در تویتر ادعای گذشتۀ بی‌اساس خود را که گویا در انتخابات تقلب شده است تکرار کرد.

خودداری ترمپ از پذیرفتن شکست، انتقال امور به ادارۀ جدید و تلاش‌های بایدن برای مقابله با شیوع کرونا را با موانع روبرو ساخته است.

ولی ستاد مبارزات انتخاباتی ترمپ وبرخی حامیان جمهوریخواه وی گفته اند که او حق دارد برای شمارش دوبارۀ آرا به محاکم عارض شود.

دونالد ترمپ و شماری از هواخواهانش
دونالد ترمپ و شماری از هواخواهانش

اما همۀ ادعاهای وی به این ارتباط هنوز کدام نتیجۀ نداشته است.

دونالد ترمپ برای بقای خود درقدرت باید نتیجۀ انتخابات درسه ایالت را که رقابت درآن خیلی نزدیک و تنگاتنگ بود تغییر دهد و شمار آرای الیکترال کالج خود را به ۲۷۰ رای برساند.

همه ایالت‌ها باید تا هشتم دیسمبر نتایج انتخابات خود را رسما تایید کنند تا به رای گیری کالج های انتخاباتی که قرار است به تاریخ ۱۴ دیسمبر صورت گیرد زمینه مساعد شود.

مراسم تحلیف رئیس جمهور قرار است به‌تاریخ بیستم جنوری برگزار شود.

XS
SM
MD
LG