لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۹

گلوب پُست: "لوی درستیز نیروهای مسلح استرالیا از مردم افغانستان معذرت خواست"


شماری از روزنامه‌های جهان
  • گلوب پُست

روزنامۀ امریکایی گلوب پُست به قضیۀ قتل غیرنظامیان توسط نیروهای استرالیایی درافغانستان پرداخته، در عنوان خود می‌نویسد که قوای خاص آسترالیا ۳۹ غیرنظامی و زندانی را در افغانستان غیرقانونی کشته اند.

روزنامه می‌افزاید که نتایج تحقیقات نظامیان استرالیایی درمورد که چندین سال را دربر گرفت و روز پنجشنبه اعلام شد نشان می‌دهد که برخی این افراد عاجل اعدام شده اند.

مفتش عمومی اردوی استرالیا تحقیق و بررسی خود دربارۀ این رویداد‌ها را که ازسال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۶ به وقوع پیوسته وشامل ده‌ها مورد قتل خارج از میدان گرم جنگ می‌باشد دریک گزارش رسمی تکانده در ۴۶۵ صفحه گنجانیده است.

گلوب پُست می‌نویسد که این قضیه به سارنوال خاص جنایات جنگی محول شده است.

در آستانۀ نشر نتایج تحقیقات، رسانه‌های استرالیایی گزارش دادند که انگوس کمپبل لوی درستیز نیروهای مسلح این کشوراز هرگونه خلاف ورزی سربازان استرالیایی از مردم افغانستان معذرت خواست.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان هم با نشر یک اعلامیه روز چهارشنبه گفت سکات موریسن صدراعظم استرالیا درتماس تلفونی به اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اطمینان دادکه اتهامات جرایم جنگی همه جانبه بررسی وعدالت تامین خواهد شد.

  • فارن پالیسی

اما نشریۀ فارن پالیسی به تلاش‌های صلح در افغانستان پرداخته دریک عنوان خود می‌نویسد که از تیم رئیس جمهور منتحب جوبایدن تقاضا شده تا زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح درافغانستان را درسمت خود ابقا کند.

نشریه در ادامه می‌نویسد که تیم سیاست خارجی بایدن این موضوع را بنا به درخواست کارشناسان پالیسی افغانستان بررسی می‌کند.

فارن پالیسی می‌گوید که این تلاش نشان می‌دهد که مواقف بایدن و ترمپ دربارۀ خروج سربازان امریکایی از افغانستان و خاتمۀ بخشیدن به جنگ دراین کشور تا حدی زیادی یکسان است. نشریه می‌گوید تبدیل کردن فوری خلیلزاد دراین مرحلۀ حساس پروسۀ صلح را متاثر خواهد ساخت.

فارن پالیسی با اشاره به سابقۀ دیپلوماتیک آقای خلیلزاد درچندین دهۀ گذشته می‌نویسد او که درکابل پرورش یافته و روابط عمیق با رئیس جمهور غنی‌دارد، زبان‌های منطقه را بلد است. ولی به‌نوشتۀ نشریه، تلاش‌های دو دهه قبل آقای خلیلزاد برای گفتگو به نمایندگی یک شرکت امریکایی نفت با طالبان بخاطر امتداد پایپ لاین در افغانستان به محبوبیت وی دراین کشور صدمه رسانده است.

نشریه این را هم می‌نویسد که مقامات افغان بخاطر توافق عمدتاً سری که اخیراً آقای خلیلزاد با طالبان طی کرد وکدام سهمی به حکومت افغانستان درآن داده نشد رنجیده اند.

  • اوت لوک

اما مجلۀ اوت لوک که از هند نشر می‌شود دربارۀ با زدید روز پنجشنبه صدراعظم پاکستان از افغانستان می‌نویسد که حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه، عمرداوودی نمایندۀ خاص برای پاکستان و مقامات ارشد دیگر از عمران خان درمیدان هوایی کابل و رئیس جمهور اشرف غنی ازوی درارگ ریاست جمهوری استقبال کردند.

مجله می‌نویسد که این اولین بازدید رسمی عمران خان از افغانستان، و مسافرت عالی‌ترین مقامات پاکستانی بعد ازآغاز گفتگوی صلح به این کشور است.

مجله می‌افزاید که این بازدید درحالی صورت می‌گیرد که واشنگتن اعلام کرد که شمار سربازان خود درافغانستان را تا نیمه ماه جنوری آینده از ۴۵۰۰ سرباز به ۲۵۰۰ کاهش می‌دهد. از سوی دیگر با افزایش میزان خشونت، طالبان به حملات خود ادامه داده رهبران حکومت، نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

XS
SM
MD
LG