لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۷

بازشماری آرا در ایالت جوریا؛ جو بایدن برنده اعلام شد


جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا

وزیر امور داخله ایالت جورجیا عصر دیروز جمعه به طور رسمی پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری این ایالت را تأیید کرد.

روز گذشته نتیجه بازشماری آرا یک به یک توسط دست در این ایالت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سوم ماه نومبر را تأیید کرد.

به دلیل این که جو بایدن در ایالت جورجیا با تقریباً ۱۴ هزار رای از رقیب خود دونالد ترمپ پیشی گرفته بود، براساس قوانین ایالتی آرا می‌بایست دوباره شمرده شود.

براد رافنس پرگ، وزیر امور داخله ایالت جورجیا که مانند دونالدترمپ جمهوریخواه است، روز جمعه گفت، این ارقام نتیجه رای مردم است، نتیجه تصمیم وزیر داخله ایالت یا محکمه و یا ستادهای انتخاباتی دو نامزد نیست.

برایان كمپ، والی جورجیا که او هم یك جمهوریخواه است گفت، براساس قانون من ملزم بودم تا نتیجه انتخابات را رسماً تأیید کنم.

او تصریح کرد: "با تأیید رسمی انتخابات راه برای ستاد انتخاباتی دونالد ترمپ باز است، در صورتی که بخواهد گزینه‌های قانونی دیگر از جمله بازشماری دوباره را پیگیری کند."

برایان كمپ در ادامه گفت، در بازشماری برخی اشتباهات در شمارش آرا اولیه مشخص شد.

ایالت جورجیا ۱۶ رای الکترال کالیج دارد.

پیروزی جو بایدن در ایالت جورجیا از این لحاظ اهمیت دارد که این اولین بار است که یک نامزد دموکرات از سال ۱۹۹۲ تاکنون در این ایالت به پیروزی می‌رسد.

همزمان با این در آخرین تلاش رئیس جمهور ترمپ، یک هیئت از رهبران جمهوری خواه به شمول رهبر اکثریت مجلس ایالتی سنا و رئیس مجلس نمایندگان ایالت مشیگان به قصر سفید احضار شدند.

در این نشست تلاش می‌شد که آنها قانع ساخته شوند که پیروز جو بایدن را در این ایالت سرنوشت ساز به نفع دونالد ترمپ تغییر دهند.

پس از نشست، مایک شیرکی رهبر مجلس ایالتی سنای مشیگان و لی چت فیلد رئیس ایالتی مجلس نمایندگان در اعلامیه مشترکی گفتند که آنها در برابر ادعای رئیس جمهور ترمپ بی‌تفاوت اند.

به نوشتهٔ گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، هیچ یک از تلاش‌های رئیس جمهور ترمپ نتایج انتخابات ریاست جمهوری سوم ماه نومبر امریکا را تغییر داده نمی تواند.

برای برنده شدن یک کاندید در انتخابات ریاست جمهوری امریکا نیاز است که ۲۷۰ الکترال کالیج را بدست آورد.

نتایج اخیر شمارش آرای انتخابات امریکا نشان می‌دهد که جو بایدن تاکنون ۳۰۶ الکترال کالیج و دونالد ترمپ ۲۳۲ الکترال کالیج را بدست آورده اند.

XS
SM
MD
LG