لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۳

مایک پومپیو با هیئت حکومت افغانستان و طالبان در قطر دیدار کرد


ملاقات مایک پومپیو با اعضای هیئت گفت‌وگو کننده حکومت افغانستان در قطر

وزیر امور خارجۀ امریکا به طور جداگانه با طالبان و مذاکره کنندگان حکومت افغانستان در قطر دیدار کرده‌است.

مایک پومپیو وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا در جریان مسافرتش به قطر، شام گذشته (۲۱ نوامبر) در شهر دوحه پایتخت این کشور بعد از ملاقات با اعضای هیئت مذاکره کنندۀ حکومت افغانستان گفت، بسیار علاقه‌مند است که نظر آن‌ها را در مورد احتمال نتیجۀ موفقیت‌آمیز گفت‌وگوها، بشنود.

در این دیدار آقای پومپیو همچنان گفت که ایالات متحدۀ امریکا تا حد ممکن در مذاکرات صلح افغانستان همکاری خواهد کرد.

فوزیه کوفی، عضو هئیت گفت‌وگو کننده حکومت افغانستان
فوزیه کوفی، عضو هئیت گفت‌وگو کننده حکومت افغانستان

فوزیه کوفی، یکی از اعضای تیم مذاکره کنندۀ حکومت افغانستان گفت که در این دیدار آن‌ها بر لزوم آتش‌بس در افغانستان تأکید کرده‌اند.

در این حال، محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شام دیروز از طریق تویتر نوشت که در ملاقات نمایندگان طالبان با وزیر خارجۀ ایالات متحده، اهمیت توافق بین امریکا و طالبان، حذف نام‌های طالبان از لیست سیاه و آزادی زندانیان باقی‌مانده این گروه مورد بحث قرار گرفته است.

مایک پومپیو که بعد از انتخابات ریاست جمهوری امریکا مصروف مسافرت به هفت کشور اروپایی و شرق میانه است، همچنان با امیر و وزیر خارجه قطر دیدار کرده‌است.

هیئت مذاکره کنندۀ حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان از ۱۲ سپتمبر تا اکنون در شهر دوحه پایتخت قطر مذاکره می‌کنند، اما تا هنوز هم بحث‌ها در مورد روش و اجندای مذاکرات اصلی ادامه دارد.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص واشنگتن برای صلح افغانستان نیز در جریان ملاقات دیروز مایک پومپیو وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا با اعضای هیئت مذاکره کنندۀ حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان حضور داشت.

مایک پومپیو آخرین بار در ماه سپتمبر سال جاری با اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر دیدار کرده بود.

XS
SM
MD
LG