لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۱۸

مسیر: حمله‌های راکتی اخیر خاطرات گذشته را در میان مردم تازه کرد


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز یکشنبه (۲ قوس) کابل بیشتر به بررسی و تحلیل حمله‌های راکتی دیروز به کابل و رأی اعتماد مجلس به وزیران پیشنهادی حکومت پرداخته‌اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله خود تلفات غیرنظامیان در حمله های راکتی دیروز در کابل را بررسی کرده و آن را مشابه به حمله‌های راکتی مجاهدین به کابل در دوران حکومت داکتر نجیب‌الله دانسته است. به نظر نویسنده، حمله‌های دیروز خاطرات گذشته را در میان مردم تازه کرد.

سرمقاله‌نویس مسیر افزوده است که تفاوت راکت‌پرانی‌های آن زمان با راکت‌پرانی‌های دیروز در این است که در آن زمان گروه مشخص مسئولیت حمله‌ها را برعهده می‌گرفت، اما حالا هیچ کسی مسئولیت آن را برعهده نمی‌گیرد.

به باور روزنامه، حکومت گروه طالبان را مسئول چنین حمله‌ها می‌داند، اما این گروه رد می‌کند و داعش مسئولیت چنین رویدادها را برعهده می‌گیرد. به باور سرمقاله‌نویس مسیر، این حمله‌ها کار گروه‌های مخالف دیگری است، اما نامی از آن گرفته نمی‌شود.

روز گذشته ۲۴ راکت از دو موتر در حواشی شمالی شهر کابل شلیک شد. براساس آمار وزارت داخله، در اثر شلیک این راکت‌ها ۱۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح رای اعتماد ولسی جرگه به وزیران پیشنهادی محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان را در سرمقاله خود بررسی کرده است.

به نظر روزنامه، در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته فضای سیاسی افغانستان دو قطبی شد و تاثیرات آن در ولسی جرگه روشن بود.

سرمقاله‌نویس هشت صبح افزوده که ولسی جرگه به بسیاری از "وزیران ناتوان" رای اعتماد داده است و به نظر می‌رسد که بقیه اعضای کابینه هم رای اعتماد می‌گیرند.

نویسنده مدعی است که نمایندگان در دادن رای اعتماد، از صلاحیت خود کار نگرفتند، بلکه نمایندگان حامی اشرف غنی وزیران آقای غنی و نمایندگان طرف‌دار عبدالله عبدالله به وزیران آقای عبدالله رای اعتماد دادند.

روزنامه همچنین نوشته که ممکن است کسانی که طرف‌دار نداشتند هم تفاهم کرده بودند.

هشت صبح تاکید کرده، حالا که برخی وزیران از ولسی جرگه رای اعتماد گرفتند، نمایندگان باید کارهای‌شان را از نزدیک بررسی کنند و آن‌ها را متوجه برنامه‌های‌شان کنند.

  • صبح کابل

روزنامه صبح کابل در سرمقاله خود با لحن انتقادآمیزی نوشته که مجلس تنها شش ساعت پس از حمله‌های راکتی دیروز شنبه (اول قوس) به مسئولان بخش امنیتی رای اعتماد داد.

در سرمقاله آمده است، اعضای ولسی جرگه باید با در نظر داشت وضعیت امنیتی افغانستان به خصوص کابل و برنامه‌های وزیران، به مسئولان بخش امنیتی رای اعتماد می‌داد.

مجلس دیروز به همه ۱۰ وزیر پیشنهادی آقای غنی رای اعتماد داد.

XS
SM
MD
LG