لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۸

وزارت صحت: در یک شبانه روز ۲۰۳ تن به ویروس کرونا مبتلا شده اند


آرشیف، مبتلایان ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان در کابل

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که با سرد شدن هوا، کشور در آستانه موج دوم شیوع این ویروس قرار خواهد گرفت.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت روز یکشنبه (دوم قوس) به رادیو آزادی گفت: "زمانی که هوا سردتر شود بخاطر آلودگی هوا، آمدن ویروس آنفلونزا و بخاطر سردی و تراکم بیشتر مردم در یک خانه، امکان این که در موردهای مثبت ویروس کرونا افزایش مشاهده شود، وجود دارد."

آمار این وزارت نشان می‌دهد که در یک شبانه روز گذشته ۲۰۳ تن به ویروس کرونا آغشته شده‌اند. با این آمار، شمار مجموعی موردهای مثبت ویروس کرونا در افغانستان به ۴۴ هزار و ۷۰۶ تن رسید.

در همین حال، در ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۲ تن بهبود یافته و ۱۲ نفر دیگر در نتیجه ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند. با ثبت این ارقام، شمار مجموعی جان‌باختگان به یک‌هزار و ۶۸۷ تن رسید.

این در حالی است که وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز تصمیم تازه‌گرفته که همه مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی از هفته آینده (۸ قوس) تعطیل می‌شوند.

حنیف فرزان، معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت: "به اساس فیصله کابینه جمهوری اسلامی افغانستان و با در نظرداشت موج دوم ویروس کرونا، تمام پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی افغانستان در مقاطع لیسانس، ماستری و دکترا از تاریخ ۸ قوس الی ۱۵ حوت سال جاری رخصت می‌باشند."

وزارت معارف نیز مکاتب دولتی را از این هفته تعطیل کرد، ولی مکاتب خصوصی از نیمۀ ماه قوس تعطیل می‌شوند. اما به گفته این وزارت دلیل تعطیلی مکاتب شیوع ویروس کرونا نیست.

نجیبه آرین سخنگوی وزارت معارف گفت: "رخصتی‌های وزارت معارف تا این دم اساس آن رسیدن فصل سرما است و به دلیل انتشار ویروس کرونا نیست، اگر آن می‌بود مکتب‌های مناطق گرمسیر نیز رخصت می‌شدند. روی این موضوع، بحث جریان دارد با وزارت محترم صحت عامه. اگر آمار بلند برود، در این مورد نیز پیشنهادهای خود را با رهبری حکومت شریک خواهیم کرد."

پیش از این وزارت صحت عامه فعالیت همه تالارهای عروسی را تا آخر ماه قوس ممنوع کرد و از مردم نیز خواسته بود که از سفرهای غیرضروری به کشورهای دیگر خودداری کنند.

مهناز نوری

XS
SM
MD
LG