لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۹

برخی کشورهای اروپایی روی کاهش محدودیت‌های وضع شده بخاطر کووید۱۹ غور می‌کنند 


یکی از شفاخانه های فرانسه

محدودیت‌های جلوگیری از انتشار کرونا بخش‌های خرده فروشی و خدمات را در اروپا سخت خسارمند ساخته و این نگرانی ایجاد شده که ادامۀ آن امکان دارد رشد اقتصادی درازمدت اروپا را کند یا اقتصاد اروپا را با رکود مواجه سازد.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هفته آینده در بارۀ وضعیت به هموطنان خود سخنرانی می‌کند.

امانوئل مکرون
امانوئل مکرون

اوامکان دارد کاهش قسمی محدودیت‌های را که از چند هفته به این‌سو در این کشور نافذ است اعلان کند.

قرار است مغازه‌های مواد و وسایل غیرضروری چون دکان‌های لباس و بوت فروشی و وسایل بازی اطفال دوباره گشوده شوند.

صدراعظم فرانسه ژان کستیکس روز شنبه ابراز امیدواری کرد که این مغازه‌ها در چند روز گشوده شوند.

در جرمنی هم یک بررسی انجمن اتاق‌های صنایع و تجارت این کشور نشان می‌دهد که بیش از دو ثلث شرکت‌ها به علت بحران سال جاری به کاهش عمومی فروشات دچار اند.

در جرمنی که بزرگترین اقتصاد اروپا پنداشته می‌شود بحث روی این مسئله است که آیا محدودیت‌های قسمی که قرار است در پایان ماه جاری خاتمه یابند تمدید شود یا نه؟

در حال حاضر دکان‌ها باز اند ولی با ظرفیت محدود اما رستوران‌ها، میخانه‌ها و اماکن تفریحی مسدود می‌باشند.

ینز سپهن، وزیر صحت عامۀ جرمنی به روزنامۀ دی ویلت گفت که اقدامات صحی کمک می‌کنند ولی هنوز هم تلاش‌های بیشتری باید انجام شوند.

او در اشارۀ خاص به کهن‌سالان در کشور خود گفت: "از سرعت شدید انتشار ویروس جلوگیری شد ولی همۀ ما موافقیم که این کافی نیست."

بوریس جانسون
بوریس جانسون

از سوی دیگر بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا در نظر دارد که محدودیت سراسری را که در انگلستان نافذ شده قرار است یک هفته بعد خاتمه بخشد.

دفتر وی گفت که قرار است به یک سیستم دارای سه سطح در انگلستان رو آورده شود و طبق آن در هر منطقۀ که انتشار ویروس شدید باشد محدودیت‌های متناسب دنبال شود.

در پولند، صدراعظم ماتیوش موراویتسکی به مردم هشدار داد که در رخصتی‌های عید کریسمس از مسافرت خودداری کنند ولی گفت که دکان‌ها سر از شنبه آینده به گونۀ کامل گشوده خواهند شد. رستوران‌ها، میخانه‌ها و تیاترها بعد از کریسمس هم مسدود خواهند ماند و مکاتب تدریس از راه دور را ادامه خواهند داد.

در حالیکه دیده می‌شود محدودیت‌ها سرعت ابتلا به ویروس را در مناطقی از اروپا کاهش داده است، مقامات صحی هشدار می‌دهند که انتشار ویروس هنوز هم در سطوح بلند قرار دارد و با از بین رفتن محدودیت‌ها امکان دارد بار دیگر شدت اختیار کند.

در ایالات متحدۀ امریکا، ده‌ها ایالت و چندین شهر محدودیت‌های چون منع گشت و گذار، تعطیل مکاتب و قرنطین قسمی نافذ کرده اند.

اما این محدودیت‌ها با اینکه میزان ابتلای روزانه به دوصد هزار مورد می‌رسد و شفاخانه ‌ها زیر فشار قرار دارند، به سطح نیست که در اوایل سال نافذ شد.

در امریکا، از آغاز شیوع ویروس کرونا در اوایل سال تاکنون در مجموع بیش از ۱۲ میلیون نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده اند و اوسط وفیات روزانه به ۱۳۰۰ نفر می‌رسد.

مقامات از مردم خواسته اند که از مسافرت خودداری کنند و در مناسبت عید شکر گزاری هفتۀ آینده گردهمایی‌های اجتماعی خود را محدود سازند.

XS
SM
MD
LG