لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۴ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۲

خبر ها

مقام‌ها:‌ ادعا‌ی پیوستن ۲۱ پولیس با گروه طالبان نادرست است

آرشیف، پولیس محلی بدخشان

مقام‌های ولایت بدخشان ادعای طالبان در مورد پیوستن ۲۱ تن از پرسونل اردو و پولیس محلی با آن گروه را رد کرده اند.

سخنگوی قوماندانی امنیۀ بدخشان گفته، این نیروها در اعتراض به عدم پرداخت معاشات آنها، اسلحه‌ای‌شان خود را زمین گذاشته و به خانه‌هایشان رفته اند.

معاشات پولیس محلی را در گذشته، وزارت داخله افغانستان پرداخت می کرد، اما با ادغام آنها با اردوی محلی، اینک معاشات‌شان توسط وزارت دفاع پرداخته می شود.

ثنا الله روحانی، سخنگوی قوماندانی امنیۀ بدخشان به رادیو آزادی گفت: " آنها به دلیل عدم آگاهی از این پروسیجر، اسلحه‌شان را زمین گذاشته و به‌خانه‌های خود رفته اند، این بدان معنی نیست که دولت یا بخش‌های امنیتی حقوق آنها را نقض کرده اند."

طالبان با نشر عکس‌های ادعا کرده که آنها این نیروهای محلی همراه با عاشور محمد قوماندان‌شان در ولسوالی راغستان به آنها پیوسته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

صنعت صابون سازی در ننگرهار رشد کرده است

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

صنعت صابون‌سازی در ولایت ننگرهار رو به رشد است.

در شماری از کارخانه‌های صابون‌سازی ننگرهار برای صدها تن زمینه کاری مساعد شده است.

محمدحسن محسن، رئیس تجارت و صنایع این ولایت امروز شنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت شش کارخانه صابون‌سازی با سرمایه‌گذاری پنج میلیون دالر امریکایی در شهر جلال‌آباد فعالیت می‌کند که برای صد‌ها تن زمینه کاری فراهم کرده و صابون آن در تمام ولایات هم بفروش می‌رسد.

آقای محسن می‌گوید قرار است دو کارخانه دیگر تولید صابون نیز در این ولایت به فعالیت آغاز کند که با حل مشکلات برق و جای، تولیدات آنها به بیرون از کشور هم صادر خواهد شد.

در این اواخر سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در ولایت ننگرهار بیشتر شده و در کنار افزایش تولیدات داخلی برای شماری زیادی فرصت های کاری فراهم شده است.

وزارت مالیه خواستار تصویب بودجه از ولسی جرگه شد

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان از ولسی جرگه خواسته که بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را هر چه زودتر تصویب کند.

فرید نوخت، آمر بخش رسانه‌های این وزارت امروز شنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت تاخیر در تصویب این بودجه سبب مشکلات در امور کاری دولت شده است.

وی گفته که مشکل بزرگ این است که کارهای انکشافی همه با تاخیر مواجه می‌شود.

سال مالی از اول ماه جدی آغاز می‌شود و اصول مالی حکم می‌کند که بودجه هر سال قبل از آغاز سال مالی باید تصویب شود و برای اجرا آماده شود.

به گفته وی، این وزارت به زودی بار دیگر بودجه را به ولسی جرگه می‌فرستد و امیدار است که این بودجه به‌زودی تصویب شود.

ولسی جرگه افغانستان پیش از این گفته بود که بودجه را به دلیل عدم توازن در پروژه‌های توسعه‌ای ولایت‌ها، نبود توازن در معاشات کارمندان دولتی و کمبود ۲۱ هزار بست تشکیلاتی تصویب نکرده است.

اختلاف نظر در باره برنامه "دسترخوان ملی" از دیگر دلایل رد طرح بودجه بوده است.

۶.۴۵۲ میلیارد افغانی برای بودجه سال مالی ۱۴۰۰ تخمین شده است.

که از این جمله ۲۹۶ میلیارد یعنی ۶۵ درصد، بودجه عادی و ۱۵۶ میلیارد معادل ۳۵ درصد دیگر بودجه توسعه‌ای است.

نگرانی‌ها در جهان از شیوع انواع جدید ویروس کرونا بیشتر شده است

لوله آزمایش ویروس کرونا

در مورد خطر شیوع انواع جدید ویروس کرونا در جهان نگرانی‌ها بیشتر شده است.

متخصصین صحی بطور خاص در مورد انواع جدید این ویروس در بریتانیا، افریقای جنوبی و برازیل که به کشورهای دیگر هم رسیده ابراز نگرانی کرده اند.

تشویش از آنست که این سه نوع ویروس کرونا نسبت به ویروس اصلی سریعتر انتقال می‌کنند و سریع شدن انتقال آن‌ها شفاخانه ها و سیستم‌های وقاییوی طبی را با مشکل رو به رو ساخته.

مقامات صحی بریتانیا ګفته اند نوع ویروسی که در این کشور شیوع کرده آنقدر کشنده نیست، اما متخصصین خود این کشور روز گذشته اظهار داشتند، شواهد نشان می‌دهد که این نوع ویروس برای گروه های با سنین معین، ۳۰ تا ۴۰ درصد کشنده می‌باشد.

نظر به ارقام اخیر تعداد تلفات ویروس کرونا در جهان تا امروز صبح به بیش از دو میلیون و ۹۸ هزار نفر رسیده و تعداد مبتلا شده‌ها به آن از ۹۸ میلیون و ۱۰۰ هزار گذشته است.

هفت جنگجوی طالبان در زابل کشته شدند

موقعیت ولایت زابل در نقشه افغانستان

۱۲ جنگجوی طالبان در زابل کشته و زخمی شده اند.

سید بابا منصوری قوماندان لوای دوم پیاده در زابل به رادیو آزادی گفت که این تلفات در برخورد مستقیم جنگجویان مخالف با قوای افغان در منطقه شاجوی ولایت زابل رخداده است.

او افزود: "ساعت سه شب گذشته طالبان مسلح بر چندین پوسته امنیتی در ولسوالی شاجوی حمله کردند که در نتیجه عملیات جوابی قوای افغان ۷ طالب مسلح کشته و ۵ تن دیگر شان زخمی شدند.

طالبان تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

لوید آستین بحیث وزیر دفاع امریکا تایید شد

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده امریکا

مجلس سنای امریکا لوید آستین اولین مرد سیاه پوست را به حیث وزیر دفاع امریکا تائید کرد.

همزمان، جنیت یالین اولین زن نامزد وزارت خزانه‌داری امریکا گام بزرگی را برای تاییدی این مقام در مجلس سنا موفقانه برداشت.

لوید آستین یک جنرال ۴ ستارهٔ متقاعد و قوماندان ارشد در عراق دیروز در مجلس سنای امریکا با کسب ۹۳ رای موافق و دو رای مخالف به حیث وزیر دفاع تایید شد.

او در دوران ریاست جمهوری بارک اوباما به حیث قوماندان قوای مرکزی کار می‌کرد.

آستن، به دنبال اوریل هینز به حیث آمر استخبارات ملی امریکا دومین گزینهٔ رئیس جمهور بایدن است، که تایید می‌شود.

همزمان با این، دیروز جمعه کمیته امور اقتصاد مجلس سنا با اتفاق آرا جینیت یالین را به حیث وزیر امور حزانه‌داری امریکا تصویب کرد.

این اقدام راه را برای تایید مجلس عمومی سنا فراهم می‌کند.

اداره هوانوردی افغانستان ادعاهای گلبدین حکمتیار را رد کرد

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی

ادارهٔ هوانوردی ملکی افغانستان ادعاهای گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را رد کرد که گویا طیاره‌های بدون نام و نشان از میدان هوایی حامد کرزی مواد مخدر قاچاق می کنند.

حکمتیار دیروز جمعه این ادعاها را در مسجدی در کابل گفت: "چرا طیاره های بدون لوگو می آیند؟ چرا امنیت آنها توسط دیگر اداره ها گرفته می‌شود. اداره‌هایی که با دزدان شریک اند و در چور و چپاول دست دارند. امنیت آنها را نزدیکان و وابسته‌گان مقامات می‌گیرند. بدون هیچ‌گونه ترس و مانع هر آنچه را که دل شان می‌خواهد می‌برند. طلا، پول، دالر. حتماً همین هاست، چیزی دیگری نیست."

اداره هواپی ملکی افغانستان همچنان افزود که امنیت میدان هوایی شدیداً گرفته شده و هر سال هزاران کیلوگرام مواد مخدر و طلا کشف و ضبط شده به ادارات مربوط آن سپرده می‌شود.

این اداره افزود که رهبران سیاسی کشور پیش از انتشار شایعات، موضوع را باید با مقام‌ها در میان بگذارند تا در این ارتباط به آنها اطمینان داده شود.

مشاور امنیت ملی امریکا با همتای افغانش گفتگو کرد

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

جک سولیوان مشاور امنیت ملی امریکا به حمدالله محب همتای افغانش گفته که ایالات متحده قصد بازنگری موافقتنامهٔ میان امریکا و طالبان را دارد.

این مقام‌های ارشد امنیتی امریکا و افغانستان از طریق تلفون باهم گفت‌وگو کرده اند.

شورای امنیت ملی افغانستان این را شام دیروز در یک اعلامیه گفته است.

در اعلامیه به نقل از سولیوان گفته شده که در بازنگری موافقتنامهٔ فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی امریکا و طالبان ارزیابی می‌شود که طالبان به تعهدات شان در ارتباط به قطع روابط با گروه‌های دهشت افگن، کاهش خشونت در افغانستان و گفتگوی با مفهوم با حکومت و دیگر طرف‌ها، عمل کرده و یا نه.

در این گفتگوی تلفونی آقای سولیوان اطمینان داد که امریکا از پروسه صلح افغانستان و تلاش‌های منطقه‌یی و دیپلوماتیک آن، حمایت می‌کند.

مشاور امنیت ملی امریکا همچنان بر حمایت کشورش برای حفظ دستآورده های زنان، دختران و اقلیت‌ها به عنوان بخشی از روند صلح اطمینان داد.

تفاهمنامه همکاری آموزشی میان افغانستان و عربستان امضا شد

حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان در عربستان سعودی

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان دیروز در دیدارش با حمد بن محمد آل شیخ وزیر معارف عربستان سعودی در ریاض تفاهمنامۀ همکاری‌های آموزشی و تعلیمی ميان دو کشور را امضا کردند.

آقای اتمر سرگرم دیدار سه روزه از عربستان سعودی است.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان شام دیروز جمعه به رادیو آزادی گفت: "آقای حمد بن محمد آل شیخ به شماری بورسیه های تحصلی در مقاطع لسانس و ماستری و همچنان آموزش‌های مسلکی و تخصصی برای افغانها ها ابراز علاقمندی نمود."

هیواد به نقل از سخنان وزیر معارف عربستان همچنان گفت که ریاض در بخش‌های تربیه معلم، تدوین برنامه‌های تعلیمی و نصاب درسی نيز می‌تواند به افغانستان کمک کند.

پیش از این هم عربستان سعودی بورسیه‌های تحصیلی را برای شهروندان افغان اعطا کرده و در تمویل شماری از مراکز آموزشی و تحصیلی در داخل افغانستان نقش داشته است.

مسابقه دوم کریکت میان افغانستان و آیرلند فردا برگزار می‌شود

مسابقه کریکت میان تیم های افغانستان و آیرلند

مسابقه دوم بازی‌های «جام کاردان پنجاه اووره کریکت» میان تیم‌های افغانستان و آیرلند فردا (یکشنبه) برگزار می‌شود.

تیم کریکت افغانستان، این بازی‌ها را میزبانی می‌کند.

این بازی‌ها در میدان کریکت «شیح زاهد» در شهر ابوظبی امارات متحده عربی برگزار شده.

تیم کریکت اففانستان بازی اول را در برابر آیرلند برنده شد.

فرید هوتک مسئول مطبوعاتی کریکت بورد افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت: "در این بازی‌ها، تیم کریکت افغانستان با تیم آیرلند سه مسابقه دارد که یکی آن انجام شده، مسابقه دوم فردا و بازی سوم در ۲۶ ماه جنوری برگزار می‌شود."

این اولین بازی بین‌المللی تیم افغانستان بعد از شیوع ویروس کرونا در جهان حساب می‌شود.

یک محکمه مسکو مسوول رسانه‌های ناوالنی را به ۹ روز حبس محکوم کرد

خانم کیرا یارمیش مسوول رسانه‌های الکسی ناوالنی

یک محکمه مسکو مسوول رسانه‌های الکسی ناوالنی رهبر محبوس اپوزسیون روسیه را به ۹ روز حبس محکوم نمود.

این محکمه خانم کیرا یارمیش را به تحریک مردم برای اشتراک در تظاهرات غیرقانونی که فردا برگزار می‌شود متهم کرد.

یارمیش و یک تعداد همکاران دیگر ناوالنی دیروز ۲۱ جنوری دستگیر شدند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا خواهان رهایی عاجل رهبر اپوزسیون روسیه الکسی ناوالنی شده است.

شارل میشل رییس شورای اروپا دیروز پنجشنبه از طریق ویدیو کنفرانس به سران کشورهای اتحادیه اروپا در این مورد گفت: «به حقوق آقای ناوالنی باید کاملاً احترام شود. ما از روسیه می‌خواهیم که نامبرده را بصورت فوری رها کند و در مورد امنیت وی اطمینان بدهد.»

ناوالنی که بعد از مسموم شدن با مواد زهرآلود در جرمنی تحت معالجه قرار داشت، هفته جاری با رسیدن به مسکو دستگیر شد.

همزمان با این دیده بان حقوق بشر هیومن رایتس واچ از مقام‌های روسیه خواسته که کمپاین غیرقانونی را علیه الکسی ناولنی رهبر اپوزسیون این کشور متوقف بسازند.

اتحادیه اروپا خواهان رهایی عاجل الکسی ناوالنی شده است

الکسی ناوالنی

اتحادیه اروپا خواهان رهایی عاجل رهبر اپوزسیون روسیه الکسی ناوالنی شده است.

ناوالنی که بعد از مسموم شدن با مواد زهرآلود در جرمنی تحت معالجه قرار داشت، هفته جاری با رسیدن به مسکو دستگیر شد.

شارل میشل رییس شورای اروپا دیروز پنجشنبه از طریق ویدیو کنفرانس به سران کشورهای اتحادیه اروپا در این مورد گفت: «به حقوق آقای ناوالنی باید کاملاً احترام شود. ما از روسیه می‌خواهیم که نامبرده را بصورت فوری رها کند و در مورد امنیت وی اطمینان بدهد.»

از سوی دیگر دیده بان حقوق بشر هیومن رایتس واچ از مقامات روسیه خواسته که کمپاین غیرقانونی را علیه الکسی ناولنی رهبر اپوزسیون روسیه متوقف بسازند.

هیومن رایتس واچ امروز در یک اعلامیه گفته در آستانه مظاهرات گسترده که برای روز شنبه در نظر گرفته شده اند، مقامات روسیه فعالان سیاسی طرفدار ناوالنی و محصلان را تحت فشار قرار داده، بازداشت نموده و تهدید کرده اند.

مقامات روسیه در آستانه مظاهرات تعداد زیاد دوستان ناوالنی را بازداشت کرده و بر دیگران فشار را افزوده است.

وزارت خارجه: عربستان از روند صلح و پیشرفت افغانستان حمایت می‌کند

فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی در ملاقات با همتای افغان خود حنیف اتمر

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، عربستان سعودی از پروسه صلح و پیشرفت در افغانستان حمایت می‌کند.

دریک اعلامیه این وزارت که امروز نشر شد آمده که فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی در ملاقات با همتای افغان خود حنیف اتمر نقش علمای جهان اسلام را در پیدا کردن راه حل سیاسی برای ختم جنگ در افغانستان مهم خوانده.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به رسانه‌ها گفته است: «وزیر خارجه عربستان جلالتمآب شیخ فیصل بن فراحان از روند صلح افغانستان حمایت همه‌جانبه خودرا اعلام نموده و به وزیر خارجه از حمایت دولت خویش برای صلح و ثبات در افغانستان از هرنوع آماده‌گی اطمینان داده.»

آقای فیصل گفته تروریزم و افراطیت یک تهدید مشترک است و مبارزه با آن هم کار مشترک می‌خواهد.

در اعلامیه وزارت خارجه افغانستان از قول آقای اتمر آمده است که می‌گوید محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان خواهان فصل نو همکاری‌های سیاسی و اقتصادی با عربستان سعودی می‌باشد.

آقای اتمر و هیئت همراه وی روز سه شنبه در جریان سفر سه روزه به عربستان سعودی رفت و دیروز آخرین روز سفر وی بود.

سریع‌تر شدن اقدام‌ها بر ضد ویروس کرونا در امریکا و اروپا 

در امریکا و اروپا  اقدامات ضد ویروس کورونا سریع‌تر شده است.

در امریکا و اروپا اقدامات ضد ویروس کورونا سریع‌تر شده است.

در حالی که رییس جمهور امریکا جو بایدن در روز اول کاری‌اش یک ستراتیژی ملی را در مبارزه علیه این وبا اعلام نمود، رهبران اتحادیه اروپا در مورد راه‌های مبارزه با انواع نو این ویروس بحث دارند.

آقای بایدن به دوام اقدام قبلی خود دیروز ۲۱ جنوری ده فرمان اجرایی دیگر را امضا کرد که در پهلوی اقدامات مختلف، روند کار را برای ایجاد یک پالیسی به منظور سریع ساختن آزمایش‌ها و تطبیق واکسین، پوشیدن الزامی ماسک و جمع آوری معلومات تحلیلی، سریع‌تر می‌سازد.

یکی از قدم‌ها این است که اتباع هرکشوری دیگری که به امریکا می‌روند باید آزمایش منفی ویروس کرونا را داشته باشند.

از سوی دیگر رهبران اتحادیه اروپا در اجلاس آنلاین روز گذشته خود در مورد تهدیدهای بحث کردند که انواع نو کرونا به بار آورده.

رییس کمیسیون اروپا اورزلا ون دیرلین بعد از این اجلاس گفت وضیعت اروپا بسیار جدی می‌باشد. خانم ون دیرلین افزود انواع جدید کورونا نگرانی‌های را که تا حال در مورد شمار مبتلا شده‌گان به کووید-۱۹ در اروپا وجود داشت، بیشتر می‌سازد.

برق وارداتی ازبیکستان در اثر مشکلات فنی قطع شده است

آرشیف

شرکت برق برشنای افغانستان می‌گوید بخاطر مشکلات تخنیکی در بعضی از پایه‌های برق وارداتی از ازبیکستان برق کابل و چند ولایت دیگر قطع شده است.

بریشنا شرکت در یک اعلامیه گفته است این مشکل تخنیکی در پایه‌های برق به‌سمت بغلان در ۵۸ کیلومتری سب ستیشن برق شهر ایبک رخداده.

در اعلامیه آمده است تیم تخنیکی این شرکت به محل رسیده و تلاش دارند که هرچه زودتر این مشکل را حل کنند.

بیش از ۳۰ تُن بنگ‌دانه در ولایت غزنی بدست پولیس افتاد

آرشیف: عکس جنبه تزئینی دارد

و رویداد اخیر هفته نیز این که، بیش از سی تُن بنگدانه در ولایت غزنی بدست پولیس افتاد.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله به رادیو آزادی گفت، پولیس مبارزه با مواد مخدر ولایت غزنی با اجرای عملیات بر یک سرای در قریه ارباب، مرکز این ولایت، ۳۱ تُن بنگدانه را که به منظور توزیع بالای دهاقین به آنجا آورده شده بود، ضبط کرد.

کسی به اتهام نگهداری این مواد دستگیر نشده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG