لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۹

استقبال باشنده‌های بدخشان از رستورانت‌های ویژه زنان


رستورانت کدبانو در ولایت بدخشان

در گوشه‌ای از شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان یک رستورانت ویژه زنان تحت نام کدبانو از سه سال به این طرف فعالیت­ش را شروع کرده است.

سمین کریمی مالک رستورانت کدبانو که یک آموزگار هم است می‌گوید که او با هزینه یک ونیم میلیون افغانی پول شخصی خود دست به ایجاد این رستوانت زده است.

به گفته خانم کریمی، آنان بیشتر از ۲۰ نوع غذای داخلی و خارجی تهیه می‌کنند که اکثر روزها در کنار مهمان داخلی، میزبان مهمانان خارجی نیز هستند: "مشتریان ما از اقشار مختلف جامعه هستند، محصلین هستند بانوان هستند، بخش فامیلی داریم. روزهای جمعه و شنبه خارجی‌های که در دفاتر وظیفه دارند اکثراً مشتری‌های ما هستند."

اين رستورانت زمینه کار را برای ده تن هم از خانم‌ها و آقایان فراهم کرده است.

رستورانت کدبانو در ولایت بدخشان
رستورانت کدبانو در ولایت بدخشان

رستورانت‌های ویژه زنان دیگر نيز در ولايت بدخشان وجود دارند. ۵ کیلومتر دور از رستوران کدبانو در گوشه دیگر از شهر فیض آباد مرکز بدخشان ناصره بیگ زاده رستورانت را زیر نام رستورانت غذاهای محلی بدخشان ایجاد کرده است.

خانم بیگ زاده می‌گوید که دو ماه قبل با هزینه هشت هزار دالر امریکایی به کمک دفتر آقاخان و پول شخصی خود دست به ایجاد رستورانت زده است.

در رستورانت غذاهای محلی بدخشان ورود بانوان و آقایان آزاد است: "در رستورانت ما اکثراً غذاهای محلی بدخشان است و غذاهای محلی بدخشان است. مدت یک ماه می‌شود که این رستورانت ایجاد شده ما فعلاً هشت نوع غذا داریم و چند غذاهای دگر است که بخیر در مینو ما اضافه می‌شود. دو بانو و دو مرد در این رستورانت کار می‌کند و هزینه بیشتر از هشت هزار دالر امریکایی است. نیم پول از خودم و نیم پول از دفتر اکف است که به ما کمک کرده است."

خیلی از دختران نسبت به ایجاد رستورانت­‌های ویژه زنان در این ولایت اظهار خوشی می‌کنند.

فانوس یکی از بانوان بدخشانی که اکثر اوقات برای غذا خوردن با خواهر خوانده‌هایش به کدبانو می‌آید می‌گوید چنین مکان‌­های که ویژه زنان است خود را راحت ­تر احساس می­‌کنند: "دختران اینجا می آیند در کنار غذا‌های روزمره بعضی از مراسم‌ها را برگزار می‌کنند و مانند سالگرد عروسی مهمانی و همچنان غذاهای خوب دارد و پیتزا خیلی عالی دارد."

رستورانت کدبانو در ولایت بدخشان
رستورانت کدبانو در ولایت بدخشان

در کنار رستورانت کدبانو و رستورانت غذاهای محلی، رستورانت مینو و ترکش هم از سوی زنان بدخشان مدیریت می‌شوند.

اندیشه که محصل در پوهنتون بدخشان است، می‌گوید که اکثر روزها با همصنفی‌هایش به این رستورانت‌ها می آید و غذاهای محلی و هوسانه میل می‌کنند: ​" نظر به فضای خوب و در نزدیکی دانشگاه ما است. ما همه روزه به اینجا میایم. فضای مناسب دارد. ما هم غذا می‌خوریم و فضای برای مطالعه دارد."

زهره ۲۱ ساله، سه سال می‌شود که به عنوان خدمه در رستورانت کدبانو کار می‌کند.

زهره به رادیوآزادی می‌گوید از پول که بدست می‌آورد هم در روزگار با فامیل سهم می‌گیرد و هم هزینه تحصیل.

بانوانی که در حال حاضر در این رستوران‌های زنانه کار می­‌کنند خرسند اند که بتوانند در آینده دست به کارهای بهتری بزنند و زمین‌ه­ای رشد و پیشرفت را برای زنان آماده کنند.

مقام‌هایی محلی در ولایت بدخشان هم می‌گویند که در حال حاضر در شهر فیض آباد بیشتر از ۳۰ رستورانت وجود دارند که زمینه کار را برای صدها نفر مساعد نموده اند.

XS
SM
MD
LG