لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۱

اعضای پارلمان ایران طرحی را جهت وضع قیود شدید بر مهاجرین غیرقانونی پیشنهاد کرده اند


آرشیف، شماری از مهاجرینی که از ایران اخراج شده اند در سرحد اسلام قلعه

طرح جدید ایران در مورد مهاجرین غیرقانونی در آن کشور واکنش‌های جدی را در افغانستان ببار آورده است.

حدود ۳۰ تن از نماینده‌های پارلمان ایران این طرح را تحت نام "تنظیم اتباع غیرقانونی خارجی" به مجلس شورای ملی آن کشور پیشنهاد کرده اند.

شماری مهاجرین افغان مقیم ایران می‌گویند اگر مجلس شورای اسلامی "پارلمان" ایران طرح جدید را تصویب کند شماری زیادی مهاجرین افغان در آن کشور با یک بحران بزرگ مواجه می‌شوند.

شماری از اعضای پارلمان ایران طرح جدید را به مجلس شورای اسلامی آن کشور پیشنهاد کرده اند که در آن قیود سخت بالای مهاجرین غیرقانونی در آن کشور وضع خواهد شد.

این طرح سبب نگرانی مهاجرین افغان مقیم ایران شده است.

عابدین حسینی و علی ناصری دو تن از این افغان‌ها به رادیو آزادی گفتند: "اگر این طرح تصویب شود فشارها بالای آنان بیشتر می‌شود زمانی‌که این طرح رسانه‌ای شده ما خیلی نگران هستیم از مقامات ایرانی می‌خواهیم جلو تصویب این طرح را بگیرند."

"ما از وزارت خارجه می‌خواهیم این مسئله را از طریق دیپلوماتیک حل کند ما از دولت افغانستان می‌خواهیم این مسئله را بررسی کند مهاجرین افغان می‌خواهند که با عزت به خانه‌های شان برگردند."

به اساس گزارش رسانه‌های ایرانی در این طرح گفته شده است هر مهاجر که بدون اجازه داخل ایران می‌شود و یا هم در این کشور زندگی و یا هم رفت و آمد کند ممکن بیشتر از ۲۵ سال حبس شود و یا هم صد میلیون تومان جریمه نقدی شود.

آرشیف، شماری از مهاجرین افغان که از ایران برگشته اند
آرشیف، شماری از مهاجرین افغان که از ایران برگشته اند

در بخشی از این طرح که رسانه های ایرانی آنرا منتشر کرده آمده است که اگر موترهای حامل مهاجرین غیرقانونی ایست های بازرسی را مراعات نکنند و بدون توقف از آنجا بگذرند و شک قوی برای انتقال این افراد وجود داشته باشد استفاده از سلاح در چنین حالت مجاز خواهد بود.

در این طرح همچنین گفته شده است آن افراد یا مراکز که برای مهاجرین غیرقانونی سرپناه می‌دهد آنان هم جریمه نقدی می‌شوند و به دلیل استخدام این مهاجرین اموال آنان ضبط می‌شود.

در کنار آن تمام اتباع که بصورت قانونی هم در ایران زندگی می‌کنند مکلف هستند که همه ساله در مورد اموال و دارایی را که از ایران بدست آورده اند به ادارات مربوطه این کشور حساب بدهند.

در عین حال وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان از حکومت ایران می‌خواهد که با در نظر داشت مشکلات جاری افغانستان این طرح را رد کند.

اسلام قلعه سرحد مشترک میان ایران و افغانستان
اسلام قلعه سرحد مشترک میان ایران و افغانستان

سید عبدالباسط انصاری سخنگوی این وزارت روز جمعه (۷ قوس) به رادیو آزادی گفت ایران باید با توجه به اصول همسایه‌گی روی این طرح دوباره غور کند: "این فیصله از جانب شورای اسلامی ایران صورت گرفته و امیدوار هستیم آنان مسئولیت را بیشتر درک کنند و در عین حال خواهان روابط بهتر و روابط خوبتر هستیم و اگر این فیصله زمانی تصویب شود از جانب حکومت ایران و آنان اخراج شوند مشکلات بیشتر بمیان میاید."

قابل یادآوریست که نیروهای امنیتی ایران بارها بر مهاجرین افغان که بصورت غیرقانونی به آن کشور داخل شده شلیک کرده اند.

چند ماه قبل زمانی یک موتر حامل مهاجرین افغان در شهر یزد ایران پس از تیراندازی آتش گرفت که در آن رویداد سه مهاجر افغان جان باختند و ۵ تن دیگر زخمی شدند.

پیش از آن نیز ۴۶ تن از کارگران افغان و مهاجرین غیرقانونی در مرز میان افغانستان و ایران مورد لت‌وکوب مرزبانان ایرانی قرار گرفتند و حتی مجبور شدند خود را به دریا بیندازند که در نتیجه آن تنها ۱۷ تن آنها نجات یافتند.

افراد نجات یافته از این رویداد گفته اند که مرزبانان ایرانی آنان را شکنجه کردند و بعداً تمام آنها را به هریرود انداخته است.

به اساس معلومات وزارت مهاجرین و عودت کنندگان در حال حاضر ۲.۵ میلیون افغان در ایران بسر می‌برند که از آن جمله حدود ۸۰۰ هزار آنها به صورت غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند و هیچ نوع سند رسمی ندارند.

XS
SM
MD
LG