لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۰

مقام‌های ایران: اسرائیل در کشته شدن مغز متفکر اتومی ما دست دارد


محسن فخری زاده معاون وزیر دفاع و رییس سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی ایران

مقامات ایران، اسرائیل را متهم می سازند که در کشته شدن مغز متفکر اتومی این کشور دست دارد.

محسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع و رییس سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی ارشدترین دانشمند اتومی ایران روز گذشته در یک حمله در تهران کشته شد و مقامات ایرانی می‌گویند طرح‌ریزی و علایم حمله نشان می‌دهد که اسرائیل آن‌را انجام داده است.

در یک اعلامیه وزارت دفاع ایران آمده است که محسن فخری‌زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران وقتی که موترش هدف تیراندازی و انفجار قرار داده شد زخمی شده و بعد جان داد.

وزیر دفاع ایران امیرحاتمی حادثه را در رسانه‌های ایران این‌گونه شرح داد: "گزارشاتی که از تیم همراه ایشان و صحنه داریم ابتدا موتر حامل آنها مورد تیراندازی قرار می‌گیرد، بعد ار لحظاتی (۱۰-۱۵ ثانیه بعد یک موتر نیسان حامل مواد منفجره نزدیک آنجا حدود فاصله ۱۵ تا ۲۰ متری موتر ایشان منفجر می‌شود و جمعاً این‌ها جراحاتی را به ایشان وارد می‌کند که ایشان به شهادت برسند."

وزیر دفاع ایران امیرحاتمی
وزیر دفاع ایران امیرحاتمی

وزیر دفاع ایران افزود که آقای فخری‌زاده معاون وزیر دفاع و رییس سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی این کشور بود.

شبکه‌های استخباراتی غرب فخری‌زاده را مغز متفکر برنامه‌های اتومی ایران می‌دانستند و به این نظر هستند که فخری‌زاده کسی بود که تلاش داشت در سایه برنامه‌های اتومی ایران، اسلحه اتومی بسازد- ادعایی که ایران آن را رد می‌کند.

وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف در تویتر خود نوشته است علایم و نشانه‌های وجود دارد که اسرائیل در کشتن فخری‌زاده دست دارد.

جواد ظریف از جامعه جهانی خواست که به گفته او دیدگاه شرم‌آور دوگانه را خاتمه بدهد و فعالیت به‌گفته او تروریستی دولتی را محکوم کند.

یک مشاور نظامی رهبر مذهبی ایران آیت‌الله علی خامنه هم اسرائیل را متهم ساخت که باکشتن فخری‌زاده می‌خواهد یک جنگ تمام عیار را دامن بزند.

اسرائیل از تبصره فوری در این مورد خودداری کرد، اما یک‌زمانی بنیمین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل در یک کنفرانس خبری گفته بود که اسم محسن فخری‌زاده را به‌یاد داشته باشید.

در حملات هدف‌گیری شده یک دهه قبل بر دانشمندان اتومی ایران هم انگشت به سمت اسرائیل گرفته شده بود.

وزارت دفاع امریکا هم به سوال خبرگزاری رویتر در مورد کشته شدن فخری زاده از تبصره خودداری کرده است.

نظر به گزارش خبرگزاری فارس ایران موتر حامل فخری زاده در شهرک آب سرد در شرق تهران مورد حمله قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG