لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۱۷

سفارت امریکا از اعلامیه متحدین اروپایی افغانستان حمایت کرد


سفارت ایالات متحده در افغانستان

راس ویلسن، شارژدافیر و سرپرست سفارت ایالات متحده در افغانستان گفته است، از اعلامیۀ اتحادیۀ اروپا در مورد اهمیت آغاز به کار شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، درخواست آتش‌بس و صلح پایدار، کاملاً پشتیبانی می‌کند.

آقای ویلسن دیشب در حساب توییتر خود نوشت، این شورا رهنمایی مهم برای گفت‌و‌گو‌ کننده‌ها {هیئت مذاکره‌کنندۀ صلح حکومت افغانستان} و گام‌های بعدی به‌سوی صلح فراهم خواهد کرد.

روسای نمایندگی‌های اتحادیۀ اروپا در کابل روز پنجشنبه خواستند که شورای عالی مصالحۀ ملی تشکیل شود و به‌گونه فوری کارش را آغاز کند تا برای هیئت مذاکره‌کنندۀ صلح دولت افغانستان رهنمایی ارائه کند.

بر اساس اعلامیۀ اتحادیۀ اروپا، افزون بر رهبران سیاسی، نماینده‌های زنان، بازمانده‌های قربانیان، اقلیت‌های مذهبی، جوانان و جامعۀ مدنی در تشکیل شورا شامل باشند.

در خبرنامه همچنان بخاطر ادامۀ سطح بلند خشونت و ناامنی در افغانستان، به ویژه جان باختن غیرنظامیان ابراز نگرانی عمیق شده.

در ادامه درخواست برقراری آتش‌بس فوری دایمی و فراگیر و رعایت کامل قوانین بین‌المللی بشری مطرح شده.

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز، حدود شش ماه پیش برای رهبری روند صلح این کشور ایجاد شد.

اما عبدالله عبدالله، رئیس این شورا و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور هنوز روی فهرست اعضای این شورا به توافق نرسیده اند.

آقای عبدالله در حساب توییتر خود در بیست و ششم ماه نومبر با اشاره به اعلامیۀ اتحادیۀ اروپا گفته است شورای عالی مصالحۀ ملی از تقاضاها برای آغاز به کار به موقعش حمایت می‌کند.

او افزوده است، شورا به تمامی طرف‌ها اطمینان می‌دهد که نشست عمومی این شورا به زودی برای تقویت پروسۀ صلح برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG