لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۰۳

کشورها و سازمان‌های اسلامی جنگِ افغانستان را محکوم کردند


نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی

حکومت افغانستان می‌گوید، بسیاری کشورها و سازمان‌های اسلامی با درک وضعیت افغانستان، جنگ جاری در این کشور را محکوم کرده و به‌طور متحدانه صدای‌شان را در مورد غیر مشروع بودن جنگ در افغانستان بلند کرده‌اند.

وزارت حج و اوقاف افغانستان می‌گوید، کشورها و سازمان‌های بین‌المللی این موقف را در توافق با این وزارت اتخاذ کرده‌اند.

فضل محمد حسینی سخنگوی وزارت حج و اوقاف افغانستان دیروز شنبه (۸ قوس) به رادیو آزادی گفت: "وزیر و سایر همكاران در اعلامیه‌ها و سخنرانی‌ها موضع‌شان را در مورد جنگ جاری بیان كرده‌اند. این که شماری از کشورها این جنگ را محکوم کرده‌اند، تلاش این وزارت بوده تا سایر کشورها و علما نیز وضعیت افغانستان را درک کرده و نظریات‌شان را در این باره ارائه کنند."

اجلاس دو روزه‌ای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در نایجریا تحت عنوان "اتحاد ضد تروریزم، برای صلح و توسعه" دیروز پایان یافت.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان
محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان

در این اجلاس که روی پیامدهای منفی جنگ جاری در افغانستان بحث شد، محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجۀ افغانستان نیز اشتراک داشت و در سخنرانی‌اش گفت: "بهترین راه مبارزه با تروریزم برقراری صلح در افغانستان و مبارزه با جنگجویان خارجی است که در منطقه پناهگاه‌های امن دارند. سازمان همکاری اسلامی می‌تواند نقش مهم را در این زمینه داشته باشد. ما باید دست به دست هم دهیم، از روند صلح افغانستان حمایت کنیم و علمای دینی کشورهای اسلامی را به محکومیت خشونت در افغانستان و حمایت از روند صلح، تشویق کنیم."

قبل از این شماری از کشورها، سازمان‌ها و عالمان دینی نظر شان را در مورد ادامۀ جنگ در افغانستان و غیرمشروعیت آن ابراز داشته اند.

دکتور شیخ عکرمه صبری رئیس انجمن عالمان دینی فلسطین و امام مسجد القدس، روز پنجشنبه در یک پیام ویدیویی، جنگ جاری در افغانستان را محکوم کرده، آن را ناروا خواند.

شیخ عکرمه صبری گفته است، گروه‌هایی که مردم را در افغانستان می‌کشند، باید اختلاف‌های‌شان را از طریق گفتگو حل کنند.

به تاریخ چهارم عقرب نیز عالمان دینی و مفتی‌های بنگلادیش در شهر داکه پایتخت این کشور، در یک کنفرانس جنگ جاری در افغانستان را محکوم کرده، غیر مشروع خواندند.

بنیاد وحدت اسلامی بین‌المللی مالیزیا هم یازدهم عقرب در یک نامه‌ای رسمی، جنگ در افغانستان را غیر شرعی خوانده است.

علمای دینی کویت نیز به تاریخ بیست و هشتم عقرب جنگ در افغانستان را محکوم کرده گفته اند، این جنگ بطور خاص بعد از امضای توافقنامۀ دوحه بین طالبان و ایالات متحدۀ امریکا، هیچگونه جواز شرعی ندارد.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

گرچه طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری سال‌جاری میلادی در شهر دوحه پایتخت قطر توافقنامه‌ای را با واشنگتن امضا کردند، اما جنگ در افغانستان را متوقف نکرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان، روز گذشته در عکس‌العمل به اظهارات اخیر کشورها و نهادهای بین‌المللی، جنگ جاری در افغانستان را مبارزۀ مشروع این گروه برای کسب حقوق آن‌ها خوانده است.

XS
SM
MD
LG