لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۲

خبر ها

ده‌ها نفر در تظاهرات امروز در بلارس بازداشت شدند

مظاهرات در بلاروس برای برکناری الکساندر لوکاشنکو از قدرت ادامه دارد.

ده‌ها نفر در تظاهرات امروز در بلارس بازداشت شدند.

مظاهرات در بلاروس برای برکناری الکساندر لوکاشنکو از قدرت ادامه دارد.

امروز (یکشنبه) گزارش شد که حداقل ۴۵ نفر در منسک پایتخت و دیگر شهرهای بلاروس دستگیر شده اند.

این دومین هفته است که راه پیمایی تحت نام "مارش همسایه‌ها" برگزار می شود.

مظاهرات در بلاروس از ۹ م ماه اگست زمانیکه لوکاشینکو برای ششمین بار پیروزی اش را در انتخابات اعلام کرد، آغاز شده است.

امریکا و اتحادیه اروپا نتیجه انتخابات را رد کردند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

فردا تیم‌های کرکت افغانستان و ایرلند در برابر هم قرار می‌گیرند

تیم‌های کرکت افغانستان در ایرلند

به سلسلۀ مسابقات ۵۰ اورۀ کرکت، فردا دومین مسابقه بین تیم‌های کرکت افغانستان و آیرلند برگزار می‌شود.

به گفتۀ کرکت بورد افغانستان، این مسابقه ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت کابل آغاز شده، به طور زنده از تلویزیون ملی پخش خواهد شد.

فرید هوتک سخنگوی کرکت بورد به رادیو آزادی گفت: "این بازی‌ها بسیار مهم و ارزشمند است، زیرا تیم‌های حاضر در این بازی‌ها می‌توانند مستقیماً به جام جهانی بروند".

افغانستان در اولین مسابقه خود رد ابوظبی با تفاوت ۱۶ دوش در برابر ایرلند

به پیروزی رسید.

همسر الکسی ناوالنی در جریان تجمع اعتراضی در مسکو دستگیر شده است

گوشه ای از جریان تجمع اعتراضی در مسکو

الکسی ناوالنی، رهبر اپوزسیون روسیه می‌گوید، همسر وی را پولیس در جریان تجمع اعتراضی در مسکو دستگیر کرده است.

آقای ناوالنی از طریق شبکه‌های اجتماعی گفت، همسرش یولیا ناوالنی، امروز در جریان تظاهرات که هزاران تن در آن اشتراک داشتند، دستگیر شده.

آقای ناوالنی روز یکشنبه بعد از بازگشت از جرمنی در میدان هوایی مسکو دستگیر شد.

گروه‌های مخالف حکومت روسیه امروز با وصف سردی هوا و هشدارهای پولیس خواستار آزادی الکسی ناوالنی رهبر اپوزسیون آن کشور شده اند.

اعتراضات امروز، نخست در سایبریا و شرق دور روسیه آغاز شد. صدها تن در شهرهای خباروفسک، ولادیوستوک و سایر شهرهای روسیه به سرک ها بر آمده اند.

یک گروۀ ناظر به نام"OVD" که از فعالیت‌های پولیس در روسیه نظارت می‌کند، از ده‌ها مورد دستگیری گزارش داده گفته است که شماری از مظاهره کنندگان هنگام دستگیری، توسط پولیس مورد لت و کوب قرار گرفته اند.

ویب‌سایت علی خامنه‌ای تصویر گلف‌بازی را نشر کرده که شبیه ترمپ است

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد ایران

ویب‌سایت‌ آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد ایران تصویری مرد مصروف بازی گلف را نشر کرده که به دونالد ترمپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده شبیه است.

این تصویر که در آن مرد مصروف بازی گلف، ظاهراً هدف یک طیاره بی‌پیلوت قرار دارد، پیام تهدید انتقام از کشته شدن جنرال ارشد ایرانی قاسم سلیمانی را حمل می‌کند.

در یاداشت ویب سایت آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته شده"قاتلان و هم دستور دهندگان آن باید بدانند که انتقام، ممکن است هرلحظه فرا برسد".

این تصویر برای اولین بار در یک فید تویتر فارسی زبان نشر شد که لینک ویب سایت آیت‌الله علی خامنه‌ای را داشت، اما شبکۀ اجتماعی تویتر ۲۲ جنوری این فید را مسدود ساخته گفت، حساب جعلی است.

تنش‌ها بین‌ ایالات متحده و ایران بعد از آن افزایش یافت که در سال ۲۰۱۸ دونالد ترمپ از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی بین تهران و شش قدرت بزرگ جهان خارج شد و تحریم‌های شدید را دوباره بر ایران، وضع کرد.

معترضان در روسیه خواستار رهایی الکسی ناوالنی شدند

معترضان در روسیه

گروه‌های مخالف حکومت روسیه امروز شنبه با وصف سردی هوا و هشدارهای پولیس خواستار آزادی الکسی ناوالنی رهبر اپوزیسیون آن کشور شده اند.

آقای ناوالنی روز یکشنبه هفته گذشته بعد از بازگشت از جرمنی در میدان هوایی مسکو دستگیر شد.

اعتراضات امروز، نخست در سایبریا و شرق دور روسیه آغاز شد.

صدها تن در شهرهای خباروفسک، ولادیوستوک و سایر شهرهای روسیه به سرک‌ها بر آمده اند.

یک گروۀ ناظر به نام "OVD" که از فعالیت‌های پولیس در روسیه نظارت می‌کند، از ده‌ها مورد دستگیری گزارش داده گفته که شماری از اعتراض کنندگان هنگام دستگیری توسط پولیس مورد لت‌وکوب قرار گرفته اند.

وزیر مالیه افغانستان برکنار شد

عبدالهادی ارغندیوال

ریاست جمهوری افغانستان از برکناری وزیر مالیه این کشور خبر داده است.

ادارۀ امور ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای نوشته که خالد پاینده به عوض عبدالهادی ارغندیوال به حیث سرپرست وزارت مالیه معرفی شده است.

در اعلامیه، دلیل برکناری آقای ارغندیوال تعلل در جمع آوری عواید، عدم همکاری با هیئت مشترک بررسی مقرری‌های غیرقانونی در آن وزارت، ضعف مدیریتی، عدم تعهد به ارزش‌های حکومتداری خوب، عدم رعایت مادۀ ۷۷ قانون اساسی و سرپیچی از احکام ریاست جمهوری خوانده شده است.

عبدالهادی ارغندیوال، بعد از جواد عثمانی وزیر صحت عامۀ افغانستان، دومین وزیری است که در ماه اخیر از وظایف‌شان سبک‌دوش می‌شوند.

مقام‌های افغانستان و عربستان در مورد توسعه تجارت گفتگو کردند

وزیر امور خارجه افغانستان در ملاقات با وزیر تجارت عربستان سعودی در مورد توسعه روابط تجارتی، سرمایه گذاری و روابط بین دو کشور گفتگو کرده است.

این وزارت در اعلامیه‌ای گفته که محمد حنیف اتمر در جریان سفر سه روزه‌اش به ریاض، با ماجد بن عبدالله القصبی وزیر تجارت عربستان سعودی در مورد استخدام کارگران افغان توسط آن کشور صحبت کرده.

در اعلامیۀ جداگانه وزارت امور خارجه افغانستان گفته شده که آقای اتمر در ملاقات با نایف بن فلاح الحجرف، رئیس شورای همکاری خلیج نیز تفاهمنامه همکاری دو جانبه را امضا کرده است.

صدراعظم ناروی از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد

صدراعظم ناروی در گفتگو با اشرف غنی در مورد افزایش خشونت ها در این کشور ابراز نگرانی کرد.  

صدراعظم ناروی در گفتگو با رئیس جمهور افغانستان در مورد افزایش خشونتها در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

داوخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری امروز شنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت که محمد اشرف غنی و ایرنا سولبرگ عصر گذشته تلفونی صحبت کردند:​"صدراعظم ناوری از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد. هر دو طرف بر لزوم آتش‌بس دایمی تأکید کردند، چیزی که اکثریت مردم افغانستان آنرا می‌خواهند."

صدراعظم ناروی در حالی با رئیس جمهور غنی صحبت کرده که مذاکره کنندگان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در قطر در حال گفتگو هستند.

اعضای تیم مذاکره کنندۀ دولت افغانستان می‌گویند که در مورد آتش‌بس دایمی با طالبان گفتگو خواهند کرد.

اداره جو بایدن روی درج حوثی‌ها در فهرست تروریستان غور می‌کند

آرشیف، جنگجویان حوثی در یمن

ادارۀ جدید ایالات متحدۀ امریکا، در مورد شامل ساختن حوثی‌های یمن در فهرست تروریست‌های این کشور، غور می‌کند.

ادارۀ دونالد ترمپ در روزهای اخیر خود، از حوثی‌ها به حیث تروریست یاد کرده.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجۀ امریکا اخیراً گفته است، بررسی مسئلۀ شامل ساختن حوثی‌ها در فهرست تروریست‌های واشنگتن آغاز شده و تلاش می‌شود که به زودی در این مورد تصمیم گرفته شود.

قبل از این برخی مقامات سازمان ملل از جمله انتونی گوترش سرمنشی این سازمان گفته بودند، اگر ادارۀ دونالد ترمپ حوثی‌ها را به حیث تروریست بشناسد، قحطی در یمن افزایش یافته و احتمال حل بحران این کشور از طریق مذاکرات کاهش خواهد یافت.

ناظران، منازعه در یمن را جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی می‌دانند. عربستان سعودی از حکومت یمن حمایت می‌کند و حوثی‌ها توسط رژیم ایران حمایت می‌شوند.

هشدار روسیه به حامیان الکسی ناوالنی

بازداشت شماری از حامیان الکسی ناوالنی از سوی پولیس روسیه

انتظار می‌رود شماری از شهروندان روسیه امروز شنبه در حمایت از الکسی ناوالنی رهبر اپوزیسیون با اقدامات سرکوبگرانه، مواجه شوند.

آقای ناوالنی روز یکشنبه هفته گذشته بعد از بازگشت از جرمنی در میدان هوایی مسکو دستگیر شد.

مقامات روسیه در سلسلۀ از اقدامات هماهنگ حداقل در ۶۵ شهر روسیه، شماری از متحدان الکسی ناوالنی را دستگیر کرده اند و به شبکه های اجتماعی هشدار داده اند که در صورت عدم حذف مطالبی که مردم را به شرکت در اعتراضات "غیر مجاز" دعوت می‌کند، جریمۀ سنگین خواهند شد.

در زمستان سرد روسیه که با همه‌گیری ویروس کرونا و رکود اقتصادی همراه است، تظاهرات جدید یک آزمون برای حمایت از الکسی ناوالنی محسوب می‌شود.

صنعت صابون سازی در ننگرهار رشد کرده است

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

صنعت صابون‌سازی در ولایت ننگرهار رو به رشد است.

در شماری از کارخانه‌های صابون‌سازی ننگرهار برای صدها تن زمینه کاری مساعد شده است.

محمدحسن محسن، رئیس تجارت و صنایع این ولایت امروز شنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت شش کارخانه صابون‌سازی با سرمایه‌گذاری پنج میلیون دالر امریکایی در شهر جلال‌آباد فعالیت می‌کند که برای صد‌ها تن زمینه کاری فراهم کرده و صابون آن در تمام ولایات هم بفروش می‌رسد.

آقای محسن می‌گوید قرار است دو کارخانه دیگر تولید صابون نیز در این ولایت به فعالیت آغاز کند که با حل مشکلات برق و جای، تولیدات آنها به بیرون از کشور هم صادر خواهد شد.

در این اواخر سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در ولایت ننگرهار بیشتر شده و در کنار افزایش تولیدات داخلی برای شماری زیادی فرصت های کاری فراهم شده است.

وزارت مالیه خواستار تصویب بودجه از ولسی جرگه شد

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان از ولسی جرگه خواسته که بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را هر چه زودتر تصویب کند.

فرید نوخت، آمر بخش رسانه‌های این وزارت امروز شنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت تاخیر در تصویب این بودجه سبب مشکلات در امور کاری دولت شده است.

وی گفته که مشکل بزرگ این است که کارهای انکشافی همه با تاخیر مواجه می‌شود.

سال مالی از اول ماه جدی آغاز می‌شود و اصول مالی حکم می‌کند که بودجه هر سال قبل از آغاز سال مالی باید تصویب شود و برای اجرا آماده شود.

به گفته وی، این وزارت به زودی بار دیگر بودجه را به ولسی جرگه می‌فرستد و امیدار است که این بودجه به‌زودی تصویب شود.

ولسی جرگه افغانستان پیش از این گفته بود که بودجه را به دلیل عدم توازن در پروژه‌های توسعه‌ای ولایت‌ها، نبود توازن در معاشات کارمندان دولتی و کمبود ۲۱ هزار بست تشکیلاتی تصویب نکرده است.

اختلاف نظر در باره برنامه "دسترخوان ملی" از دیگر دلایل رد طرح بودجه بوده است.

۶.۴۵۲ میلیارد افغانی برای بودجه سال مالی ۱۴۰۰ تخمین شده است.

که از این جمله ۲۹۶ میلیارد یعنی ۶۵ درصد، بودجه عادی و ۱۵۶ میلیارد معادل ۳۵ درصد دیگر بودجه توسعه‌ای است.

نگرانی‌ها در جهان از شیوع انواع جدید ویروس کرونا بیشتر شده است

لوله آزمایش ویروس کرونا

در مورد خطر شیوع انواع جدید ویروس کرونا در جهان نگرانی‌ها بیشتر شده است.

متخصصین صحی بطور خاص در مورد انواع جدید این ویروس در بریتانیا، افریقای جنوبی و برازیل که به کشورهای دیگر هم رسیده ابراز نگرانی کرده اند.

تشویش از آنست که این سه نوع ویروس کرونا نسبت به ویروس اصلی سریعتر انتقال می‌کنند و سریع شدن انتقال آن‌ها شفاخانه ها و سیستم‌های وقاییوی طبی را با مشکل رو به رو ساخته.

مقامات صحی بریتانیا ګفته اند نوع ویروسی که در این کشور شیوع کرده آنقدر کشنده نیست، اما متخصصین خود این کشور روز گذشته اظهار داشتند، شواهد نشان می‌دهد که این نوع ویروس برای گروه های با سنین معین، ۳۰ تا ۴۰ درصد کشنده می‌باشد.

نظر به ارقام اخیر تعداد تلفات ویروس کرونا در جهان تا امروز صبح به بیش از دو میلیون و ۹۸ هزار نفر رسیده و تعداد مبتلا شده‌ها به آن از ۹۸ میلیون و ۱۰۰ هزار گذشته است.

هفت جنگجوی طالبان در زابل کشته شدند

موقعیت ولایت زابل در نقشه افغانستان

۱۲ جنگجوی طالبان در زابل کشته و زخمی شده اند.

سید بابا منصوری قوماندان لوای دوم پیاده در زابل به رادیو آزادی گفت که این تلفات در برخورد مستقیم جنگجویان مخالف با قوای افغان در منطقه شاجوی ولایت زابل رخداده است.

او افزود: "ساعت سه شب گذشته طالبان مسلح بر چندین پوسته امنیتی در ولسوالی شاجوی حمله کردند که در نتیجه عملیات جوابی قوای افغان ۷ طالب مسلح کشته و ۵ تن دیگر شان زخمی شدند.

طالبان تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

مسابقات مشت‌زنی در کابل آغاز شد

آرشیف، عکس جنبه تزئینی

مسابقات مشت‌زنی امروز در کابل آغاز شد.

مجیب قاریزاده، عضو دفتر مطبوعاتی کمیته ملی المپیک افغانستان امروز شنبه به رادیو آزادی گفت که در این رقابت‌ها چهار تیم از چهار منطقه کابل با حضور ۶۴ ورزشکار برگزار شده است.

به گفته آقای قاریزاده، امروز تیم نخبگان چهاردهی اختری در برابر تیم شاهین کابل به میدان رفت که تیم نخبگان چهاردهی با پیروزی با تمام امتیازات توانست این بازی را ببرد.

قرار است پنجشنبه هفته جاری تیم پلنگ‌ها در مقابل تیم اژدهای کابل قرار گیرد.

این رقابت‌ها برای ۲۰ روز ادامه می‌یابد.

به گفته آقای قاریزاده، هدف از راه‌اندازی این مسابقات انتخاب بهترین مشت‌زنان در تیم منتخب است.

لوید آستین بحیث وزیر دفاع امریکا تایید شد

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده امریکا

مجلس سنای امریکا لوید آستین اولین مرد سیاه پوست را به حیث وزیر دفاع امریکا تائید کرد.

همزمان، جنیت یالین اولین زن نامزد وزارت خزانه‌داری امریکا گام بزرگی را برای تاییدی این مقام در مجلس سنا موفقانه برداشت.

لوید آستین یک جنرال ۴ ستارهٔ متقاعد و قوماندان ارشد در عراق دیروز در مجلس سنای امریکا با کسب ۹۳ رای موافق و دو رای مخالف به حیث وزیر دفاع تایید شد.

او در دوران ریاست جمهوری بارک اوباما به حیث قوماندان قوای مرکزی کار می‌کرد.

آستن، به دنبال اوریل هینز به حیث آمر استخبارات ملی امریکا دومین گزینهٔ رئیس جمهور بایدن است، که تایید می‌شود.

همزمان با این، دیروز جمعه کمیته امور اقتصاد مجلس سنا با اتفاق آرا جینیت یالین را به حیث وزیر امور حزانه‌داری امریکا تصویب کرد.

این اقدام راه را برای تایید مجلس عمومی سنا فراهم می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG