لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۴

مینا: اجازه نمی‌دهم در بدل پرداخت طویانه گزاف نامزد شوم


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

از عرف طویانه گرفتن در فاریاب به خصوص در چهار ولسوالی اندخوی نه تنها مردان بلکه زنان نیز شاکی هستند، شماری از آنان می‌گویند اجازه نخواهند داد تا خانواده های شان در بدل تعیین پول گزاف آنان را نامزد کنند.

مینا ایوبی محصل پوهنزی حقوق و باشنده ولسوالی اندخوی در صحبت با رادیو آزادی گفت که اکثریت زنان محلی قدرت تصمیم‌گیری در مورد زندگی مشترک شان ندارند و روی این علت خانواده‌ها طبق خواست خود با طویانه گزاف آنان را نامزد می‌کنند.

اما مینا می‌گوید وی هنوز مجرد است و زمانی که بخواهد نامزد شود خودش در این مورد تصمیم خواهد گرفت: " اجازه نمی‌دهم در بدل پرداخت طویانه گزارف نامزد شوم. بلند بودن طویانه خشونت زیادی را بر فامیل‌ها وارد می‌کند و بعد از اینکه همو مقدار پول را فامیل ما دریافت کند این جبر بر خود همو دختر است چون باز دختر را بخاطر اینکه طویانه اش زیاد است مورد لت‌وکوپ و آزار و اذیت قرار می‌دهند."

برخی دختران دیگر بشمول سومن سادات رئیس انجمن اجتماعی حمایت از زنان اندخوی می‌گویند، سکوت شان فرصت را از آنان گرفته و با طویانه بلند نامزد شده اند.

خانم سادات به رادیو آزادی گفت طویانه‌اش نزدیک به ده هزار دالر امریکایی تعیین شده. او گفت که از این ناحیه مأیوس است: "مه نامزد هستم طویانه تقریباً ده هزار دالر، من طبعاً ابراز مأیوسیت می‌کنم، به خصوص در همچو موارد تصمیم گیرنده فامیل و بزرگان قوم هستند. نه بدست دختر می‌باشد و نه هم به دست داماد، دختران نمی‌توانند همچو یک تصمیمی بگیرند. از خانواده‌ها و بزرگان خود می‌خواهم تا در کم کردن این مبلغ کوشش کنند."

خانم سادات همچنان می‌گوید تصمیم گرفته تا انجمن حمایت از زنان را ایجاد کرده در مورد حقوق زنان مبارزه کند که یکی از بخش‌های آن کاهش طویانه دختران خواهد بود.

او و شمار دگر دختران از مقام‌های محلی می‌خواهند تا در مورد کاهش طویانه دختران توجه کنند.

ماریا نوری رئیس امور زنان فاریاب است. وی تأیید می‌کند که طویانه دختران در این ولسوالی‌ها بیشتر است اما تا حال کسی در این مورد بر این اداره عارض نشده است.

او می‌گوید در صورت مراجعه دختران بخاطر بلند بودن طویانه از مجرای قانون به آن رسیدگی خواهند کرد: "مشخصاً تا حال بخاطر بلند بودن طویانه برای ما عریضه نکرده اند ولی قبل از عروسی جنجال‌ها از این ناحیه پیدا میشه و یا همچنان مشکلات دگر که این پسر نتوانسته قلین یا طویانه را پیدا بکند باز دختر را گرفته به محکمه مراجعه کرده اند. بیشتر مشکلات خانوادگی از همین ناحیه هستند."

رئیس امور زنان فاریاب یکی از علت‌های عمده بلند بودن خشونت علیه زنان را طویانه گزاف می‌داند.

به گفته او تا حالا ۴۵۸ قضیه خشونت علیه زنان در این ولایت ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG