لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۲

اطلاعات روز: در دو هفته طالبان، "دومین پُل بزرگ" را نیز ویران کردند


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل در بیشتر مطالب خبری و تحلیلی خود به ناامنی‌ها و تخریب تاسیسات عامه از سوی طالبان، پرداخته اند.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز نوشته است که در دو هفته گروه طالبان، دومین پل بزرگ را نیز ویران کردند.

در سرمقاله این روزنامه آمده است که طالبان دو شب پیش یک پل بزرگ را در ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب توسط مواد انفجاری تخریب کردند.

به نوشته این روزنامه، طالبان هفته گذشته نیز در ولسوالی شهرک ولایت غور، پل کمنج بر فراز دریای هریرود را ویران کردند که مردم با مشکلات جدی روبه‌رو شدند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته است که طالبان به پل و پلچک، ساختمان‌ها، آنتن‌های مخابراتی، پایه‌های برق، بندها و تاسیسات دیگر که مردم از آن نفع می‌برند خساره وارد کرده اند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه طالبان را متهم کرده که با آغاز گفتگوهای صلح، اعمال تخریب کارانه خود را متوقف نکرده اند بلکه آن را افزایش داده اند.

اما روزنامه نوشته که گروه طالبان همواره تاکید کرده است که به پروژه‌های ملی و تاسیسات عامه خساره وارد نمی‌کند.

  • مسیر

روزنامه مسیر به انفجارها و حمله‌ها در یک ماه اخیر در شهر کابل تمرکز کرده و این ماه را برای باشنده‌گان این شهر خونین خوانده است.

این روزنامه نوشته است که براساس گزارش‌ها در ماه گذشته میلادی حمله‌ها و انفجارهای زیادی در شهر کابل صورت گرفته که در نتیجه آن دستکم ۳۰ تن کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شده اند.

روزنامه مسیر می‌نویسد که این حمله‌ها در حالی در شهر کابل افزایش یافته که مسئولیت امنیتی کابل به معاون اول رئیس جمهوری سپرده شده و برنامه "میثاق امنیتی" نیز درحال عملی شدن است.

روزنامه نوشته که حکومت ادعا دارد که با عملی شدن این برنامه در وضعیت امنیتی شهر کابل بهبود آمده است.

اما روزنامه مسیر نوشته است که شهر کابل همه روزه شاهد یکی دو انفجار بوده که تلفات نیز در پی داشته است.

این روزنامه به نگرانی‌های باشنده‌های شهر کابل نیز پرداخته و نوشته است که مردم از نهاد‌های امنیتی می‌خواهند که برای بهبود وضعیت امنیتی در شهر کابل تلاش کنند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش به‌گسترش دو باره ویروس کرونا پرداخته و نوشته است که این موضوع باید جدی گرفته شود.

این روزنامه به نقل از وزارت صحت عامه نوشته که موج دوم گسترش ویرس کرونا آغاز شده و صدها مورد تازه ابتلا به بیماری کوید-۱۹ و دهها مورد مرگ ناشی از آن ثبت شده است.

روزنامه هشت صبح می‌نویسد که براساس پیش‌بینی‌ها با سرد شدن هوا آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا افزایش خواهد یافت. به نوشته این روزنامه تهدید ویروس کرونا در شهرهای بزرگ که هوای آلوده دارند جدی‌تر خواهد بود.

این روزنامه از مردم خواسته که برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا، تدابیر وقایوی و رهنمود‌های صحی را روی دست بگیرند.

XS
SM
MD
LG