لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۴ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۳

افغانستان

اترا: شبکه‌های مخابراتی در ۶۵ درصد مناطق ارزگان فعال نیست

آرشیف، آنتن یک شبکه مخابراتی

اداره خدمات مخابراتی افغانستان یا اترا می‌گوید، شبکه‌های مخابراتی در ۶۵ درصد مناطق ارزگان فعال نیست.

جاوید خپلواک مسئول اترا در این ولایت به رادیو آزادی گفت: "تقریباً ۳۵ فیصد مناطق ارزگان زیر پوشش مخابراتی قرار دارد و ساحات دیگر به علت تهدید طالبان روزانه ۲۴ ساعت از خدمات مخابراتی محروم اند."

آقای خپلواک افزود که خدمات مخابراتی در ولسوالی‌های خاص ارزگان، چوره و دهراوود بعد از چهارونیم سال در این اواخر آغاز شد، ولی طالبان سپس در ولسوالی چوره ممانعت کردند.

طالبان در برخی ولایت‌های دیگر شبکه‌های مخابراتی را هنگام شب تعطیل می‌کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

وزیر مالیه افغانستان برکنار شد

عبدالهادی ارغندیوال

ریاست جمهوری افغانستان از برکناری وزیر مالیه این کشور خبر داده است.

ادارۀ امور ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای نوشته که خالد پاینده به عوض عبدالهادی ارغندیوال به حیث سرپرست وزارت مالیه معرفی شده است.

در اعلامیه، دلیل برکناری آقای ارغندیوال تعلل در جمع آوری عواید، عدم همکاری با هیئت مشترک بررسی مقرری‌های غیرقانونی در آن وزارت، ضعف مدیریتی، عدم تعهد به ارزش‌های حکومتداری خوب، عدم رعایت مادۀ ۷۷ قانون اساسی و سرپیچی از احکام ریاست جمهوری خوانده شده است.

عبدالهادی ارغندیوال، بعد از جواد عثمانی وزیر صحت عامۀ افغانستان، دومین وزیری است که در ماه اخیر از وظایف‌شان سبک‌دوش می‌شوند.

مقام‌های افغانستان و عربستان در مورد توسعه تجارت گفتگو کردند

وزیر امور خارجه افغانستان در ملاقات با وزیر تجارت عربستان سعودی در مورد توسعه روابط تجارتی، سرمایه گذاری و روابط بین دو کشور گفتگو کرده است.

این وزارت در اعلامیه‌ای گفته که محمد حنیف اتمر در جریان سفر سه روزه‌اش به ریاض، با ماجد بن عبدالله القصبی وزیر تجارت عربستان سعودی در مورد استخدام کارگران افغان توسط آن کشور صحبت کرده.

در اعلامیۀ جداگانه وزارت امور خارجه افغانستان گفته شده که آقای اتمر در ملاقات با نایف بن فلاح الحجرف، رئیس شورای همکاری خلیج نیز تفاهمنامه همکاری دو جانبه را امضا کرده است.

صدراعظم ناروی از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد

صدراعظم ناروی در گفتگو با اشرف غنی در مورد افزایش خشونت ها در این کشور ابراز نگرانی کرد.  

صدراعظم ناروی در گفتگو با رئیس جمهور افغانستان در مورد افزایش خشونتها در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

داوخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری امروز شنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت که محمد اشرف غنی و ایرنا سولبرگ عصر گذشته تلفونی صحبت کردند:​"صدراعظم ناوری از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد. هر دو طرف بر لزوم آتش‌بس دایمی تأکید کردند، چیزی که اکثریت مردم افغانستان آنرا می‌خواهند."

صدراعظم ناروی در حالی با رئیس جمهور غنی صحبت کرده که مذاکره کنندگان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در قطر در حال گفتگو هستند.

اعضای تیم مذاکره کنندۀ دولت افغانستان می‌گویند که در مورد آتش‌بس دایمی با طالبان گفتگو خواهند کرد.

صنعت صابون سازی در ننگرهار رشد کرده است

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

صنعت صابون‌سازی در ولایت ننگرهار رو به رشد است.

در شماری از کارخانه‌های صابون‌سازی ننگرهار برای صدها تن زمینه کاری مساعد شده است.

محمدحسن محسن، رئیس تجارت و صنایع این ولایت امروز شنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت شش کارخانه صابون‌سازی با سرمایه‌گذاری پنج میلیون دالر امریکایی در شهر جلال‌آباد فعالیت می‌کند که برای صد‌ها تن زمینه کاری فراهم کرده و صابون آن در تمام ولایات هم بفروش می‌رسد.

آقای محسن می‌گوید قرار است دو کارخانه دیگر تولید صابون نیز در این ولایت به فعالیت آغاز کند که با حل مشکلات برق و جای، تولیدات آنها به بیرون از کشور هم صادر خواهد شد.

در این اواخر سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در ولایت ننگرهار بیشتر شده و در کنار افزایش تولیدات داخلی برای شماری زیادی فرصت های کاری فراهم شده است.

وزارت مالیه خواستار تصویب بودجه از ولسی جرگه شد

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان از ولسی جرگه خواسته که بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را هر چه زودتر تصویب کند.

فرید نوخت، آمر بخش رسانه‌های این وزارت امروز شنبه (۴ دلو) به رادیو آزادی گفت تاخیر در تصویب این بودجه سبب مشکلات در امور کاری دولت شده است.

وی گفته که مشکل بزرگ این است که کارهای انکشافی همه با تاخیر مواجه می‌شود.

سال مالی از اول ماه جدی آغاز می‌شود و اصول مالی حکم می‌کند که بودجه هر سال قبل از آغاز سال مالی باید تصویب شود و برای اجرا آماده شود.

به گفته وی، این وزارت به زودی بار دیگر بودجه را به ولسی جرگه می‌فرستد و امیدار است که این بودجه به‌زودی تصویب شود.

ولسی جرگه افغانستان پیش از این گفته بود که بودجه را به دلیل عدم توازن در پروژه‌های توسعه‌ای ولایت‌ها، نبود توازن در معاشات کارمندان دولتی و کمبود ۲۱ هزار بست تشکیلاتی تصویب نکرده است.

اختلاف نظر در باره برنامه "دسترخوان ملی" از دیگر دلایل رد طرح بودجه بوده است.

۶.۴۵۲ میلیارد افغانی برای بودجه سال مالی ۱۴۰۰ تخمین شده است.

که از این جمله ۲۹۶ میلیارد یعنی ۶۵ درصد، بودجه عادی و ۱۵۶ میلیارد معادل ۳۵ درصد دیگر بودجه توسعه‌ای است.

هفت جنگجوی طالبان در زابل کشته شدند

موقعیت ولایت زابل در نقشه افغانستان

۱۲ جنگجوی طالبان در زابل کشته و زخمی شده اند.

سید بابا منصوری قوماندان لوای دوم پیاده در زابل به رادیو آزادی گفت که این تلفات در برخورد مستقیم جنگجویان مخالف با قوای افغان در منطقه شاجوی ولایت زابل رخداده است.

او افزود: "ساعت سه شب گذشته طالبان مسلح بر چندین پوسته امنیتی در ولسوالی شاجوی حمله کردند که در نتیجه عملیات جوابی قوای افغان ۷ طالب مسلح کشته و ۵ تن دیگر شان زخمی شدند.

طالبان تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

اداره هوانوردی افغانستان ادعاهای گلبدین حکمتیار را رد کرد

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی

ادارهٔ هوانوردی ملکی افغانستان ادعاهای گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را رد کرد که گویا طیاره‌های بدون نام و نشان از میدان هوایی حامد کرزی مواد مخدر قاچاق می کنند.

حکمتیار دیروز جمعه این ادعاها را در مسجدی در کابل گفت: "چرا طیاره های بدون لوگو می آیند؟ چرا امنیت آنها توسط دیگر اداره ها گرفته می‌شود. اداره‌هایی که با دزدان شریک اند و در چور و چپاول دست دارند. امنیت آنها را نزدیکان و وابسته‌گان مقامات می‌گیرند. بدون هیچ‌گونه ترس و مانع هر آنچه را که دل شان می‌خواهد می‌برند. طلا، پول، دالر. حتماً همین هاست، چیزی دیگری نیست."

اداره هواپی ملکی افغانستان همچنان افزود که امنیت میدان هوایی شدیداً گرفته شده و هر سال هزاران کیلوگرام مواد مخدر و طلا کشف و ضبط شده به ادارات مربوط آن سپرده می‌شود.

این اداره افزود که رهبران سیاسی کشور پیش از انتشار شایعات، موضوع را باید با مقام‌ها در میان بگذارند تا در این ارتباط به آنها اطمینان داده شود.

مشاور امنیت ملی امریکا با همتای افغانش گفتگو کرد

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

جک سولیوان مشاور امنیت ملی امریکا به حمدالله محب همتای افغانش گفته که ایالات متحده قصد بازنگری موافقتنامهٔ میان امریکا و طالبان را دارد.

این مقام‌های ارشد امنیتی امریکا و افغانستان از طریق تلفون باهم گفت‌وگو کرده اند.

شورای امنیت ملی افغانستان این را شام دیروز در یک اعلامیه گفته است.

در اعلامیه به نقل از سولیوان گفته شده که در بازنگری موافقتنامهٔ فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی امریکا و طالبان ارزیابی می‌شود که طالبان به تعهدات شان در ارتباط به قطع روابط با گروه‌های دهشت افگن، کاهش خشونت در افغانستان و گفتگوی با مفهوم با حکومت و دیگر طرف‌ها، عمل کرده و یا نه.

در این گفتگوی تلفونی آقای سولیوان اطمینان داد که امریکا از پروسه صلح افغانستان و تلاش‌های منطقه‌یی و دیپلوماتیک آن، حمایت می‌کند.

مشاور امنیت ملی امریکا همچنان بر حمایت کشورش برای حفظ دستآورده های زنان، دختران و اقلیت‌ها به عنوان بخشی از روند صلح اطمینان داد.

تفاهمنامه همکاری آموزشی میان افغانستان و عربستان امضا شد

حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان در عربستان سعودی

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان دیروز در دیدارش با حمد بن محمد آل شیخ وزیر معارف عربستان سعودی در ریاض تفاهمنامۀ همکاری‌های آموزشی و تعلیمی ميان دو کشور را امضا کردند.

آقای اتمر سرگرم دیدار سه روزه از عربستان سعودی است.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان شام دیروز جمعه به رادیو آزادی گفت: "آقای حمد بن محمد آل شیخ به شماری بورسیه های تحصلی در مقاطع لسانس و ماستری و همچنان آموزش‌های مسلکی و تخصصی برای افغانها ها ابراز علاقمندی نمود."

هیواد به نقل از سخنان وزیر معارف عربستان همچنان گفت که ریاض در بخش‌های تربیه معلم، تدوین برنامه‌های تعلیمی و نصاب درسی نيز می‌تواند به افغانستان کمک کند.

پیش از این هم عربستان سعودی بورسیه‌های تحصیلی را برای شهروندان افغان اعطا کرده و در تمویل شماری از مراکز آموزشی و تحصیلی در داخل افغانستان نقش داشته است.

مسابقه دوم کریکت میان افغانستان و آیرلند فردا برگزار می‌شود

مسابقه کریکت میان تیم های افغانستان و آیرلند

مسابقه دوم بازی‌های «جام کاردان پنجاه اووره کریکت» میان تیم‌های افغانستان و آیرلند فردا (یکشنبه) برگزار می‌شود.

تیم کریکت افغانستان، این بازی‌ها را میزبانی می‌کند.

این بازی‌ها در میدان کریکت «شیح زاهد» در شهر ابوظبی امارات متحده عربی برگزار شده.

تیم کریکت اففانستان بازی اول را در برابر آیرلند برنده شد.

فرید هوتک مسئول مطبوعاتی کریکت بورد افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت: "در این بازی‌ها، تیم کریکت افغانستان با تیم آیرلند سه مسابقه دارد که یکی آن انجام شده، مسابقه دوم فردا و بازی سوم در ۲۶ ماه جنوری برگزار می‌شود."

این اولین بازی بین‌المللی تیم افغانستان بعد از شیوع ویروس کرونا در جهان حساب می‌شود.

اتحادیه اروپا خواهان رهایی عاجل الکسی ناوالنی شده است

الکسی ناوالنی

اتحادیه اروپا خواهان رهایی عاجل رهبر اپوزسیون روسیه الکسی ناوالنی شده است.

ناوالنی که بعد از مسموم شدن با مواد زهرآلود در جرمنی تحت معالجه قرار داشت، هفته جاری با رسیدن به مسکو دستگیر شد.

شارل میشل رییس شورای اروپا دیروز پنجشنبه از طریق ویدیو کنفرانس به سران کشورهای اتحادیه اروپا در این مورد گفت: «به حقوق آقای ناوالنی باید کاملاً احترام شود. ما از روسیه می‌خواهیم که نامبرده را بصورت فوری رها کند و در مورد امنیت وی اطمینان بدهد.»

از سوی دیگر دیده بان حقوق بشر هیومن رایتس واچ از مقامات روسیه خواسته که کمپاین غیرقانونی را علیه الکسی ناولنی رهبر اپوزسیون روسیه متوقف بسازند.

هیومن رایتس واچ امروز در یک اعلامیه گفته در آستانه مظاهرات گسترده که برای روز شنبه در نظر گرفته شده اند، مقامات روسیه فعالان سیاسی طرفدار ناوالنی و محصلان را تحت فشار قرار داده، بازداشت نموده و تهدید کرده اند.

مقامات روسیه در آستانه مظاهرات تعداد زیاد دوستان ناوالنی را بازداشت کرده و بر دیگران فشار را افزوده است.

وزارت خارجه: عربستان از روند صلح و پیشرفت افغانستان حمایت می‌کند

فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی در ملاقات با همتای افغان خود حنیف اتمر

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، عربستان سعودی از پروسه صلح و پیشرفت در افغانستان حمایت می‌کند.

دریک اعلامیه این وزارت که امروز نشر شد آمده که فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی در ملاقات با همتای افغان خود حنیف اتمر نقش علمای جهان اسلام را در پیدا کردن راه حل سیاسی برای ختم جنگ در افغانستان مهم خوانده.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به رسانه‌ها گفته است: «وزیر خارجه عربستان جلالتمآب شیخ فیصل بن فراحان از روند صلح افغانستان حمایت همه‌جانبه خودرا اعلام نموده و به وزیر خارجه از حمایت دولت خویش برای صلح و ثبات در افغانستان از هرنوع آماده‌گی اطمینان داده.»

آقای فیصل گفته تروریزم و افراطیت یک تهدید مشترک است و مبارزه با آن هم کار مشترک می‌خواهد.

در اعلامیه وزارت خارجه افغانستان از قول آقای اتمر آمده است که می‌گوید محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان خواهان فصل نو همکاری‌های سیاسی و اقتصادی با عربستان سعودی می‌باشد.

آقای اتمر و هیئت همراه وی روز سه شنبه در جریان سفر سه روزه به عربستان سعودی رفت و دیروز آخرین روز سفر وی بود.

مقام‌ها: در دو حمله هوایی در غزنی ۷ جنگجوی مسلح کشته شده اند

آرشیف: نیروهای هوایی

مقام‌های غزنی می‌گویند در نتیجۀ دو حمله هوایی جداگانه هفت جنگجوی مسلح کشته شده اند.

واحدالله جمعه‌زاده سخنگوی والی غزنی امروز(جمعه، ۳ دلو) در پیام ارسالی به رسانه‌ها گفت، این حملات ناوقت دیروز صورت گرفته.

آقای جمعه‌زاده افزود: "مخالفان مسلح می‌خواستند در منطقۀ نانی بر بیزهای نیروهای امنیتی افغان حملات سنگین را انجام دهند، خوشبختانه با مقاومت شدید نیروهای امنیتی و هوایی افغان روبرو شدند، در نتیجۀ به‌شمول یک سرگروپ آنها، هفت تن کشته و یک تن زخمی شده اند."

به گفته آقای جمعه‌زاده، در این حملات به نیروی‌های افغان و افراد ملکی آسیب نرسیده است.

مخالفان مسلح تا هنوز در این مورد توضیحی نداده اند.

مقام‌های: در دو ولسوالی‌ ننگرهار ۱۶ طالب مسلح کشته شده اند

آرشیف: یکی از سربازان امنیتی در ننگرهار در هنگام عملیات نظامی

مقام‌های ننگرهار ادعا می‌کنند که در ولسوالی‌های شیرزاد و خوگیانی این ولایت ۱۶ طالب مسلح کشته شده اند.

به اساس اعلامیه دفترمطبوعاتی این ولایت، عملیات ناوقت دیروز بر دو مرکز جنگجویان صورت گرفت که در نتیجۀ، مقداری از اسلحه و مهمات آنها نیز از بین رفته.

در اعلامیه همچنان گفته شده، چهار سرگروپ طالبان نیز در بین کشته شدگان شامل اند.

به گفتۀ مقامات محلی، این جنگجویان زمانی هدف قرار گرفتند که حملات بر پوسته‌های امنیتی را آغاز کردند.

طالبان تا هنوز درمورد این ادعا چیزی نگفته اند.

گروه داعش مسئولیت بمب‌گذاری‌های بغداد را به عهده گرفت

محل انفجار دیروز (۲ دلو) در بغداد

گروه تروریستی جنگجویان دولت اسلامی موسوم به داعش، مسئولیت بمب‌گذاری‌های انتحاری دیروز (۲ دلو) در بغداد را به عهده گرفت.

در این رویداد که مرگبارترین حملات طی سه سال گذشته در پایتخت عراق محسوب می شود، حداقل ۳۲ تن کشته شده اند.

به گفتۀ مقامات عراق، در این حمله که در بازار بزرگ طیران بغداد صورت گرفت، حدود ۱۱۰ نفر نیز زخمی شده اند.

خبرگزاری "اعماق" جنگجویاندولت اسلامی از طریق چینل تلگرام خود گفته که دو تن از این افراد این گروه، حملات انتحاری دیروز در بغداد را انجام داده اند.

جنرال تحسین الخفاجی(تحسین ال‌خفجی) سخنگوی قوماندانی عملیات مشترک که مجموع از نیروهای عراق را شامل می شود گفته است، یک سلول مخفی داعش این حمله را انجام داده.

به گفتۀ او این گروه تندرو بعد از تحمل شکست در میدان جنگ، می خواهد موجودیت‌اش را ثابت کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG