لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۱۹

اشرف غنی: زنان افغان در همه‌گیری کرونا بلندترین میزان ناامنی را تجربه کردند


محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهور اشرف غنی می‌گوید، زنان افغان در نتیجۀ همه‌گیری ویروس کرونا بلندترین میزان ناامنی را تجربه کردند و خیلی آسیب‌پذیر شدند.

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، همه‌گیری ویروس کرونا برخلاف انتظارها باعث برابری نشد و خلاها و نابرابری‌ها را در کشورهای توسعه‌ یافته و در حال توسعه افزایش داد.

محمد اشرف غنی که شام پنجشنبه (۱۳ قوس) در نشست اجلاس عمومی سازمان ملل، از کابل سخنرانی می‌کرد، همچنان گفت که افغانستان در مدیریت رسیدگی به همه‌گیری ویروس کرونا موفقانه برخورد کرد.

اما او از نبود برنامه‌های کمک‌های مالی مشخص برای مردم به ویژه زنان در افغانستان سخن گفت.

زنان افغان در لویه جرگه مشورتی صلح
زنان افغان در لویه جرگه مشورتی صلح

آقای غنی می‌گوید: "حالا می‌دانیم که زنان در افغانستان بیشترین آسیب‌ها را در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا متحمل شدند و میزان خیلی بلند ناامنی را تجربه کردند. امروز باید اقدام‌های جدی را در برابر خشونت‌های داخلی به اجرا بگذاریم و از در خواست سرمنشی سازمان ملل در مورد صلح در کشور، اطمینان دوباره حاصل کنیم."

رئیس جمهور غنی گفت که افغانستان در حال حاضر در وضعیت بهتری قرار دارد تا بتواند از مصئونیت غذایی و امنیت بشری اطمینان داشته باشد.

بر اساس آمار رسمی دولت افغانستان، تا اکنون نزدیک به ۴۷ هزار تن به ویروس کرونا مبتلا شده اند و از میان آن‌ها ۱۸۴۱ تن جان باخته اند.

اما گمان می‌رود میزان مبتلایان و مرگ و میر به مراتب بیشتر از این باشد.

افغانستان در ماه فبروری امسال نخستین مورد بیماری کووید-۱۹ را ثبت کرد و سپس در ماه جون شمار مبتلایان به نقطه اوج آن رسید.

بیمار ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان
بیمار ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان

حالا مقام‌های افغان می‌گویند که شمار مبتلایان به مراتب کمتر شده. اما رئیس جمهور اشرف غنی می‌گوید که افغانستان در آستانۀ موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا قرار دارد.

این هشدار در حالی صورت می‌گیرد که زمستان در راه است و امکانات افغانستان هم خیلی محدود، مردم هم چنان که نیاز است، تدابیر پیشگیرانه را رعایت نمی‌کنند و به فاصله‌های جسمی توجهی ندارند.

XS
SM
MD
LG