لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۷

هشت صبح: پس از توافق روی راهکار، مذاکرات صلح به مرحله‌ مهم رسیده است


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

رونامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی توافق نمایندگان دولت و گروه طالبان بر سر طرزالعمل مذاکرات صلح پرداخته‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش نوشته است که پس از توافق روی راهکار مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان، حالا این مذاکرات به مرحله‌ای جدید و مهم رسیده است. به نظر روزنامه، انتظار می‌رود که امروز، شنبه درباره موضوع این مذاکرات بحث شود.

روزنامه مرحله جدید را پیچیده دانسته و نوشته است که در این مرحله موضوع مورد نظر طالبان این است که بقیه زندانیان این گروه رها و تحریم‌های بین‌المللی علیه آن رفع شود. به نظر روزنامه، موضوع پیشنهادی حکومت آتش‌بس کامل یا کاهش خشونت است که هر دو طرف در مذاکرات بر سر آن بحث می‌کنند.

نویسنده هشت صبح افزوده است بر سر موضوع آتش‌بس توافق نمی‌شود. به باور نویسنده، خواست گروه طالبان توافق بر تشکیل حکومت موقت در برابر قبول برقراری آتش‌بس است؛ موضوعی که برای دولت افغانستان پذیرفتنی نیست.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته است که پس از انتظار طولانی بالاخره هر دو هیئت در قطر به‌گونه رسمی اعلام کردند که روی طرزالعمل مذاکرات بین‌الاافغانی توافق صورت گرفته است. به نوشته روزنامه، بعد از آن کار دربارۀ تعیین موضوع مذاکرات صلح آغاز می‌شود.

اما به نوشته روزنامه اگرچه هر دو تیم حد اقل بیست روز پیش روی طرزالعمل توافق کرده بودند، اما مخالفت محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان سبب شد که اعلام رسمی آن به تاخیر بیافتد. روزنامه توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

  • هیواد

و روزنامه هیواد با اشاره به توافق بر سر طرزالعمل مذاکرات صلح نوشته که هیئت مذاکره‌کننده حکومت امیدوار است که امروز شنبه کار بر سر تعیین موضوع مذاکرات آٍغاز کند. به نظر روزنامه، اولین خواست نمایندگان دولت برقراری آتش‌بس است.

این روزنامه دولتی با اشاره به آن پیام ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نوشته است در حالی که جامعه جهانی بر توافق بر سر آتش بس تأکید دارد، گروه طالبان همچنان بر ادامه جنگ اصرار دارد.

آقای مجاهد در پیامی به رادیوآزادی گفته است که توافق بر سر چهارچوب کاری مذاکرات بین‌الافغانی هیچ تاثیری بر کاهش یا پایان جنگ ندارد، بلکه هر زمانی که هر دو طرف بر سر پایان جنگ به فیصله رسیدند، میدان جنگ سرد می‌شود.

XS
SM
MD
LG