لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۳۷

افغانستان

وزارت زراعت: حاصلات پنبه ۲۰ درصد افزایش یافته است

آرشیف، کشتزار پنبه

حاصلات پنبه در افغانستان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان امروز یکشنبه (۱۶ قوس) به رادیو آزادی گفت سال گذشته سطح تولید پنبه ۵۷ هزار و ۴۵۰ تن بود، اما در سالجاری این رقم به ۷۳ هزار و ۱۱۹ تن رسیده است.

آقای رستمی در کنار بارندگی‌های موسمی و هوای مناسب مشوره‌های فنی و ترویجی این وزارت را از جمله عوامل عمده افزایش پنبه در کشور می‌داند.

این وزارت می‌گوید در سال روان در ولایت هرات، سرپل، کندز، بادغیس، فراه، بلخ، سمنگان، تخار، فاریاب، جوزجان، بغلان، کاپیسا، کندهار و هلمند صدها نمایشگاه زراعتی پنبه ساخته شده است که سبب رشد و افزایش این محصول می‌شود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مقام‌ها: یک کارمند امنیت در کاپیسا توسط طالبان کشته شده است

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه افغانستان

مسوولین امنیتی ولایت کاپیسا می‌گویند یک کارمند ریاست امنیت ملی که نزد طالبان در ولسوالی نجراب اسیر شده بود، از سوی این گروه کشته شده است.

شایق شورش مسوول مطبوعات قوماندانی امنیه ولایت کاپیسا با تایید این خبر به رادیوآزادی گفت: "یک کارمند امنیت ملی ولایت کاپیسا که سه روز پیش توسط طالبان در ولسوالی نجراب اسیر شده بود، امروز پنجشنبه (۲ دلو) در دره پچغان این ولسوالی توسط این گروه به قتل رسیده است."

ولسوالی‌های تگاب و نجاراب کاپیسا مناطقی اند که گروه طالبان در بیشترساحات آن‌ها تسلط دارند.

با وجود ادامه تلاش‌ها برای رسیدن به توافق صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان، هنوز از سطح خشونت‌ها کاسته نشده است.

علمای جهان اسلام همایشی را برای صلح افغانستان برگزار خواهند کرد

ارشیف، افغانستان کې یو شمېر علماء

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، علمای جهان اسلام به زودی یک کنفرانس را در پیوند به صلح افغانستان برگزار خواهند کرد.

در خبرنامۀ این وزارت که امروز نشر شد آمده که برگزاری این کنفرانس در ملاقات میان حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان و شیخ محمد بن عبدالکریم العیسی رئیس رابطه عالم اسلامی در شهر ریاض مطرح شد.

در این خبرنامه محل و زمان دقیق برگزاری این کنفرانس روشن نشده، اما گفته شده که در آن برای بحران افغانستان از منظر دینی راه حل دریافت خواهند کرد.

وزارت خارجه افغانستان به نقل از آقای عیسی گفته که نتیجه این کنفرانس باید تاریخی و سرنوشت ساز باشد و در آن از گروه طالبان هم برای شرکت دعوت خواهد شد.

پیش از این هم شمار از علمای دینی جهان اسلام جنگ جاری در افغانستان را ناروا خوانده و خواهان برقراری صلح در این کشور شده بودند.

وزارت دفاع: کوماندوها ۲۷ تن را از قید طالبان در هلمند آزاد کردند

آرشیف، زندانیان رها شده از یک زندان طالبان توسط نیروهای امنیتی افغان

وزارت دفاع افغانستان از رهایی ۲۷ زندانی از یک زندان طالبان در هلمند خبر داده است.

این وزارت با نشر خبرنامۀ امروز (۲۱ جنوری) گفت که نیروهای کوماندو این افراد را از زندان طالبان در ولسوالی نهرسراج هلمند در یک عملیات آزاد کردند.

این عملیات دیشب انجام شد.

در خبرنامه گفته شده که یک افسر سابق اردو هم در جمع رها شده‌ها شامل است اما جزئیات بیشتر داده نشده.

به گفتۀ این خبرنامه، زندانی‌ها در این زندان طالبان با شنکجه شدید، آزار و اذیت و تخطی‌های اسلامی و بشری روبرو بودند.

وزارت دفاع افغانستان گفته که در عملیات برای آزادی زندانی‌ها، یک محافظ زندان طالبان کشته و مقدار سلاح و مهمات آن‌ها هم از بین برده شد.

گروه طالبان تا هنوز در مورد چیزی نگفته است.

وزارت زراعت: میزان صادرات افغانستان به امارات متحده عربی افزایش می‌یابد

آرشیف، صادرات محصولات و تولیدات افغانستان از طریق دهلیز هوایی

وزارت زراعت و مالداری افغانستان تلاش می‌کند میزان صادرات محصولات زراعتی به امارات متحده عربی را در سال جاری چند برابر افزایش دهد.

حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی این وزارت گفته که روی ۱۳ نوع محصولات زراعتی که در امارات متحده عربی بازار خوبی دارد، باید کار شود.

به گفته آقای غفوری، با تاجرانی که محصولات زراعتی را به امارات متحده عربی صادر می‌کنند در مورد پروسس و بسته محصولات، انتقال آن از طریق دهلیز هوایی و ترانسپورت زمینی و حل چالش‌های دیگر آن‌ها گفتگو کرده است.

محصولات زراعتی افغانستان در مارکیت‌های امارات متحده عربی بازار خوبی دارد و در سال‌های اخیر انواع محصولات زراعتی این کشور به امارات متحده عربی صادر می‌شود.

سند مالی بودجه ۱۴۰۰ برای سومین بار به ولسی جرگه فرستاده می‌شود

آرشیف، وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که سند بودجه سال ۱۴۰۰ را بار دیگر برای تصویب در اوایل هفته پیشرو به ولسی جرگه فرستاده می‌شود.

عبدالحبیب زدران معین مالی این وزارت گفته که تیم فنی وزارت مالیه به ۱۷ ولایت سفر کرده و با نمایندگان جامعه مدنی، رئیسان قومی، عالمان دینی، سکتور خصوصی و مقام‌های محلی درمورد گنجانیدن اولویت‌های آن‌ها در بودجه گفتگو کرده است.

ولسی جرگه افغانستان سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را به دلیل عدم توازن، یکسان نبودن معاش‌های ماموران دولتی و تفاوت زیاد در پروژه‌های ولایت‌ها دو بار رد کرده است.

ناتو: فرصت "تاریخی" صلح در افغانستان نباید از دست برود

ستیفانو پونتی کوروو، نماینده ملکی ناتو در افغانستان

نمایندۀ ملکی ناتو در افغانستان فرصت کنونی برای صلح در این کشور را "تاریخی" خوانده، تاکید کرد که این فرصت نباید از دست داده شود.

ستیفانو پونتی کوروو در توییت خود نوشت که از یک توافق همه‌جانبه صلح حمایت می‌کند که دست‌آوردهای مهم در آن حفظ شود.

نمایندۀ ملکی ناتو این اظهارات را بعد از ملاقات دیروز خود چهارشنبه (۲۰ جنوری) با رهبران جهادی سابق عبدالرب رسول سیاف و محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی بیان داشت.

ستیفانو پونتی کوروو در روزهای اخیر با شماری از مقام‌ها و چهره‌های سیاسی دربارۀ تلاش‌های صلح ملاقات‌هایی داشته است.

ناتو گفته است که نیروهای خود را با درنظرداشت اوضاع از افغانستان خارج می‌کند.

این درحالیست که ایالات متحده تازه شمار عساکر خود در افغانستان را به دونیم هزار کاهش داده است.

تاکید صدراعظم کانادا بر افغانستان مردم‌سالار در روند صلح

جاستین ترودو، صدراعظم کانادا

صدراعظم کانادا می‌گوید این کشور از صلحی در افغانستان حمایت می‌کند که در نتیجه افغانستان مردم‌سالار، باثبات و مستقل باشد.

جاستین ترودو این سخن را در صحبت تلفونی شام گذشته (۲۰ جنوری) با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته است.

اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که ترودو در این گفتگوی تلفونی از افزایش خشونت در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

اعلامیه می‌افزاید که جانبین در این گفتگو دربارۀ گردهمایی ماه آینده وزیران دفاع ناتو نیز باهم صحبت کرده، گفتند که در نتیجۀ این گردهمآیی باید یک سیاست مشترک هماهنگ در قبال افغانستان به وجود آید تا گفتگوی صلح به هدف مطلوب خود برسد.

رئیس جمهور افغانستان دیروز همچنان با راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل و جنرال سکات میلر قوماندان ماموریت حمایت قاطع ناتو نیز دربارۀ پروسۀ صلح و روابط با حکومت جدید امریکا با تفصیل گفتگو کرده است.

"هفده جنگجوی طالبان در مسیر شاهراه بغلان‌کندز کشته شدند"

آرشیف، نیروهای افغان در ولایت کندز

مقام‌های امنیتی می‌گویند، در نتیجه درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگجویان گروه طالبان در مسیر شاهراه بغلان‌کندز ۱۷ جنگجوی طالبان کشته و ۹ تن دیگر ‌شان زخمی شدند.

محمد ویس صمیمی فرمانده پولیس بغلان در اعلامیه‌ای گفت که در جمع کشته شده‌ها دو سرگروپ طالبان هم شامل اند.

اعلامیه گفته، درگیری پس از آن آغاز شد که طالبان بر قرارگاه‌های نیروهای امنیتی در مسیر شاهراه بغلان‌کندز حمله کردند اما براساس ادعای این نیروها، حملات طالبان عقب زده شد.

گروه طالبان تا هنوز در مورد چیزی نگفته است.

با وصف تلاش‌های صلح میان دو طرف، نیروهای امنیتی و گروه طالبان همواره از رسانیدن تلفات به همدیگر خبر می‌دهند.

انتونی بلینکن: توافق واشنگتن با طالبان ارزیابی خواهد شد

انتونی بلینکن نامزد وزیر خارجه اداره جدید امریکا به رهبری جو بایدن

انتونی بلینکن نامزد وزیر خارجه اداره جدید امریکا به رهبری جو بایدن می‌گوید، توافق واشنگتن با گروه طالبان را ارزیابی خواهد کرد.

او دیروز سه‌شنبه (۱۹ جنوری) در جلسۀ تایید صلاحیت خود در پاسخ به سناتوران گفت: "ما می‌خواهیم به این جنگ ابدی پایان دهیم، می‌خواهیم نیروهای ما را برگردانیم و می‌خواهیم جلو برگشت تروریسم را در آنجا (افغانستان) بگیریم."

او در مورد مبارزه با تروریسم گفت که تهدید از سوی شبکه القاعده در افغانستان هنوز هم پابرجاست: "زمانی که در مورد القاعده در افغانستان صحبت می‌کنیم، تهدید اصلی هنوز هم شامل است، هنوز هم در آنجا حضور دارند و هنوز هم با طالبان در ارتباط اند اما از آنچه که در گذشته بودند بسیار کم شده."

اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ و گروه طالبان در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ میلادی پس از دو سال چانه زنی‌ها به توافق‌نامه صلح دست یافتند. قطع روابط با گروه‌های افراطی به ویژه شبکه القاعده از سوی طالبان از موارد این توافق‌نامه خوانده شده.

طالبان از اداره جدید امریکا خواسته اند که با توافق با این گروه متعهد باقی بماند.

وزارت صنعت و تجارت: در سال جاری توجه به صادرات قالین بیشتر می‌شود

زنان قالین باف افغانستان

وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید که با اجرای برنامه‌های جدید در سال جاری توجه به صادرات قالین افغانستان بیشتر می‌شود.

این وزارت در اعلامیه‌ای نوشته که امسال در صادرات قالین شش درصد سب‌سایدی با منظوری رئیس جمهوری در نظر گرفته شده که بر افزایش صادرات قالین تأثیر مثبتی خواهد داشت.

اعلامیه آلمان را "بزرگترین بازار جهانی قالین" خوانده و افزوده که پیشنهادی به ریاست جمهوری فرستاده که این وزارت یک اتشۀ تجاری در سفارت افغانستان در آلمان داشته باشد. به نظر وزارت تجارت، امر بر افزایش تجارت قالین به آلمان تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

وزارت تجارت میزان افزایش صادرات قالین را مشخص نکرده است.

این در حالی است که اخیراً بافندگان و تاجران قالین از حکومت انتقاد کرده‌اند که به این صنعت توجه کافی ندارد.

در اثر انفجار یک ماین در ارزگان، ۱ کودک کشته و ۳ زن زخمی شدند

آرشیف: یک انفجار در ارزگان

مقام‌های محلی ارزگان می‌گویند، در اثر انفجار یک ماین در ولسوالی گیزاب این ولایت یک طفل کشته و سه زن زخمی شدند.

محمد شیرزاد والی ارزگان امروز به رادیو آزادی گفت که این رویداد ناوقت دیروز رخ داد.

او افزود: "ماین‌های که طالبان در خانه‌های مردم ملکی جاسازی کرده اند، یک ماین آن در خانه قربانیان انفجار کرد که در نتیجه یک طفل کشته شد و سه زن زخمی شدند."

او افزود که زخمی‌ها از سوی اردوی ملی به مرکز ارزگان انتقال داده شدند.

این انفجار در حالی صورت گرفت که مقام‌های محلی ارزگان چندی پیش گفتند که بخش‌های ولسوالی گیزاب را از وجود طالبان پاکسازی کرده اند و بیجا شده‌ها دوباره به خانه‌های‌شان برمی‌گردند.

"انتونی بلینکن": توافق واشنگتن با گروه طالبان را ارزیابی خواهم کرد

انتونی بلینکن نامزد وزیر خارجه اداره جدید امریکا

انتونی بلینکن نامزد وزیر خارجه اداره جدید امریکا به رهبری جوبایدن می‌گوید، توافق واشنگتن با گروه طالبان را ارزیابی خواهد کرد.

او دیروز سه شنبه در جلسۀ تایید صلاحیت خود در پاسخ به سناتوران گفت، "ما می‌خواهیم به این جنگ ابدی پایان دهیم، میخواهیم نیروهای ما را برگردانیم و می‌خواهیم جلو برگشت تروریسم را در آنجا " افغانستان" بگیریم."

اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ و گروه طالبان در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ میلادی پس از دو سال چانه زنی‌ها به توافقنامه صلح دست یافتند.

اما اکنون به گفتۀ بلینکن، این توافقنامه باید به دقت ارزیابی شود تا بدانیم که در مورد چه چیز‌های مذاکره شده. او گفته که تا هنوز از جزیات این توافق آگاه نیست.

با آنکه خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، آزادی زندانی‌های طالبان، تضمین طالبان برای جلوگیری از استفاده خاک افغانستان از سوی گروه‌های افراطی و مذاکرات بین افغانها موارد واضح از این توافقنامه خوانده شده اما برخی از بند‌های این توافق از سوی اداره ترمپ محرم نگهداشته شده است.

طالبان از اداره جدید امریکا خواسته اند که با توافق با این گروه متعهد باقی بماند.

کشته شدنِ۳ سرباز اردوی ملی توسط مردان ناشناس در مرکز شهر هرات

نما ای از شهر هراتی

۳ تن از سربازان اردوی ملی صبح امروز از سوی مردان مسلح موترسکل سوار در مرکز شهرهرات کشته شده و ۴ تن دیگرشان زخمی شدند.

یک منبع امنیتی که خواست نامش گرفته نشود به رادیوآزادی گفت که این حادثه زمانی صورت گرفته است که ۹ تن از نیروهای اردوی ملی سوار بریک عراده موتر نوع رنجر بودند و قصد داشتند که به سوی وظیفه بروند که ازسوی دومرد مسلح موترسکل سوار مورد حمله قرار گرفتند.

او می‌گوید که مهاجمان بعد ازانجام این حادثه از محل فرار کردند.

رفیق شیرزی مسئول مطبوعاتی ریاست صحت عامه هرات می‌گوید، کشته ها وزخمیان این رویداد به شفاخانه منتقل یافته اند.

حنیف اتمر با رئیس بانک انکشافی اسلامی عربستان ملاقات کرده است

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان با بندر حجار رئیس بانک انکشافی اسلامی در عربستان سعودی.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان با بندر حجار رئیس بانک انکشافی اسلامی در عربستان سعودی ملاقات کرده و روی تمویل پروژه‌های انکشافی در افغانستان بحث کرده است.

آقای اتمر دیروز به یک سفر سه روزه به عربستان سعودی رفت.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان دیروز در مورد این سفر به رادیو آزادی گفت: "هدف از این سفر گسترش روابط دو جانبه تجارتی، اقتصادی و قدردانی از عربستان سعودی برای حمایت از روند صلح افغانستان است."

عربستان سعودی پیش از این چندین بار گفته که از روند صلح به رهبری افغانها حمایت می‌کند.

مقام‌ها: ‌۱۷جنگجوی طالب در دو حمله هوایی در ننگرهار کشته شده اند

آرشیف: نیروهای هوایی افغان

سخنگوی والی ننگرهار دیروز از کشته شدن هفده جنگجوی طالبان در جریان دو حمله هوایی در این ولایت خبر داد.

عطاالله خوگیانی می‌گوید، این حملات هوایی در ولسوالی‌های اسپینغر و سره رود راه اندازی شدند.

او گفت در جمع کشته شده‌ها، دو قوماندان مهم طالبان هم شامل اند.

او افزود: "در نتیجه دو حمله هوایی، به شمول عبدالزاده مشهور به سنگری و قوماندان دیگر که به نام برج یاد می‌شد هفده جنگجوی گروه طالبان کشته شدند. سلاح و مهمات آنها هم تخریب شده است."

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG