لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۲

افزایش شکاری بی‌رویه پرندگان وحشی در بدخشان


شکار بی‌رویه پرندگان وحشی در ولایت بدخشان

مسئولان ریاست محیط زیست بدخشان می‌گویند که شکاری بی‌رویه پرندگان وحشی دراین ولایت افزایش یافته است.

روح‌الله ۳۲ ساله ۱۲ سال است که در بازار شهر کهنه فیض آباد (مرکز ولایت بدخشان) دکانداری می‌کند.

او درکنار فروش میوه و ترکاری در فصل سرما، کبک و پرندۀ وحشی‌ای معروف به چرده هم می‌فروشد.

او می‌افزاید: "مردمان محل کبک و چرده را شکار می‌کنند و ما از اونها خریداری می‌کنیم. ازماه قوس الی ماه حوت کارما فروش کبک و چرده است. مدت چهار ماه. مشتری‌های ما پول دارها است مردم غریب خریده نمی‌توانند. ما یک کبک را ۲۵۰ افغانی می‌خریم و ۳۰۰ افغانی می‌فروشیم و یک چرده را ۱۱۰۰ افغانی می‌خریم و ۱۲۰۰ افغانی می‌فروشیم."

شکار پرندگان وحشی در ولایت بدخشان
شکار پرندگان وحشی در ولایت بدخشان

افزایش شکار پرندگان وحشی نگرانی مقام‌های محلی را برانگیخته.

شبیر احمد ملک‌زاده سرپرست ریاست محیط زیست بدخشان است.

او در مورد اینکه شکارچیان کی‌ها استند به رادیو آزادی می‌گوید: "شما در بازار ببینید که انواع و اقسام پرندگان نایاب ما که نسل‌شان در حالت انقراض قرار دارد شکار می‌کنند. این شکار را شکارچیان، تفنگداران غیرمسئول و شماری از نیروهای دولتی انجام می‌دهند.

ما از ادامه این روند سخت نگران هستیم."

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان هم شکار پرندگان را می پذیرد. اما از گام‌های برای مهار آن سخن می‌گوید.

او می‌افزاید: "فصل سرما فرا رسیده بعضی از افراد و اشخاص دست به شکار پرندگان زده. انشاءالله مانند سال قبل کمیسیون متشکل از نهاد‌های ذیربط دایر می‌شود و مانع شکار پرندگان خواهد شد. و کسانی که دست به شکار بزنند بدون شک از سوی این کمیسیون به نهاد‌های عدلی و قضایی معرفی خواهند شد."

آقای ملک‌زاده می گوید که شکار بی‌رویه و بی‌پیشینه پرندگان سبب شده است که پرندگان کمیاب وحشی مانند ، کبک و چرده و عقاب بدخشان را ترک کنند.

او می‌افزاید: "وقتی که حیوانات و پرندگان ما مورد شکار قرار می‌گیرند ، مردمان روستایی ما شاهد هستند که یک تعداد این‌ها در نتیجه شکار از بین رفتند و یک تعداد دیگر آنان کشور را ترک کرده و به کشورهای همسایه رفتند."

مسئولان ریاست زراعت بدخشان می‌گویند که همه ساله برخی از ساکنان دور دست این ولایت را آموزش می‌دهند که حیوانات و پرندگان را شکار نکنند.

شکار پرندگان و حیوانات در بدخشان
شکار پرندگان و حیوانات در بدخشان

اما کیکاوس شجاع مسئول مطبوعات ریاست زراعت بدخشان می‌گوید که تلاش‌شان تاکنون نتیجۀ چشمگیری نداشته.

او می‌افزاید: "شکارچیان تنها منفعت خود را فکر می‌کنندو تمام، ادامه این روند سبب شده است که پرندگان ما آسیب جدی ببینند . ماهمه ساله برنامه‌های آگهی‌دهی را در ساحات مختلف بدخشان به منظور جلوگیری از شکار حیوانات و پرندگان راه اندازی می‌کنیم."

شکاری حیوانات و پرندگان وحشی نادر در بدخشان چیزی تازه‌ای نیست. از چندین سال است که شماری از تفنگداران و شکارچیان، حیوانات کمیاب را در فصل سرما شکار می‌کنند.

ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان از جمله ولایت‌های کوهستانی است که بیشترین حیوانات کمیاب مانند، پلنگ برفی‌، آهوی مارکوپولو ، بزکوهی و پرندگان نادر وحشی مانند عقاب، چرده و کبک را در دل کوه‌های خود جای داده است.

در کنار مناظر طبیعی دیدنی، موجودیت حیوانات کمیاب در بدخشان سالانه توجه ده‌ها سیاح داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند.

XS
SM
MD
LG