لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۷ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۳۲

جنبش تحفظ پشتون خواستار توقف قتل‌های هدفمند در مناطق قبایلی شد


گردهمایی وسیع جنبش تحفظ پشتون در شهر کراچی

جنبش تحفظ پشتون دیروز یکشنبه در شهر کراچی پاکستان گردهمایی وسیع راه اندازی کرد.

در این گردهمایی که در منطقه سهراب کوت کراچی برگزار شده بود منظور پشتین رهبر این جنبش، محسن داور، علی وزیر و دیگر اعضای ارشد آن شرکت داشتند.

منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون
منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون

منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون در سخنرانی دیروزش خواستار توقف قتل‌های هدفمند در مناطق قبایلی شده و گفت: "این ریاست در مورد کشتارهای هدفمند چرا خاموش است؟ هر واقعۀ که آنها در آن دخیل نباشند و لو اگر خیلی کوچک هم باشد برای آن تامین عدالت می‌کنند. آن‌ها، هر کار را می‌کنند. ولی زمانیکه در واقعات دخیل باشند خاموشی اختیار می‌کنند. به نظر می‌رسد که آنها در این کشتارها دست دارند و آشکارا دست دارند. کجاست عدالت، کجاست کسانیکه از انصاف سخن می‌گویند؟"

شماری از اعضای این جنبش به رادیو مشال گفته اند از معاون کمیشنر شهر خواستار مجوز برای تدویر گردهمایی دیروز و تامین امنیت آن شده بودند ولی به تقاضای شان لبیک گفته نشد.

بر راه اندازی جلسات و گردهمایی های وسیع به هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا محدودیت های وضع شده است ولی رهبران این جنبش تاکید دارند که رهنمود صحی را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا رعایت می‌کنند.

گردهمایی وسیع جنبش تحفظ پشتون در شهر کراچی
گردهمایی وسیع جنبش تحفظ پشتون در شهر کراچی

جنبش تحفظ پشتون تاکید دارد که حکومت پاکستان و مقامات امنیتی باید ماین‌های موجود در مناطق قبایلی را پاکسازی کنند، جلو حملات هدفمند بر پشتون‌ها را بگیرند، زندانیان را آزاد و در پوسته های امنیتی مردم را آزار و اذیت نکنند.

آنها همچنان خواستار تحقیقات همه جانبه در مورد حوادث تروریستی و ناامنی‌ها در تمام نقاط پاکستان به شمول مناطق قبایلی و ایجاد یک کمیته حقیقت‌یاب و مصالحه شده اند.

حکومت پاکستان و اردوی آن کشور می‌گویند این خواست‌های جنبش تحفظ پشتون جایز اند و برای عملی ساختن بعضی خواست‌های آنها از دو سال به این‌طرف اقدام نموده اند.

XS
SM
MD
LG