لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۲۴

خبر ها

در عملیات نیروهای امنیتی در لغمان، ۳ طالب کشته و ۳ تن دیگر زخمی شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغان در کنار یک جسد مخالفین مسلح در ولایت لغمان

مقامات ولایت لغمان می‌گویند در عملیات نیروهای افغان در ولسوالی دولت شاه این ولایت روز گذشته سه مخالف مسلح کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

اسدالله دولتزی سخنگوی والی لغمان در مورد این عملیات به رادیو آزادی گفت: «حملات توپچی بر آنها در حالی صورت گرفت که جمع شده بودند و می‌خواستند بر پوسته‌های امنیتی حمله کنند، قبل از آنکه به این هدف شوم‌شان برسند، هدف حملات نیروهای افغان قرار گرفتند.»

دولت شاه از ولسوالی‌های ناامن لغمان است که اغلب از آن از درگیری‌ها میان نیروهای افغان و مخالفین مسلح حکومت گزارش می‌رسد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

برادر معاون اول ریاست جمهوری ایران به دو سال زندان محکوم شد

مهدی جهانگیری، برادر معاون رئیس جمهوری ایران

ایران، برادر اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری این کشور را به جرم تقلب در امور مالی به دو سال زندان محکوم کرد.

غلام حسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران دیروز سه‌شنبه (۲۶ جنوری) گفت، مهدی جهانگیری همچنان به قاچاق اسعار به ارزش ۸۴۷ هزار و دو صد دالر هم متهم شده است.

به مهدی جهانگیری دستور داده شده تا این پول را هرچه زودتر به حکومت ایران برگرداند و چهار برابر بیشتر از این پول را هم بگونه جریمه بپردازد.

به گفتۀ سخنگوی قوه قضاییه ایران، این حکم نهایی محکمه است و مهدی جهانگیری نمی‌تواند استیناف‌طلبی کند.

جهانگیری در هیئت مدیره اتاق‌های تجارت ایران کار می‌کرد.

او در سال ۲۰۱۷ میلادی بازداشت شد اما در ماه مارچ ۲۰۱۸ میلادی در بدل ضمانت از بند رها شد.

شورای امنیت افغانستان: طالبان و القاعده روابط جدایی‌ناپذیر دارند

آرشیف، اعضای گروه طالبان

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، جنگجویان طالبان و شبکه القاعده روابط جدایی ناپذیری بین هم دارند.

رحمت‌الله اندر سخنگوی این شورا روز سه‌شنبه (۷ دلو) در یک پیام ویدیویی به رسانه‌ها گفت، طالبان در توافقنامه با امریکا تعهد سپرده‌اند که روابط‌شان با شبکه القاعده را قطع می‌کنند اما به گفتۀ او این تعهد عملی نشده.

وی‌می‌گوید: "در سه ماه گذشته ۱۱ عضو شبکه القاعده از سوی امنیت ملی (ریاست عمومی) از صفوف طالبان بازداشت و سه عضو ارشد این شبکه کشته شده‌اند."

اما ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان دیروز به رادیو آزادی گفت که طالبان با شبکه القاعده ارتباط ندارند.

پیش از این وزارت خزانه‌داری امریکا دیروز گفت که شبکه القاعده در افغانستان نیرومندتر شده و به حمایت طالبان فعالیت می‌کند.

۸ سازمان حقوق بشری در ایران افزایش حمله‌ها بر فعالان مدنی در افغانستان را محکوم کردند

آرشیف، انفجار در کابل

هشت سازمان حقوق بشری در ایران، افزایش حمله‌ها بر غیرنظامیان و فعالان مدنی در افغانستان را محکوم کردند.

این نهادها با نشر بیانیۀ مشترک، خواهان جلوگیری از حمله‌های هدفمند بر فعالان حقوق بشری، خبرنگاران و افراد ملکی در افغانستان شدند.

کمپاین حقوق بشر در ایران، سازمان عرصه سوم، سازمان اتحاد برای ایران، انجمن دفاع از حقوق بشر آذربایجانی‌ها در ایران و انجمن حقوق بشر کردستان در ایران از جمع امضا کننده‌های این بیانیۀ مشترک اند.

در سه ماه گذشته به شمول الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند، حداقل پنج خبرنگار جان‌های‌شان را در حمله‌های هدفمند در افغانستان از دست داده‌اند.

درهمین حال مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی یا دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان در صحبت با رادیو آزادی خواهان محکمه علنی افرادی شده که به اتهام دست داشتن در قتل خبرنگاران بازداشت شده‌اند.

خلوتگر گفت: "ما خواهان محکمه علنی آن‌های استیم که به اتهام کشتن خبرنگاران یا به اتهام خشونت علیه خبرنگاران بازداشت شده‌اند. خانواده رسانه‌ها و برخی مردم اعتماد شان را بر ارگان‌های عدلی قضایی از دست داده‌اند."

دفتر مطبوعاتی ستره محکمه افغانستان از تبصره در مورد محکمه علنی افراد بازداشت شده در پیوند به قتل و خشونت علیه خبرنگاران خودداری کرد.

افغانستان در سومین بازی کرکت ایرلند را شکست داد

اعضای تیم ملی کرکت افغانستان 

تیم ملی کرکت افغانستان در سومین بازی سلسله از رقابت‌ها، تیم کرکت ایرلند را با تفاوت ۳۶ دوش شکست داد.

بازی دیروز (۲۶ جنوری) را تیم ملی کرکت افغانستان آغاز کرد و در ۵۰ آوور توانست با از دست ۹ بازیکن خود ۲۶۷ دوش را به تیم حریف هدف تعیین کند.

تیم ایرلند نتوانست این هدف را تعقیب کند و تمامی بازیکنان این تیم در آوور ۴۸ از مسابقه خارج شدند.

فرید هوتک سخنگوی کرکت بورد افغانستان پس از پیروزی دیروز تیم ملی کرکت این کشور گفت که افغانستان ۳۰ امیتاز بدست آورد.

وی گفت: "افغانستان در سومین بازی هم بازیکنان تیم ایرلند را شکست داد و توانست که در درجه بندی برای راه‌یابی به بازی‌های جام جهانی ۳۰ امتیاز از آن خود کند."

مسابقات ۵۰ آووره بین تیم‌های ملی کرکت افغانستان و ایرلند در امارات متحده عربی راه اندازی شد.

خبرنگاران بی سرحد: بر مقامات روسی تحریم‌های بیشتر وضع شود

بازداشت یک معترض حامی الکسی ناوالنی از سوی پولیس روسیه

سازمان خبرنگاران بدون سرحد (آر اس اف) از اتحادیه اروپا خواستار وضع تحریم‌های بیشتر بر مقامات روسی شده است.

این حرکت بعد از اعتراضات اخیر سرتاسری ضد دولت در روسیه صورت گرفته که به گفتۀ این سازمان، در جریان آن بیش از ۵۰ خبرنگار دستگیر شده اند.

در تظاهرات سراسری روز یکشنبه در روسیه بیش از ۳،۷۰۰ تن دستگیر شده‌اند. اتحادیه اروپا نیز سرکوب تظاهرات در روسیه را محکوم کرده است.

خبرنگاران بدون سرحد که در پاریس مستقر است، امروز ۲۶ جنوری، درست سه روز بعد از تجمع اعتراضی رسانه ها در حمایت از الكسی ناوالنی منتقد كرملین، گفت، رسانه ها در روسیه بطور گسترده تحت فشار قرار گرفته اند و پولیس عمداً رسانه های خاص را هدف قرار داده است.

اعتراضات ضد حکومت در روسیه بعد از آن آغاز شد که یک هفته قبل الکسی ناوالنی رهبر اپوزیسیون، هنگام بازگشت از جرمنی در مسکو دستگیر شد.

ناوالنی بعد از مسموم شدن بخاطر تداوی به برلین رفته بود.

وزارت خارجه افغانستان: از سفر هیئت طالبان به تهران اطلاع داریم

وزارت خارجه افغانستان

وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید، از سفر هیئت طالبان به ایران اطلاع دارد و تهران قبلاً در این مورد، اطلاعات را با آنها شریک ساخته است.

یک هیئت طالبان امروز وارد تهران شد.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، امروز در یک پیام ارسالی به رسانه گفت: "امروز معاون سیاسی امارت اسلامی افغانستان و رئیس دفتر سیاسی محترم ملا برادر آخوند، با هیئت همراهش به دعوت رسمی جمهوری اسلامی ایران، وارد این کشور گردید."

وزارت خارجه افغانستان در اعلامیه‌ای گفت که هدف از این سفر طالبان به ایران، ترغیب این گروه به آتش‌بس فوری و تشویق آنها برای توافق صلح جامع در چارچوب نظام جمهوری، است.

امام علی رحمان تاجیکستان را عاری از ویروس کرونا اعلام کرد

امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان

رئیس جمهور تاجیکستان کشورش را عاری از همه‌گیری ویروس کرونا خوانده می‌گوید، در ماه جاری هیچ مورد ابتلا به این ویروس گزارش نشده است.

امام علی رحمان امروز سه‌شنبه در سخنرانی‌اش در پارلمان تاجیکستان این ادعا را مطرح کرد، اما وزارت صحت این کشور در اوایل ماه جاری گفته بود که از آغاز سال جدید، شماری از موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در تاجیکستان ثبت شده است.

به اساس آمار رسمی، تعداد موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در تاجیکستان ۱۳،۳۰۰ تن و تعداد تلفات ناشی از آن ۹۰ تن گزارش داده شده است.

اما منتقدان تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا و تلفات ناشی از آن را در تاجیکستان، خیلی بیشتر از این می‌دانند.

شرکت هوایی آریانا: کالای تجارتی در ۲۵۲ پرواز، به کشورهای مختلف صادر شده است

ارسال کالای تجارتی از طریق دهلیز هوایی افغانستان

مسئولان شرکت هوایی آریانا افغان می‌گویند در سال مالی گذشته حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار کیلوگرام کالای تجاری از راه دهلیز هوایی با حدود ۲۰۰ پرواز به کشورهای مختلف جهان صادر شد.

عبدالمعروف سکندری، سرپرست این شرکت‌ دولتی در‌ برنامه حساب‌دهی دولت به ملت گفت که از کالاهای تجاری تنها ۶۰ هزار کیلوگرام آن در نه پرواز به هند انتقال یافته است: "در کل ۵۰۰ و ۶۰ هزار و ۴۴ کیلوگرام کالای تجارتی در ۲۵۲ پرواز، به کشورهای مختلف جهانی صادر شده است. از راه کارگو نیز هم صادرات و‌ هم‌ واردات داشتیم."

به اساس معلومات این شرکت، شرکت هوایی آریانا در سال گذشته میلادی تنها ۱۴ میلیون افغانی به دولت مالیات داده است.

این شرکت هم‌اکنون چهار طیاره فعال دارد که به کشورهای چین، هندوستان، ترکیه، امارات متحده عربی و شماری از کشورهای آسیای میانه پرواز دارد.

دافغانستان بانک: علاقه مردم به خدمات بانکی بیشتر شده است

مقام‌های دافغانستان بانک می‌گویند در سال مالی گذشته ۳۳ میلیارد افغانی پول جدید منتشر کرده است.

میر عزیز برکی رئیس بخش تادیات این بانک ‌در برنامه حساب‌دهی دولت به ملت گفت که با وجود شیوع ویروس کرونا در سال مالی گذشته علاقه مردم به بخش بانکداری زیاد بود: "علاقه مردم به سیستم بانکداری اسلامی و دیگر بانک‌ها افزایش یافته است. مردم تلاش می‌کنند تا تمام اشیای قیمتی‌شان را در بانک‌ها نگهداری کنند و شمار کسانی که امانت‌های‌شان را به‌بانک‌ها می‌سپارند، افزایش یافته است. به اساس معلومات ما، شمارشان به ۴.۳ میلیون رسیده است."

به گفته مسئولان بانک‌ مرکزی، دارایی‌های بخش بانکی در سال مالی گذشته ۱۳ میلیارد افغانی افزایش یافت.

به گفته آنها، مردم برای پس‌انداز پول خود در بانک‌ها هجوم آوردند و علاقه بیشتری به خدمات بانکی پیدا کردند.

جو بایدن: عملکرد روسیه با معترضان و در افغانستان نگران کننده است

جو بایدن رئیس جمهور امریکا

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا بخاطر دستگیری الکسی ناوالنی رهبر اپوزیسیون روسیه، سرکوب تظاهرات و کشتن عساکر امریکایی در افغانستان، ابراز نگرانی کرده است.

جوبایدن دیروز (۲۶ جنوری) در قصر سفید به خبرنگاران گفت: "من دریافته‌ام که ما می‌توانیم برای نیل به اهداف دو جانبه کشورهای خود روی توافق ستارت جدید کار کرده، برای روسیه روشن بسازیم که ما به خاطر عملکرد آنها، خواه در مورد ناوالنی باشد و یا در مورد بادهای خورشیدی و یا هم گزارش‌های پرداخت انعام در برابر قتل عساکر امریکایی در افغانستان، بسیار نگران هستیم."

روزنامۀ نیویارک تایمز در سال گذشته در گزارشی گفته بود که روسیه در سال ۲۰۱۹ برای کشتن عساکر امریکایی در افغانستان پول پرداخته است

روسیه این اتهام را رد کرده است.

اعتراضات ضد حکومت روسیه بعد از آن آغاز شد که الکسی ناوالنی رهبر اپوزیسیون آن کشور، یک هفته قبل هنگام بازگشت از جرمنی در مسکو دستگیر شد. او بعد از مسموم شدن بخاطر تداوی به برلین رفته بود.

در جریان تظاهرات سراسری روز یکشنبه در روسیه بیش از ۳،۷۰۰ تن دستگیر شده‌اند.

اتحادیه اروپا نیز سرکوب تظاهرات در روسیه را محکوم کرده است.

نیروهای افغان ۲۲ تن را از یک زندان طالبان در لوگر خبر آزاد کردند

آرشیف، زندانیان رها شده توسط نیروهای افغان

نیروهای افغان از آزادی ۲۲ تن از یک زندان طالبان در ولایت لوگر خبر داده‌اند.

شاهپور احمدزی سخنگوی قوماندانی امنیۀ لوگر به رادیو آزادی گفت: "نیروهای امنیتی افغان، شب گذشته طی عملیات خاص در ولسوالی چرخ ولایت لوگر، هفت کارمند امنیتی و ۱۵ فرد ملکی را از یک زندان طالبان آزاد ساختند".

به گفتۀ آقای احمدزی، در این عملیات سه جنگجوی طالبان هم دستگیر شده‌اند.

طالبان تا هنوز در مورد این ادعا چیزی نگفته اند.

ایران مهدی علی حسینی، قهرمان ورزش کُشتی را اعدام کرد

آرشیف

بر اساس گزارش‌ها، رژیم ایران یک قهرمان ورزش کُشتی را به جرم قتل، اعدام کرده است.

گفته می‌شود، مهدی علی حسینی ۳۰ ساله، روز دوشنبه (۲۴ جنوری) در شهر دزفول در جنوب غرب ایران به دار آویخته شد.

علی حسینی، کُشتی‌گیر مشهور آن منطقه، پنج سال پیش به قتل یک مرد جوان متهم شده بود.

ایران در جملۀ کشورهای انگشت شمار جهان است که در آن افراد زیاد اعدام می‌شوند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۲۵۰ تن در ایران اعدام شده‌اند.

معاون شورای ولایتی کندز امروز در یک انفجار زخم برداشت

موقعیت کندز در نقشه افغانستان

معاون شورای ولایتی کندز، امروز سه‌شنبه (۷ دلو) در اثر یک انفجار زخمی شد.

یک منبع که به خاطر حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده به رادیو آزادی گفت، حوالی ساعت ۹:۳۰ صبح امروز در نزدیک منزل صفی‌الله امیری معاون شورای ولایتی کندز انفجار صورت گرفت که در نتیجه دو محافظ او نیز زخمی شده‌اند.

به گفتۀ منبع، مواد انفجاری در یک بایسکل جاسازی شده بود.

تا هنوز مسئولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد

آرشیف، واکسین ضد ویروس کرونا

هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد.

طاهر قادری، سرپرست سفارت افغانستان در هند، از طریق تویتر نوشته که این واکسین‌ها به زودی به افغانستان ارسال می‌شود و از آن در جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا و در موارد عاجل استفاده خواهد شد.

بر اساس ارقام رسمی، تاکنون ۵۴ هزار و ۷۵۰ تن به ویروس کرونا در افغانستان مبتلا شده‌اند و مرگ و میر ناشی از آنهم ۲،۳۸۹ تن گزارش داده شده است.

اما منتقدان تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا و تلفات ناشی از آن را در افغانستان، خیلی بیشتر از این می‌دانند.

جام جهانی رقابت‌های مشت‌زنی در سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود

آرشیف، مسابقات جهانی مشت‌زنی

جام جهانی رقابت‌های مشت‌زنی در سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود.

به دلیل شیوع ویروس کرونا جام جهانی رقابت‌های مشت‌زنی سال گذشته میلادی به تعویق افتاد و پنج ماه بعد برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش سایت‌های ورزشی بین‌المللی قرار بود این مسابقات در میانه سال ۲۰۲۱ در روسیه برگزار شود، اما براساس تصمیم رئیس فدراسیون جهانی مشت‌زنی به دلیل گسترش ویروس کرونا با یک سال تاخیر در سال آینده میلادی برگزاری خواهد شد.

جام جهانی مشت‌زنی از سال ۱۹۹۷ به کار آغاز کرده و آخرین بار در سال ۲۰۰۸ برگزار شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG