لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۴۹

وزارت صحت: موارد مثبت کووید۱۹ در افغانستان تا ۲۹ درصد افزایش یافته است


آرشیف، خانمی که به ویروس کرونا مبتلا شده بود در یکی از شفاخانه های کابل

وزارت صحت عامه افغانستان بار دگر هشدار داده که موج دوم ویروس کرونا در کشور رو به افزایش است و همه باید آنرا جدی بگیرند.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی این وزارت روز سه‌شنبه (۱۸ قوس) به رادیو آزادی گفت که موارد مثبت ویروس کرونا در هفته‌های اخیر تا ۲۹ درصد افزایش یافته است: "در هفته‌های اخیر افزایش در فیصدی واقعات کووید۱۹ مشاهده می‌شود. وزارت هم چندی قبل از موج دوم کرونا هشدار داده بود. در یک هفته گذشته تعداد واقعات مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید۱۹ در کشور به ۱۱۳ نفر رسیده است."

مسئولان وزارت صحت از مردم خواسته‌اند که توصیه‌های صحی را جدی بگیرند.

این در حالی است که حکومت برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، مکاتب و پوهنتون‌ها را تعطیل کرده است.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت می‌گوید این وزارت برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تدابیر بیشتری روی دست گرفته است.

کابینه افغانستان هم در جلسه اخیر خود به این موضوع اشاره کرد.

در نشست اخیر کابینه به روز دوشنبه تاکید شد که وزارت صحت به همکاری نهادهای همکار تدابیری را برای بالا بردن آگاهی مردم، ایجاد مراکز مشاوره، تهیه تجهیزات برای درمان بیماران کووید ۱۹ در شفاخانه‌ها روی دست گیرد.

یکی از سالون های عروسی در شهر کابل
یکی از سالون های عروسی در شهر کابل

در این جلسه طرح تعطیل تالارهای عروسی نیز مورد تأیید قرار گرفت.

در همین حال برخی از داکتران تأکید می‌کنند که مردم باید بهداشت شخصی را جدی بگیرند.

داکتر احمدظاهر سلطانی رئیس شفاخانه ۱۰۰۰ بستر در کابل: "چون این بیماری جان بیش از پنجاه میلیون انسان را در جهان با خطر مرگ مواجه کرده است و نظر به ارقامی که ارائه می‌شود، این ویروس خطرناک است. در صورتی که اهتمامات اولیه و نکات صحی در نظر گرفته نشود، عواقب بدی دارد. پس، کرونا باید جدی گرفته شود."

واکسین ضد ویروس کرونا
واکسین ضد ویروس کرونا

با این حال وزارت صحت می‌گوید که اتحادیه جهانی واکسین به کشورهای عضو این اتحادیه به شمول افغانستان وعده کرده که تا اواخر سال ۲۰۲۱ برای بیست فیصد نفوس این کشورها واکسین را به گونه رایگان می‌فرستد.

به اساس آمار وزارت صحت در ۲۴ ساعت گذشته از ۱۶۵۴ مورد مشکوک، ۲۳۰ واقعه مثبت ابتلا به این ویروس ثبت شده است. همچنین در این مدت شش تن جان باخته و ۴۹ نفر بهبود یافته‌اند.

بربنیاد آمار رسمی وزارت صحت تا پس از چاشت روز سه‌شنبه (۱۸ قوس) رویدادهای مثبت ویروس کرونا در کشور به ۴۸،۳۶۳ می‌رسد که از این میان ۱،۹۰۸ تن جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG