لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۲۴

تلاش تازۀ اتحادیۀ اروپا برای تصویب بودجه و بسته کمکی شیوع کرونا


آرشیف، اتحادیه اروپا

اندریه دودا، رئیس جمهور پولند دیروز (۹ دسمبر) گفت که اتحادیۀ اروپا به یک توافق نزدیک شده تا این کشور و هنگری از حق ویتو اجتناب کرده، بودجۀ این اتحادیه و بسته کمکی شیوع کرونا تصویب شود.

وی بعد از گفت‌وگو با همتای چکی خود میلوش زیمان دیروز در پراگ به خبرنگاران گفت که طرح کلی یک توافق مؤقت در بارۀ بودجه اتحادیه اروپا و میکانیزم مشروط وجود دارد.

اندریه دودا، رئیس جمهور پولند
اندریه دودا، رئیس جمهور پولند

وارسا و بوداپست گفته اند که بودجۀ ۱.۸ تریلیون یورو را ویتو می‌کنند که از جمله ۷۵۰ میلیارد یورو به‌خاطر کمک با ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در برابر آسیب‌های موج دوم کرونا اختصاص داده شده‌است.

هنگری و پولند به علت ضعف استقلال ارگان‌های قضایی و قیودات بر رسانه‌ها و سازمان‌های غیر دولتی زیر تفتیش اتحادیه اروپا قرار دارند.

این دو کشور به دلیل یک مادۀ جدیدی که در تصویب بودجه وارد شده و کمک در برابر آسیب شیوع کرونا را به حاکمیت قانون ربط می‌دهد، امکان دارد ده‌ها میلیارد یورو را از دست دهند.

از سوی دیگر یک مقام حکومت پولند در وارسا که نخواست نامش ذکر شود به آژانس خبررسانی رویترز گفت که این کشور و هنگری بودجۀ پیشنهادی را پذیرفته اند و اکنون منتظر اند تا از سوی هالند و کشورهای دیگر نیز پذیرفته شود.

قرار است این مسئلۀ در اجلاس امروز پنج‌شنبه (۱۰ دسمبر) سران اتحادیه در بروکسل مورد بحث قرار گیرد.

پاولو جینتیلونی کمیشنر اقتصادی اتحادیۀ اروپا به پولند و هنگری هشدار داده است که اگر موضعگیری خود را تعدیل نکنند اتحادیۀ اروپا آماده است بدون آن‌ها پیش رود.

او گفته است که به هنگری و پولند آشکار باشد که اتحادیه اروپا به ویتو تسلیم نخواهد شد.

ویکتور اوربان، صدراعظم هنگری
ویکتور اوربان، صدراعظم هنگری

ویکتور اوربان صدراعظم هنگری هفته گذشته یک‌بار دیگر گفت که بوداپست ماده جدید را نخواهد پذیرفت.

او گفت ما به کشورهای عضو به صراحت گفته ایم که بدون آن‌ها پیش خواهیم رفت، ولی اطمینان دارم که در نهایت یک توافق صورت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG