لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۹ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۳۸

خبر ها

بریتانیا و کمیسیون اروپا برای توافقنامه بریگزت، ضرب‌الاجل تعیین کردند

بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا و اورزلا وان دیرلین رئیس کمیسیون اروپا

بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا و اورزلا وان دیرلین رئیس کمیسیون اروپا ضرب الاجل آخر هفته را برای خاتمۀ بن بست توافقنامه تجارتی بریگزت، تعیین کردند.

این دو مقام شام دیروز در بروکسل پایتخت بلجیم با هم ملاقات کردند، اما این ملاقات بدون توافق در مورد موضوعات مورد اختلاف به پایان رسید.

پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، مخالفت در سه مورد در توافقنامه تجارتی باقی مانده که در آن حقوق ماهی گیری، اصول تجارت منصفانه و نحوۀ مدیریت توافقنامه گنجانده شده است.

خانم وان دیرلین پس از ملاقاتش با صدراعظم بریتانیا گفت، دو طرف با وجود گفتگوهای جالب و سازنده هنوز هم به کدام توافق نرسیدند.

بریتانیا در ۳۱ جنوری از اتحادیه اروپا خارج شد اما این کشور براساس شرایط سابق امور تجارتی با این اتحادیه را به پیش می برد.

عدم دستیابی به توافق تجارتی برای تنظیم حدود یک تریلیون دالر تجارت سالانه می تواند باعث مشکلات در مرزها به دلیل تعرفه و سایر اقدامات شود.

توافق می تواند بازار‌های مالی و زنجیره‌های تدارکات را از مختل شدن نجات دهد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

صدیقی: طالبان کمپاین "وحشیانه" ماین‌های مقناطیسی را در کابل به راه انداخته اند

صدیق صدیقی، معین وزارت داخله افغانستان

وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید طالبان کمپاین "وحشیانۀ "ماین‌های مقناطیسی را در کابل به راه انداخته اند.

این اظهارات از سوی صدیق صدیقی معین وزارت داخله شام دیروز (۸ دلو) بعد از آن ایراد شد که دو انفجار در یک روز واحد در پایتخت صورت گرفت و از سومی جلوگیری شد.

آقای صدیقی در تویت خود نوشت که نیروهای امنیتی شماری از طالبان را هنگام جاسازی این ماین‌ها دستگیر کرده، و تلاش می‌کنند که این کمپاین را کاملا خنثی کنند.

از مدت چندین هفته ماین‌های مقناطیسی با هدف قرار دادن عمدتا وسایط دولتی تقریبا روزانه در کابل منفجر می‌شود.

طالبان هنوز دربارۀ این ادعای حکومت چیزی نگفته اند.

ارگ: پیشنهاد انتقال گنجینه باختر به خارج از افغانستان "مایه تاسف" است

گنجینه باختر

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که نگرانی در مورد مصئون نبودن گنجینۀ باختر و پیشنهاد انتقال آن به خارج کشور بی اساس بوده و"مایه تاسف" است.

میرحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه افغانستان قبل از اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری درمورد، دیروز (۸ دلو) گفت که این گنجینه مصئون نیست و باید به خارج فرستاده شود.

اعلامیه می‌گوید که گنجینۀ باختر از سرمایه‌های بزرگ مردم افغانستان در امان و محفوظ مانده است.

ارگ می‌گوید، این گنجینۀ قیمتی ملکیت مردم افغانستان است و پیشنهاد سپردن آن به کشور دیگر غیرمسئولانه و خلاف منافع ملی است.

ارگ می‌گوید که حکومت نه تنها از این گنجینه تاریخی مسئولانه حفاظت می‌کند بلکه آن را به عنوان معرف تاریخ و هویت افغانستان در پایتخت‌های جهان به نمایش گذاشته است و عواید قابل ملاحظۀ نیز بدست آمده است.

گنجینۀ باختر که ۴۰ سال قبل کشف شده، ذخیره تاریخی طلا در افغانستان و از جملۀ پنج گنجینه بزرگ جهان پنداشته می‌شود.

حادثه ترافیکی در هرات ۹ کشته و دو زخمی برجا گذاشت

آرشیف، زخمیان حادثه ترافیکی در شاهراه هرات-کندهار

در حادثه ترافیکی عصر دیروز چهارشنبه (۸ دلو) در هرات ۹ تن جان باخته اند و دو تن دیگر زخمی شدند.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی ریاست صحت عامه هرات به رادیو آزادی گفت که سه زن، یک کودک و پنج مرد شامل قربانیان این حادثه هستند.

او می‌گوید، زخمیان این حادثه مردان هستند که توسط تیم هرات آمبولانس از محل رویداد به شفاخانه حوزوی هرات منتقل شده‌اند.

شیرزی گفت: "حادثۀ ترافیکی در امتدا شاهراه هرات-کندهار در ساحۀ ادرسکن رخ داده است که نه نفر از هموطنان ما جان داده و دو تن دیگر زخمی اند. هویت قربانیان در منطقه تثبیت شده و به اقارب ایشان سپرده شده‌اند."

این رویداد درپی برخورد یک عراده موتر سراچه با یک ملی بس صورت گرفته است.

این درحالیست که روز سه‌شنبه در یک حادثه ترافیکی در همین محل یک تن کشته و ۲۶ تن دیگر زخمی شدند.

این حوادث عموما به علت خرابی راه و بی‌احتیاطی رانندگان رخ می‌دهد.

تنش میان امریکا و تهران؛ «B-۵۲» امریکا بر فراز خلیج فارس گشت‌زنی کرد

طیاره‌های B-۵۲ امریکا

اردوی امریکا می‌گوید یک طیارۀ نوع «B-۵۲» در یک نمایش قدرت برای "ممانعت از هجوم احتمالی" بر فراز خلیج فارس پرواز کرده است.

این ششمین پروازیست که در چند ماه اخیر و اولین پرواز است که بعد از روی کار آمدن جو بایدن به قدرت برفراز منطقه صورت می‌گیرد.

هرچند نیروی‌های امریکایی قبلا نیز دو پرواز ازین نوع بر فراز منطقه داشتند اما این اولین پروازیست که بعد از روی کار آمدن جو بایدن صورت می‌گیرد.

طیاره‌های «B-۵۲» قابلیت انتقال اسلحۀ اتومی را دارند و معمولا با همراهی طیاره‌های جنگی نوع «اف ۱۶»پرواز می‌کنند.

قوماندانی مرکزی اردوی امریکا می‌گوید طیاره «B-۵۲» از پایگاه نظامی در ایالات لویزیانا پرواز کرده بود و روز چهارشنبه (۲۷ جنوری) دوباره به پایگاه خود برگشت.

تنش میان واشنگتن و تهران بعد از آن افزایش یافت که دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا از توافقنامه اتومی ایران و شش قدرت جهان خارج شد و تحریم‌های شدید علیه این کشور را ازسر گرفت.

جو بایدن رئیس جمهور جدید امریکا گفته است اگر ایران به تعهدات توافقنامه پایبند بماند و فعالیت‌های اتومی خود را محدود کند واشنگتن امکان دارد دوباره به آن بپیوندد.

پاکستان هفتهٔ آینده تطبیق واکسین کرونا را آغاز می‌کند

آرشیف، واکسین کرونا

پاکستان تطبیق واکسین کرونا را هفتۀ آینده آغاز می‌کند.

درقدم اول کارمندان صحی واکسین می‌شوند.

اسد عمر رئیس ادارۀ تلاش‌های مبارزه با کرونا این خبر را روز چهارشنبه (۲۷ جنوری) اعلان کرد.

چین وعده کرده که ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ساخت این کشور را با پاکستان کمک می‌کند.

اولین بستۀ این واکسین قرار است روز یکشنبه آینده به پاکستان برسد.

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان گفته است که با درنظرداشت روابط ستراتیژیک میان دو کشور این واکسین به عنوان "حسن نیت" ازسوی پیکنگ با اسلام‌آباد کمک می‌شود.

او افزود که پاکستان توقع دارد که چین یک میلیون دوز دیگر واکسین را نیز در آیندۀ نزدیک اهدا کند.

ازسوی دیگر غزنه خالد یک عضو ادارۀ مبارزه با کرونا گفته که پاکستان از بازارهای مختلف واکسین خواهد خرید.

پاکستان روز چهارشنبه از ۱،۵۶۳ مورد جدید ابتلا و وفات ۷۴ تن دیگر گزارش داد.

موارد مجموعی ابتلا به کرونا درپاکستان به بیش از ۵۳۰ هزار و وفیات به ۱۱ هزار و ۴۵۰ نفر می‌رسد.

بازداشت یک گروه هکرها در اوکراین

آرشیف

مقام‌های اوکراین می‌گویند، یک گروه از هکرها را شناسایی کردند که با مداخله در نظام شبکه‌های کمپیوتری چندین کشور اروپایی و بانک‌های امریکا ۲.۵ میلیارد دالر خساره وارد کرده‌اند.

دفتر سارنوال عمومی اوکراین روز چهارشنبه (۲۷ جنوری) گفت که این هکرهای اوکراینی از سال ۲۰۱۴ به این‌سو با استفاده از سافت‌ویرهای سرقت معلومات شخصی چون پاسوورد و لاگن‌ها، در نظام‌های خصوصی بانک‌ها در اتریش، بریتانیا، جرمنی، لیتوانیا، هالند، سویس و امریکا مداخله کرده‌اند.

سارنوالان گفتند که در یورش پولیس در شهر خارکیف کمپیوترها و تجهیزات دیگر ضبط شدند.

تحقیقات در هماهنگی با همکاری نظام عدلی اتحادیه اروپا، پولیس بین‌المللی و مراجع تنفیذ قانون در جرمنی و ایالات متحدۀ امریکا صورت گرفته است.

جزئیات بیشتر داده نشده است.

در اثر حادثه ترافیکی در شاهراه هرات‌کندهار ۹ تن کشته شدند

آرشیف

در یک حادثه ترافیکی در ولسوالی ادرسکن در شاهراه هرات‌کندهار ۹ تن جان باخته اند و دو تن دیگر زخمی شدند.

این رویداد عصر روز چهارشنبه صورت گرفته است. محمد رفیق شیرزی سخنگوی ریاست صحت عامه هرات به رادیو آزادی گفت سه زن، یک کودک و پنج مرد شامل قربانیان این حادثه هستند.

او می‌گوید زخمیان این حادثه مردان هستند که توسط تیم هرات آمبولانس از محل رویداد به شفاخانه حوزه وی هرات منتقل گردیده اند.

این رویداد در پی برخورد یک عراده موتر سراچه با یک ملی بس صورت گرفته است.

این در حالیست که روز سه‌شنبه در یک حادثه ترافیکی در همین محل یک تن کشته و بیست و شش تن دیگر زخمی شدند.

والی کابل: در سال ۱۳۹۹ کار بیش از پنجصد پروژه تکمیل شده است

یعقوب حیدری، والی کابل

یعقوب حیدری، والی کابل می‌گوید که از ۸۰۰ پروژه توسعه‌ای سال مالی ۱۳۹۹ بیش ۵۰۰ پروژه تکمیل و حدود ۳۰۰ پروژه دیگر زیر کار است.

او روز چهارشنبه در برنامه حساب‌دهی دولت به ملت گفت که از ۱۰‌ میلیارد بودجه توسعه‌ای و عادی، ۸ اعشاریه ۷ میلیارد آن مصرف شده‌است.

آقای حیدری گفت: "حالا پروژه‌های ما در این سال، که سال کرونایی بوده و این آفت کرونا برای همگی معلوم است که زندگی را مختل کرد اما خوشبختانه ما توانستیم در این سال صدها پروژه را عملی‌کنیم."

به گفته آقای حیدری اداره‌های حوزه آبی، زراعت و انکشاف دهات کابل ۹۳ درصد بودجه را به مصرف رسانده‌اند.

او کمک به خانواده‌های فقیر در زمان گسترش ویروس کرونا، ایجاد شفاخانه‌ها، مکتب‌ها، مسجدها، ایجاد کمیته‌ منع خشونت در برابر زنان، مسترد کردن زمین‌های غصب شده به دولت و ترمیم و ساخت سرک‌ها را از کارهای صورت گرفته در این سال می‌داند.

سرمنشی ناتو با رئیس جمهور امریکا گفت‌وگو کرد

ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو

سرمنشی پیمان ناتو با رئیس جمهور جدید ایالات متحدۀ امریکا، در کنار سایر مسایل، در مورد افغانستان نیز صحبت کرده است.

ینس استولتنبرگ شب گذشته در یک مکالمه تلفونی با جو بایدن، با ابراز تبریکی به وی به حیث چهل و ششمین رئیس جمهور امریکا، در مورد تروریزم جهانی و ماموریت در افغانستان، صحبت کرده است.

اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو ماه آینده در بروکسل دایر می‌شود، انتظار می‌رود که در این نشست در مورد ماموریت این پیمان در افغانستان تصمیم گرفته شود.

ایالات متحده در ماه فبروری سال گذشته توافق‌نامۀ را با طالبان امضا کرد و به اساس آن پذیرفته که همه نیروهایش را از افغانستان خارج کند، اما ادارۀ جدید امریکا، می‌خواهد این توافق‌نامه را بررسی کند.

حکومت افغانستان: طالبان به مذاکره و صلح متعهد نیستند

ملا برادر رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، طالبان گفت‌وگوهای صلح در قطر را رها کرده، سفرها را آغاز کرده اند.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی این شورا، بدون اشاره به سفر اخیر هیئت طالبان به ایران، در یک پیام ارسالی به رسانه‌ها گفت: "این بدان معنی است که طالبان به مذاکره و صلح، متعهد نیستند. برای آنها طولانی شدن جنگ و ادامۀ کشتار افغان‌ها هیچ ارزش ندارد. با آنکه امریکا تا هنوز توافق‌نامه دوحه را ارزیابی نکرده، اما به نظر می‌رسد که از قبل، طالبان از نتایج آن می‌ترسند و به سفر ها رو آورده اند."

از سوی دیگر، محمد نعیم سخنگوی طالبان در قطر، در پیام ارسالی به رسانه ها گفته كه هیئتی به سرپرستی ملا برادر رئیس دفتر سیاسی آنها، در دومین روز مسافرتش به ایران، امروز با علی شمخانی رئیس شورای امنیت ملی آن کشور ملاقات کرده است.

قوماندان شاهراه ولایت پروان از یک انفجار جان به سلامت برد

موقعیت ولایت پروان در نقشه افغانستان

امروز چهارشنبه (۸ دلو) در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان، یک انفجار صورت گرفت.

سلیم نوری سخنگوی قوماندانی امنیه پروان به رادیوآزادی گفت، ظهر امروز موتر حامل قوماندان شاهراه این ولایت، در مربوطات حوزه اول چاریکار در منطقۀ سرک هوفیان شریف، هدف انفجار یک ماین کنار سرک، قرار گرفت.

به گفتۀ آقای نوری، در این رویداد به کسی آسیب نرسیده، اما موتر رنجر پولیس و بیش ۱۰خانه‌ای باشندگان آن منطقه، خسارتمند شده است.

قبل از این نیز قوماندان شاهراه پروان، هدف ماین کنار سرک قرار گرفته که در نتیجه آن پنج تن کشته شدند.

تا هنوز کسی یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

صدراعظم سابق قرغزستان به اتهام فساد مالی دستگیر شد

محمد خلیل عبدالغازیف، صدراعظم سابق قرغزستان

محمد خلیل عبدالغازیف، صدراعظم سابق قرغزستان به اتهام فساد مالی دستگیر شد.

کمیته امنیت ملی قرغزستان امروز گفت، عبدالغازیف بخاطر اینکه دفعتاً و یکباره ثروتمند شده، نیز متهم است.

محمد خلیل عبدالغازیف ۵۳ ساله، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ میلادی صدراعظم قرغزستان بود.

اعتراض دهقانان در هند؛ دهلی‌نو در حالت آماده‌باش امنیتی قرار دارد

اعتراض دهقانان در هند

دهلی جدید امروز (۲۷ جنوری) در حالت آماده باش شدید امنیتی قرار دارد.

ده‌ها هزار دهقان اعتراض کننده بعد از دو ماه تظاهرات بر ضد اصلاحات زراعتی، در خارج از شهر دهلی جدید تجمع کرده‌اند.

در نتیجۀ برخورد هزاران دهقان با پولیس به تاریخ ۲۶ جنوری در روز رخصتی عمومی این کشور، یک معترض کشته و ده‌ها افسر پولیس زخمی شده‌اند.

ده‌ها هزار دهقان از ماه نوامبر به این‌سو در حومۀ دهلی جدید اعتصاب کرده، خواستار لغو اصلاحات زراعتی در هند شده‌اند.

دولت هند می‌گوید، این اصلاحات باعث آزادی سکتور زراعتی، نرم شدن قوانین فروش، قیمت‌گذاری و ذخیره محصولات زراعتی می‌شود.

اما دهقانان می‌ترسند که این تغییرات آن‌ها را در معرض بهره‌برداری شرکت‌های خصوصی قرار دهد.

حدود دو سوم مردم جهان تغییرات اقلیمی را وضعیت اضطراری جهانی می‌دانند

یخچال‌های آب شده در اثر تغییرات اقلیمی در انترکتیکا

بر اساس بزرگ‌ترین نظرسنجی انجام شده، در مورد گرم شدن اقلیم کرۀ زمین، حدود دو سوم مردم جهان تغییرات اقلیمی را یک وضعیت اضطراری جهانی دانسته اند.

نتایج این نظرسنجی که ۲۶ جنوری نشر شد، نشان می‌دهد که حفاظت از جنگل‌ها و زمین، متداول‌ترین راه حل برای این مسئله است.

حدود ۱.۲۲ میلیون تن در ۵۰ کشور که بیش از نیم جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند، در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند.

این نظر سنجی تحت نام "رأی مردم در مورد اقلیم" توسط برنامۀ توسعه سازمان ملل متحد و پوهنتون آکسفورد سازماندهی شده، سوالات آن در ماه‌های اکتبر و دسمبر سال گذشته از طریق یک آپلیکیشن تیلیفون‌های موبایل توزیع شده بود.

در این سروی افراد مختلف از هر جنست، سن و تحصیلات شرکت کرده‌اند، اما تقریباً نصف آن‌ها، یعنی حدود ۵۵۰ هزار تن از ۱۴ تا ۱۸ سال عمر داشته اند.

استیفان فیشر جامعه‌شناس در پوهنتون آکسفورد گفته است، نگرانی در مورد وضعیت اضطراری آب و هوا و اقلیم زمین خیلی گسترده‌تر از آن است که قبلاً گفته می‌شد.

به گفتۀ فیشر، اکثریت کسانی که شرایط اضطراری اقلیم زمین را تشخیص می‌دهند، خواستار اقدامات فوری و جامع در این مورد هستند.

وضع محدودیت‌های دو هفته‌ای ناشی از کرونا در پیرو

آرشیف، پیرو

رئیس جمهور موقت پیرو می‌گوید، برای جلوگیری از شیوع بیشتر همه‌گیری ویروس کرونا، ۱۶ میلیون شهروند این کشور در اواخر جنوری برای دو هفته محدویت‌هایی را آغاز خواهند کرد.

این تعداد یک سوم نفوس پیرو را تشکیل می‌دهد.

در این کشور ۳۲ میلیونی امریکای جنوبی، صرف ۵۰۰ بستر عاجل برای موارد اضطراری وجود دارد.

فرانسیسکو شیگاستی رئیس جمهور موقت پیرو (روز سه‌شنبه، ۲۶ جنوری) در یک سخنرانی تلویزیونی گفت، این محدویت‌ها از ۳۱ جنوری آغاز می‌شود و تا ۱۴ فبروری ادامه خواهد یافت.

در جریان این مدت فروشگاه‌های مواد غذایی، دواخانه‌ها و بانک‌ها باز بوده، اما سایر محل‌ها به شمول کلیساها، مسدود خواهد بود.

تعداد مرگ و میر ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در پیرو ،روزانه از یک‌هزار به بیش از ۵،۰۰۰ تن رسیده است.

تا اکنون بیش از ۴۰ هزار تن هم در این کشور در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG