لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۵۸

خانواده فردین امینی خواستار بررسی مرگ او شده است


فردین امینی خبرنگار تلویزیون آریانا

خانواده فردین امینی، گوینده برنامه‌های سیاسی تلویزیون آریانا خواستار بررسی مرگ او شده است.

یک روز پس از مرگ فردین امینی، گوینده برنامه‌های سیاسی تلویزیون آریانا، خانواده او تاکید دارد که آقای امینی به قتل رسیده باید به گونه جدی پیگیری شود.

شیراحمد، کاکای فردین امینی روز شنبه به رادیوآزادی گفت که تماس‌های اخیر امینی با او و پدرش نشان می‌داد که زیر تهدید بود.

او گفت: «در تماس با من می‌گفت که من حرف زده نمی‌توانم؛ زیر فشار قرار دارم. تلفون قطع می‌شد و برایش اجازه نمی‌دادند. آخرین بار در تماس با پدرش گفت که من گرفتار شدم. دیگر [تلفون] قطع شد. قضیه قتل است. دیگر هیچ مسئله نیست. این قضیه باید جدی بررسی و پیگیری شود.»

در همین حال، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری در صفحه فیسبوکش نوشته که قتل فردین امینی تروریستی نبود.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری
امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری

آقای صالح با تأکید بر حق خانواده آقای امینی برای درخواست تحقیق، نوشته که اگر آنها اصرار بر مرموز بودن موضوع دارند، پولیس مجبور خواهد شد که همه اعضای خانواده، از جمله زنان را برای تحقیق احضار کند.

از سوی دیگر، نهادهای دفاع از خبرنگاران هم خواستار بررسی مرگ آقای امینی شده‌اند. مجیب خلوتگر، رئیس اجرایی دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) می‌گوید: «از نظر ما، این مسأله مشکوک و بی‌اندازه مبهم است. باید به صورت جدی بررسی شود. پس از بررسی چه نهادهای عدلی و قضایی و چه نهادهای امنیتی اظهار نظر کنند اظهار نظر وزارت داخله پیش از وقت بود وعجله شده است. هرگاه این قضایا ادامه یابد، ما مسئول حکومت را می‌دانیم، اگرچه این کار تروریستان هم باشد.»

مجیب خلوتگر
مجیب خلوتگر

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته که آقای فردین با «سنگ نوک‌تیز» گلویش را بریده و بعد در شفاخانه جان داده است.

همچنین فردوس فرامرز سخنگوی پولیس کابل مرگ فردین امینی را خودکشی دانسته گفته که بررسی‌های فنی این موضوع ادامه دارد تا عوامل و چگونگی آن روشن شود.

خبر مرگ فردین امینی دیروز پخش شد - یک روز پس ترور ملاله میوند، گوینده تلویزیون خصوصی انعکاس. خانم میوند با راننده‌اش از سوی افراد ناشناس مسلح کشته شد.

XS
SM
MD
LG